Het is nooit te vroeg om het er met je kinderen over te hebben 1 Je kunt niet vroeg genoeg beginnen met praten over seks. De Week van de Lentekriebels vormt een mooie aanleiding om er met je kind over te hebben, vindt psycholoog Elsbeth Reitzema. 22 CARIN RÖST Seks is iets voor volwasse nen, daar hoefje met kin deren toch niet over te pra ten? Wel dus, zegt psycho loog Elsbeth Reitzema van Rutgers expertisecentrum seksuali teit. „Kinderen maken vanaf hun ge boorte al een seksuele ontwikkeling door. Daarom is het belangrijk om er met ze over te praten. Scholen beste den aandacht aan seksualiteit, maar kinderen willen ook informatie van hun ouders. Als ouder kun je de boodschap meegeven dat het een be langrijk onderwerp is en dat je kind altijd met vragen bij jou terechtkan.'' BABY'S EN PEUTERS Benoem de geslachtsdelen Wat Reitzema betreft, begin je als ouder al met seksuele opvoeding zo dra je kind geboren is. ,,Op jonge leeftijd gaat het vooral om het ont dekken van het lichaam. Als je met je kind bijvoorbeeld praat over hoe li chaamsdelen heten, zoals neus of arm, sla dan de piemel en de vulva niet over. Verschoon je je baby, laat daarna regelmatig even de luier af zo dat hij of zij spelenderwijs even het geslachtsdeel kan aanraken en ermee bekend kan worden.'' KLEUTER Vertel concreet over de bloemetjes en de bijtjes Als kinderen iets ouder worden, zo tegen de kleuterleeftijd, ontdekken ze bij elkaar het verschil tussen jon gens en meisjes. ,,Daar kunnen ze vragen over hebben. Ze zien zwan gere vrouwen en willen dan bijvoor beeld weten hoe een baby in de buik komt. Kleuters kun je al rustig op een concrete manier vertellen over 'de Vind je het echt heel ongemakkelijk om met je kind te praten, dan kun je boeken gebruiken. Lees er bijvoor beeld uit voor, of geef een boekje zo dat je kind het zelf kan lezen.'' SCHOOLKINDEREN Verliefdheid Rond de leeftijd van zes a zeven jaar ontdekken kinderen de verschillen tussen jongens en meisjes en kunnen ze al verliefd worden. ,,Op deze leef tijd ontstaan meer aparte jongens- en meisjesgroepen. Het is dan belangrijk je kind te laten weten dat jongens ook een jurk aan kunnen hebben en dat er ook jongens zijn die roze een mooie kleur vinden. Geef de bood schap mee dat je kind zichzelf mag zijn en dat je verliefd kunt worden op zowel een jongen als een meisje. Als kinderen niet in een hokje passen, is het ook goed.'' PREPUBERS Schaamte voor het lichaam Vanaf een jaar of negen komt er een hele nieuwe fase. Kinderen komen in de prepuberteit, hun lichaam begint te veranderen. Sommige kinderen kunnen zich volgens de psycholoog gaan schamen voor hun lichaam. ,,Dan is het belangrijk dat je uitlegt wat er met hun lijf gebeurt en dat ze seksuele gevoelens kunnen krijgen. Vertel over de menstruatie en eerste zaadlozing, zowel aan zoons als aan dochters.'' Heb je wat verteld aan je kind, con troleer dan ook zeker of hij of zij je uitleg goed heeft begrepen en of ze nog meer willen weten. ,,Vaak den ken ouders dat zij iets volledig heb- ben uitgelegd, maar hebben kinderen toch nog vragen. Check daarom goed na afloop bij je kind of alles duidelijk is.'' PUBERS Sexting hoort erbij Voor pubers worden ouders minder belangrijk en vrienden belangrijker. ,,Vaak ontstaat er meer afstand, maar pols wel af en toe hoe het gaat. Vraag bijvoorbeeld of ze wel eens verliefd zijn geweest. Daarbij kun je zeker ook over diversiteit praten en vragen of ze al weten of ze op jongens of meisjes vallen of op allebei. Laat weten dat op wie ze ook vallen, het oké is.'' Met pubers kun je ook bespreken hoe je je online gedraagt en wat je daar kunt tegenkomen. ,,Leg uit dat porno een toneelstukje is dat bedoeld is om volwassenen op te winden en dat het niks te maken heeft met hoe seks in werkelijkheid gaat. En dat de beelden die je online ziet, niet realis tisch zijn. Elk lichaam en geslachts deel ziet er anders uit en ze moeten zich niet spiegelen aan deze beelden. makkelijk om met kinderen over seks te praten. ,,Het is prima om dat dan aan te geven bij je kind. Je kunt ook best aan je kind laten weten dat je je overvallen voelt door een vraag. Vraagt je kind bijvoorbeeld tijdens het boodschappen doen waar maandverband voor is, zeg dan dat je nu even niet de rust hebt om te ant woorden, maar dat je er thuis op te rugkomt. En doe dat dan ook echt.'' Maar ook kinderen kunnen het on gemakkelijk vinden om over seks te praten. ,,Dan moet je niet gaan aan dringen, maar het is wel goed om af en toe een aanleiding te vinden om erover te praten. Sommige ouders zeggen 'mijn kind heeft het er nooit over'. Dat kan, maar als je er pas in de puberteit over gaat praten, ben je te laat. Pubers vinden het sowieso al lastig om het er met hun ouders over te hebben en als je dan pas begint, wordt dat alleen maar ingewikkelder. 'Wees niet bang dat je je kind te veel of te vroeg informatie geeft. Ze onthouden niet meteen alles' bloemetjes en de bijtjes'. Je kunt ver tellen dat als een volwassen man en vrouw met elkaar vrijen, de piemel van de man in de vagina van de vrouw gaat. Zo komt het zaadje van de man in de buik van de vrouw en zo kan een baby ontstaan. Wees niet bang dat je je kind te vroeg of te veel informatie geeft. Kin deren zullen niet alles meteen ont houden en hebben er een ander beeld bij dan volwassenen. En hoe vroeger je het erover hebt, hoe nor maler het praten over seksualiteit wordt. Daardoor kunnen ze er ook beter over communiceren, ook later.'' Sommige ouders vinden het onge- Aanbieding alleen geldig op 26 en 27 maart 2022 Exclusief openingsweekend voor onze lezers Nergens voordeliger Bestel nu op pzc.nl/apenheul tl c ZATERDAG 19 MAART 2022 PC Seks, zo breng je het ter sprake - ELSBETH REITZEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70