17 aan de kant van de Duitsers in de zogenaamde Vervolgoorlog. Dat was een 'morele fout', zo klinkt het nu onder historici en beschouwers. Maar ook: ,,Er was geen alternatief." Uiteindelijk trokken ze dus weer aan het kortste eind, toen de Sovjet-Unie als een van de overwinnaars uit de bus kwam. De her overde gebieden werden prompt weer afge pakt, de verhoudingen waren bar slecht. De toenmalige president Juho Kusti Paasikivi zag dat het anders moest, koos het pad van de neutraliteit, dat vervolgens door zijn opvolger Kekkonen definitief werd vormgegeven. Markku Kangaspuro vat de naoorlogse Finse politiek als volgt samen: ,,We moeten altijd in gesprek blijven met de Russen. Het gaat sim pelweg om onze veiligheid. En ook al heeft Finland nu een sterk leger, dat van Rusland is altijd nog een stuk groter." Kangaspuro is di recteur van het Alexander Instituut, een ver maarde instelling voor Russische, Oost-Euro- pese en Euraziatische studies in Helsinki. „Tij dens de Koude Oorlog was Finland onder deel van de Russische bufferzone, of we dat nu wilden of niet. Moskou had nooit geaccepteerd dat we in een militaire alliantie zouden stappen, en al helemaal niet eentje waar ook Duitsland in zat. Daarom zijn we nooit lid geworden van de Navo." De bevolking en ook een deel van het parle ment waren aanvankelijk niet zo happig op de koers van achtereenvolgende regeringen, maar deze werd uiteindelijk toch breed geaccep teerd. ,,We hadden geen keuze", zegt Kan gaspuro. ,,Het was een kwestie van overleven. Dansen op een koord." Er klonken vanuit het Westen natuurlijk wel kritische geluiden. Fin land zou als 'neutraal land' zijn oren veel te veel laten hangen naar Moskou. En het was een publiek geheim dat Kekkonen bij elke be langrijke beslissing in het buitenlands beleid eerst te rade ging bij het Kremlin. Het leverde een nieuw woord op: finlandisering. En dat was geen compliment. Maar eerlijk is eerlijk: de neutraliteitspoli tiek legde Finland tegelijkertijd geen windeie ren. Kangaspuro: ,,We kregen in alle rust de tijd om onze welvaartsstaat op te bouwen. Er werd enorm veel geld verdiend aan de handel met Rusland." Of zoals Mika Rönkkö het zegt: ,,We voelden ons westers, maar dan met een zeer goede relatie met de Sovjets. Ik kan me niet herinneren dat ik als jongetje ooit bang was voor ze. En andersom was en is het volgens mij ook zo. De gewone Russen zijn heel positief over Fin land. De rijkeren hebben hier hun datsja's en komen duur winkelen, de iets min der rijken komen ook winkelen, maar dan ge woon met de bus." En zo kan het dus dat er in Helsinki nog steeds standbeelden staan als Wereldvrede, maar ook het Vredesbeeld aan de Zuidhaven: een groot bronzen meisje uit 1968 dat twintig jaar vriendschap tussen Finland en de Sov jet-Unie verbeeldt. Waar dergelijke beelden elders in Europa na de val van de Muur snel verdwenen, staan ze hier nog altijd te blinken. Maar het is niet gezegd dat dit zo blijft. De vanzelfsprekendheid van de Finse neutraliteit is er een beetje vanaf. Opiniepeilingen laten zien dat 'de Navo-kwestie' langzaam maar ze ker in een ander licht komt te staan: het aantal voorstanders stijgt, het aantal tegenstanders daalt, het aantal twijfelaars groeit. Misschien komt het door de manier waarop Vladimir Poetin de oude glorie van de Sovjet-Unie pro beert te herstellen, misschien ook door re cente filmpjes (uit 2020) als die van het Finse leger, waarin een aanval op Finland wordt na gebootst. ,,We zijn op het ergste voorbereid", zegt een hoge militair op serieuze toon. ,,De verdediging van Finland rust op u en op ons leger." De agressor wordt niet met name ge noemd, maar iedereen weet om wie het gaat. Kangaspuro: ,,De enige reden waarom Finland zo'n sterk leger heeft, is Rusland." Bezorgd Hoe het ook zij, na de Russische aanval op Oekraïne is ineens een kleine meerderheid van de bevolking voor toetreding tot de Navo. ,,Ja, we zijn bezorgd", zegt Kangaspuro. ,,Veel mensen zijn zelfs bang. En daar hebben we historisch gezien goede redenen voor. Maar: we moeten geen haast hebben. Dit is geen mo ment voor grote beslissingen. Het verstandig ste is om af te wachten hoe de oorlog in Oe kraïne verloopt." Er zijn wat hem betreft twee mogelijkhe den. Finland kan op deze voet doorgaan en de al bestaande samenwerkingsverbanden met afzonderlijke Navo-lidstaten nog meer aanha len. Dat is oké voor de Russen, die het zelfs prima vinden dat de Finnen in het Navo-Part- nerschap voor Vrede zitten. Dat is een club die is opgericht ter bevordering van het vertrou wen tussen het westerse bondgenootschap, Europese niet-leden en voormalige Sovjetre publieken. Als de Finnen maar geen volwaar dig Navo-lid worden. Dat is een stap te ver voor Moskou. Finland moet dan volgens Kangaspuro wel zorgen dat de Zweden ook neutraal blijven. Als die alsnog besluiten bij de Navo te gaan, en dat is ook daar geen taboe meer, dan wordt het voor de Finnen erg lastig. Dan staan ze alleen. ,,De andere mogelijkheid is dat we toch Navo- lid worden, met alle risico's van dien. Het Kremlin heeft het al vaak gezegd: we zijn nu vrienden, maar als jullie Navo-lid worden, dan zijn we vijanden. Dat moeten we serieus ne men. Vergeet niet dat wij een grensgebied zijn. Wij zijn straks het front. Wij zijn die soldaat die maar vijftien minuten heeft." Oorlog en neutraliteit GO ZATERDAG 19 MAART 2022 KLUUVI Oekraïne. foto mikko stig/afp Sovjetbommen verwoesten Helsinki in de Winteroorlog, in 1939 FOTO GETTY Omgekomen Sovjetsoldaten tijdens de Winteroorlog, in januari 1940. foto getty De Finse president Kekkonen met de Russische president Breznjev in 1977. foto ap Een training van Finse militai ren anno 2022. FOTO PUOLUSTUSVOIMAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65