Onder politici Nu kan niemand er meer omheen: lokale partijen verdienen steun Subsidie levert kleine partijen extra romp slomp op 19 £- Grote foto: Poetin tijdens een officieel bezoek aan Xi Jin- ping in Peking, om te praten over onder meer economische samenwerking. Kleine foto's: samen pannenkoeken bak ken op een top in Vladivostok (boven) en Poetin als gast op het verjaardags feestje van Xi Jin- ping in 2019. zijn eigen plannen voor Taiwan. Al ontkent Peking dit tot nu toe fel. Taiwan ziet zichzelf als een onaf hankelijke republiek. China be schouwt het eiland als een afval lige provincie, die uiterlijk in 2049 weer ingelijfd moet worden. Het geeft de voorkeur aan vreedzame hereniging, maar heeft militaire opties nooit uitgesloten. Maar de oorlog in Oekraïne en China's relatie met Taiwan zijn 'totaal verschillende dingen', zo schrijft ambassadeur Qin. ,,Oekra- ine is een soevereine staat, terwijl Taiwan een onlosmakelijk onder deel is van het Chinese grondge bied. De kwestie-Taiwan is een in terne Chinese aangelegenheid.'' Overigens wil ook Taiwan elke associatie met de oorlog in Oekra- ine vermijden. ,,Het Oekraïne van vandaag is niet het Taiwan van morgen'', zo zei het ministerie van Buitenlandse Zaken vorige week. Toch heeft de Taiwanese minister van Defensie recent toegeven de invasie en het verzet in Oekraïne wel degelijk goed te bestuderen. Szczudlik ziet zeker overeen komsten tussen deze oorlog in Oe kraïne en een mogelijk conflict in de Zuid-Chinese Zee: ,,Dit is een comfortabele test voor China van de westerse respons op wat kan gebeuren in het geval van een po tentiële crisis in de Pacific. China zal ook lessen trekken over hoe verzet in Taiwan eruit zou kunnen zien. En vergeet niet, het is een les over de betrokkenheid van de VS. Ik denk dat China echt naar deze oorlog kijkt met een Taiwan-bril.'' Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: Zoeken naar geld voor lokale partijen. De speeches van veel lan delijke partijleiders wa ren euforisch na de raadsverkiezingen. Die euforie stond in schril contrast met de bereikte resulta ten. Want als hun partijen al een plusje boekten, was het een klein tje. Elke raadsverkiezing gaan lo kale partijen er met een groter deel van de stemmen vandoor. En dat zonder subsidie. Partijen in de Eerste en Tweede Kamer krijgen zo'n 27 miljoen euro subsidie per jaar. Geld dat ze mogen gebruiken voor ledenwer ving, opleiding van politieke ambtsdragers en ook deels voor campagnes. Al die lokale partijen die deze week weer duizenden raadszetels in de wacht sleepten, krijgen geen cent uit Den Haag. JA2i-voorman Joost Eerdmans was eerder onder meer actief voor Leefbaar Rotterdam, dat afgelopen week weer de grootste werd (foto). ,,Als lokale partij heb je minder geld om campagne te voeren'', zegt hij. ,,Je hebt het lastiger dan afde lingen van landelijke partijen.'' Eerdmans verwijt landelijke par tijen dat zij hun 'lokale concurren ten' niet rijker willen maken. Onlangs riepen burgemeesters de Tweede Kamer op om de wet aan te passen. Het huidige systeem is volgens hen 'niet meer uit te leggen'. Den Haag heeft steeds meer belangrijke taken bij ge meenten neergelegd. Dan moeten lokale partijen ook beter onder steund worden om die taken goed uit te voeren. Verder zijn er zorgen over ondermijning van de lokale politiek door criminele organisa ties. Subsidies maken lokale par tijen financieel onafhankelijker. Er wordt ook al jaren gewerkt aan een nieuwe Wet Politiek Par tijen. De vorige minister van Bin nenlandse Zaken Kajsa Ollongren waarschuwde in 2020 dat er voor lokale partijen strengere regels moesten komen voor het open baar maken van giften dan voor landelijke partijen. Dit om het ri sico op 'financiële beïnvloeding' (lees: omkoping) te verkleinen. Dan is subsidie een alternatief. SP'er Renske Leijten loopt al vijftien jaar rond als Kamerlid in Den Haag. De discussie over fi nanciering van lokale partijen loopt al zeker zo lang. Binnenkort praat de Tweede Kamer over een amendement van Leijten en haar PvdA-collega Kadija Arib om de subsidiepot voortaan ook beschik baar te stellen voor partijen die al leen lokaal actief zijn. Wie mini maal één raadszetel heeft behaald bij de verkiezingen, krijgt rechten. Dat de discussie al zo lang sleept, is volgens Leijten niet uit kinnesinne van landelijke partijen over hun lokale concurrenten. ,,Het is veel platter: er is een pot geld te verdelen. En als dat ook naar lokale partijen moet, krijgen de landelijke partijen minder.'' Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) liet een be rekening maken. Als er uit de be staande subsidiepot 10 miljoen euro zou worden gereser veerd voor lokale partijen, wat krijgen landelijke par tijen dan minder? Bij WD en D66 gaat het om zo'n 1,5 mil- joen euro. Bij het CDA om een klein miljoen. PvdA, SP en Groen Links lopen vele tonnen mis. Uit een eerder debat blijkt dat de Tweede Kamer geen principiële bezwaren heeft tegen subsidie voor lokale partijen, maar alleen als er extra geld op tafel komt zo dat zij niet te veel interen. Tot nu toe bleef het een beetje hangen in die discussie. Maar onder druk van het amendement van Leijten en Arib gebeurt er in eens van alles achter de schermen. Iedereen ziet in dat de huidige si tuatie onhoudbaar is. En het amendement wegstemmen, zoals in het verleden al met moties van deze strekking gebeurde, geeft ook een lelijk beeld. Dus werken de regeringspar tijen aan een alternatief. Onder andere CDA-Kamerlid Inge van Dijk sleurt bij het kabinet om ex tra geld. Dat zal, als het lukt, niet meer voor dit jaar zijn, maar mo gelijk wel vanaf 2023 of 2024. In het Gemeentefonds zit 35 miljard euro, een paar miljoen extra voor lokale partijen is in dat licht peanuts. Dat er nu eindelijk wat lijkt te veranderen, heeft overigens niet alleen voor delen voor lokale partijen. Bij subsidies hoort ook verantwoording en transparantie. Voor kleine par tijen, die vaak draaien op en kele vrijwilli gers, leidt dat tot veel extra administra tieve romp slomp. Maar, zo stelt Leijten: „Partijen krijgen dan wel de keuze om subsidie te ac cepteren. Die is er nu niet." GO ZATERDAG 19 MAART 2022 parket FOTO'S GETTY, ANP/EPA FOTO JAN DE GROEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 67