18 IN DE BAN VAN DE OORLOG I CHINA Sinds de oorlog in Oekraïne kijkt de hele wereld niet alleen naar Rusland, maar ook naar China. Gaat Peking Rusland een economische of militaire reddingsboei toewerpen? parlement vorige week, bena drukte minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi dan ook dat Chi na's vriendschap met Rusland 'rotsvast' is. Dat betekent niet dat China Rusland een handje zal helpen om het effect van de economische sancties tegen het land te vermin deren, waar westerse landen zo voor vrezen. Integendeel. Hoewel Peking sancties als drukmiddel verwerpt, zei Wang deze week dat China weinig trek heeft om ook sancties aan zijn broek te krijgen. Peking is nog steeds verwikkeld in een handelsoorlog met Amerika en ook de relatie met de EU staat de laatste tijd onder druk. China kiest dus liever eieren dan wodka voor zijn geld. Want hoewel China voor Rusland de belangrijkste handelspartner is, leveren de EU en de VS Peking samen circa tien keer zoveel geld op aan handel. Daarbij, hoe langer de oorlog duurt, hoe meer schade die toe brengt aan de wereldeconomie en daarmee ook aan China, dat het af gelopen halfjaar zijn economische groei al zag teruglopen. 'Een con flict tussen Rusland en Oekraïne is niet in China's belang', schreef de Chinese ambassadeur in de VS, Qin Gang, maandag in een opinie stuk in The Washington Post. Bovendien zijn China's moge lijkheden om Rusland te helpen beperkt. China en Rusland werken aan een alternatief betaalsysteem, maar dat kan Swift voorlopig nog niet vervangen. Ook kan het wel circa de helft meer gas kopen van Rusland dan het nu doet. Maar dat gaat Rusland niet uit een econo mische crisis houden. De hoeveel heid gas die Europa koopt, is ruim tien keer groter. ,,Rusland nu openlijk helpen is te kostbaar, politiek en econo misch. China heeft niet genoeg mogelijkheden daarvoor'', zegt Szczudlik. ,,Waar China wel bang voor is, is de instorting van Poetins regime. Dus het wil straks Rus land wel helpen om Poetin te laten overleven. Wat China nu doet, is business as usual, afwachten wat de impact van de sancties is.'' Dat denkt ook Gabuev: ,,Tot dusver helpt China Rusland niet substantieel. China zal wachten tot de situatie zich stabiliseert, het is nu te onvoorspelbaar, en dan kiezen wat goed voor Peking is. Over een paar weken of maanden heeft China een nog sterkere on derhandelingspositie om van Rus land te profiteren.'' Taiwan Verhalen van Amerikaanse functi onarissen dat Rusland Peking om militaire hulp heeft gevraagd, worden door beide landen ont kend. De Amerikaanse veilig heidsadviseur heeft afgelopen maandag zijn Chinese collega ge waarschuwd dat als Peking Rus land te hulp schiet, dit 'conse quenties' zal hebben. Waar veel China-deskundigen het wel over eens zijn, is dat Peking de reactie van democrati sche landen op de invasie nauw lettend bestudeert, met het oog op Bemiddelaar Daarom zegt China officieel geen partij te kiezen, de soevereiniteit van Oekraïne te respecteren en roept het steeds op tot vredeson derhandelingen. Het land werpt zich zelfs op als bemiddelaar, iets dat door alle China-experts wordt gezien als mooi weer spelen. ,,China heeft geen enkele ervaring op dat vlak en concreet doet het weinig'', zegt Alexander Gabuev. Hij is een Rus en hoofdonderzoe ker van het Carnegie Moscow Center en gespecialiseerd in Rus- lands beleid in Azië en China. ,,Niet echt de beste tijd om in mijn Rusland te zijn'', voegt hij er ter loops aan toe. De Chinese regering weigert ondertussen de oorlog een 'inva- ijna drie jaar gele den was de Russi sche president Vla dimir Poetin te gast bij de 66ste verjaar dag van zijn 'goede vriend' Xi Jinping, die werd ge vierd met ijsjes en een grote taart. Het was een bijna aandoenlijk beeld. Of Poetin aankomende juni weer op Xi's verjaarspartijtje mag komen, valt te bezien. Vermoede lijk zal China zijn buurman die sinds de invasie in Oekraïne inter nationaal gecanceld is, even op armlengte houden. Want wie wil er in het openbaar gezien worden met een 'oorlogs misdadiger'? De Amerikaanse pre sident Biden omschreef Poetin woensdag op die manier. Zelfs China met zijn slechte imago op het ge bied van men senrechten zal voorlopig een rondje wodka afslaan. Hoewel China en Rus land afgelopen ja ren hun handelsre laties versterkten, probeert Peking sinds Poetins inval hardnekkig de indruk te wekken 'neutraal' te zijn. ,,China wil niet gezien wor den als vriend van een nieuwe 'Hitler'", zegt Justyna Szczudlik, analist bij de Poolse denktank voor internationale zaken PISM en gespecialiseerd in China's buiten landbeleid. sie' te noemen en praat net als Rusland over een 'speciale mili taire operatie'. China wijst er ook continu op dat Ruslands veilig heidszorgen over uitbreiding van de Navo terecht zijn. Van echte neutraliteit kan je dan ook niet spreken. In staatsmedia geeft Peking de VS en de westerse sancties de schuld van de huidige 'escalatie'. Afgelopen dagen her haalde Peking zelfs de door Rus land gelanceerde samenzwerings theorie dat de VS in Oekraïne la boratoria sponsort met biologi sche en chemische wapens. Onofficieel delen Rusland en China natuurlijk veel meer dan al leen een landsgrens en economi sche belangen. Het zijn ideologische bond genoten met een gemeenschap pelijke afkeer van Amerika en het Wes ten en ze hebben beide weinig op met pro gressieve frat sen als diversi teit, genderdiscus- sies, feminisme en gelijke rechten. In hun ogen is het Westen op zijn retour. In die visie zijn de autocratische regimes verenigd, zegt Gabuev. De twee landen hebben al de cennia vriendschapsbanden. Na dat communistenleider Mao de Volksrepubliek China uitriep in 1949 hielp Stalin het land indus trieel en militair op te bouwen. Soms waren de relaties warm, an- dere jaren stekeliger. Tot een ver- gaander formele alliantie kwam het nooit. Gabuev: „Daarvoor is er geen echt wederzijds vertrouwen tussen China en Rusland.'' De eensgezindheid wordt nu wel getest, benadrukt Gabuev, voormalig adjunct-hoofdredacteur van Kommersant-Vlast, een in Rus land invloedrijke krant. ,,We zijn in een andere realiteit. Dit is een ander Rusland dan voor de oorlog. Dus alle aannames over de relatie tussen China en Rusland moeten we opnieuw bekijken.'' De landen hebben in de loop der tijd wel samenwerkingsverdragen gesloten. Het laatste in de rij werd op de Winterspelen in Peking ge tekend, waarin Rusland en China expliciet elkaars buitenlandbeleid beloven te steunen. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van China's ZATERDAG 19 MAART 2022 GO Poetin brengt China in lastig Moskou Rusland Oekraïne Bejing China ANOUK EIGENRAAM PEKING Een militaire oefening in Taiwan. China wil het eiland inlijven. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 66