Verrassing! Een tuin vol verstekelingen en aanwaaiers •^s EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA Je wilt voorkomen dat ze onzeker worden over hun eigen lichaam.'' Sexting, het versturen van seksu eel getinte beelden of berichten, is voor veel ouders iets wat ze niet ken nen. Vaak waarschuwen ze hun kin deren er ook voor. ,,Maar er is op zich niks mis mee'', vindt Reitzema. ,,Het hoort bij de seksuele ontwikkeling in deze tijd. Maar het is alleen oké als de ander er ook oké mee is. Dus dat moet je altijd eerst checken bij de an der. En iets ongevraagd doorsturen mag niet, dat is strafbaar. Wil je pu ber het echt niet over seksualiteit hebben? Ook dat is oké, maar laat we ten hij of zij altijd bij je terechtkan met vragen of problemen.'' Grenzen aangeven Bij seksualiteit hoort ook het aange ven van je grenzen. ,,Je lijf is van jou, niemand mag daar zomaar aanko men. Gebeurt dat toch, dan is het nooit jouw schuld. Een ander moet altijd bij jou checken of je iets wel wilt. Dat kan ook gaan over het geven van een knuffel of een kus. Wil een kind bijvoorbeeld opa geen kus ge ven, dan zeggen ouders soms 'toe nou, doe niet zo flauw' en dan moet het toch. Maar zo gaat het kind over zijn grenzen heen. Je kunt beter be spreken op welke andere manier het kind opa gedag wil zeggen, maar laat die kus zitten. Het kind mag zelf aan geven wat het wel en niet wil. Net als later, wanneer het seksuele ervarin gen gaat opdoen.'' Seks is ook fijn Het is ook goed om als ouder niet al leen te vertellen over de negatieve kanten van seks, zoals ongewenste intimiteit en soa's, benadrukt Reit- zema. ,,Seks is ook leuk en fijn als je er aan toe bent en als je het allebei wilt. Het heeft heel veel mooie kan ten, maar daarvoor is het ook belang rijk om je lichaam te kennen en te weten wat je fijn vindt. En dat je er van mag genieten.'' Een aanwaaier is een plant die als verrassing in de tuin verschijnt, zonder dat je hem ooit gezaaid of geplant hebt. De bekendste aan waaiers zijn onkruiden: zaad van dis tels en paardenbloemen komt aan zeilen op de wind, en de gevleugelde zaden van esdoorns komen schom melend naar beneden, als helikopters die een noodlanding maken. Spring- balsemienen schieten hun zaad van uit de tuin van de buren over de schutting. verstekeling van tuincentra en kwe kerijen. Zo'n illegale immigrant is levermos, of parapluutjesmos, een onschuldig uitziend mosje dat als een groene film de grond bedekt in potjes met vaste planten en bloeit met geinige, piepkleine parapluutjes. Vooral als de grond weinig humus bevat, kan levermos woekeren en de grond volledig voor lucht en voedsel afsluiten. Dan is de aardigheid van die leuke parapluutjes er snel vanaf. gekochte planten meekomt, is dat gehate veldkersje dat nu al bloeit en bij de geringste aanraking zijn zaden meters ver lanceert. Jumping Jesus is de Engelse naam voor deze door kwekers ver spreide plaag. De blaad jes zijn eetbaar en een goede vervanger voor waterkers in salades, maar dat is een schrale troost. Er valt gewoon niet tegenop te eten. zelden welkom, maar onverwachte aanwaai- ers kunnen soms een leuke verrassing zijn: sporen van varens zijn zo klein, dat ze kilome ters door de lucht kun nen zweven om dan in een regenbui naar bene den te komen en in een willekeurige tuin te ontkiemen. Plotseling groeit er dan een ste kelvaren uit je stapel muurtje. Ook het zaad van orchideeën is fijn als stof: je zult de eerste niet zijn in wiens tuin spontaan een wespenorchis ontkiemt. Niet alle aanwaaiers komen aan waaien. Er zijn planten die de tuin drijvend, rollend, via de uitwerpse len van mussen en merels, klevend aan schoenzolen en broekspijpen, of hangend aan de labradoodle berei ken. Zij plaatsen de tuineigenaar voor raadsels. Plotseling staat daar een volkomen onbekende plant - een botanische surprise. Doornap pels komen als vanuit het niets op tussen de sperzieboontjes en geest verruimende hennepplanten staan zomaar in de volière van de graspar kieten. Muurleeuwenbek ontkiemt spontaan in verweerd metselwerk en opiumpapavers staan opeens in een tuin waar niemand ze gezaaid heeft. Waar komen die planten vandaan? Vaak zijn het dieren die plantenzaden verspreiden; vogels eten bessen van vlier, meidoorn en lijsterbes, maar ook van vaste planten als de karmozijnbes, en poepen de zaden kilometers verder weer uit. Sommige zaden zijn voorzien van een 'mieren broodje', een zoet aanhangsel waar mieren verzot op zijn. Begerige mie ren worden zo op grote schaal door de plant als versprei ders ingescha keld en slepen zich een onge luk met zaden van muurleeu wenbek, kerstroos en sneeuwroem. Bestel nu op pzc.nl/slagharen PC ZATERDAG 19 MAART 2022 ILLUSTRATIE FLOS Meer informatie: rutgers.nl Muurleeuwenbek Sommige onkruiden komen mee als Een tweede verstekeling die met Opiumpapaver Verstekelingen zijn Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Ontvang nu een gratis thermocup warme drank Aanbieding exclusief geldig op: 1, 2,3,8,9 en 10 april 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71