16 IN DE BAN VAN DE OORLOG I FINLAND Finland heeft altijd geweigerd zich aan te sluiten bij de Navo. Het wilde koste wat kost neutraal blijven, om zo Rusland niet voor het hoofd te stoten. Nu wordt er voor het eerst aan dat standpunt getwijfeld. ,,Dit is een aardverschuiving." Kiev-ó"'; Oekraïne ijn vader zei altijd: ,,Pas op voor de beer." En wijlen zijn grootvader vocht nog tegen de Russen in de Tweede We reldoorlog, dus die zat ook niet boordevol mooie herin neringen. Maar Antti Laine is van 1991, groeide op in een andere tijd, en had zo zijn eigen gedachten over Rusland. „Ik dacht dat we er eindelijk over heen waren. Het Rusland waar ik mee opgroeide, was niet de Sovjet-Unie van mijn vader en grootvader." We spreken elkaar aan de voet van een stand beeld met de prachtige naam Maail- manrauhaWereldvrede. Vijf grote bronzen figu ren houden vastberaden een wereldbol omhoog met daaromheen een vredeskrans. Gemaakt door Oleg Kirjuhin, en in 1990 door Moskou geschonken aan het Finse volk, als teken van de allerbeste be doelingen. Maar de wereld ziet er na de Russische inval in Oekraïne ineens heel anders uit, ook voor Antti. Hij vertelt over zijn dienstplicht (die bestaat hier nog), en de angst die doorklinkt in zijn stem is bijna voelbaar: ,,Als je bij ons in dienst gaat, mag je kiezen bij welk onderdeel je wilt, de marine, de luchtmacht of de land macht. Ik koos voor het laatste. Daar krijg je dan te horen dat je in geval van oorlog een ge middelde levensverwachting hebt van vijftien minuten. Maar er was geen oorlog, er was niks aan de hand, dus je lacht erom. Maar nu niet meer. Ineens is er wel oorlog. Rusland heeft een ander land aangevallen." Antti is niet de enige Fin die momenteel in de war is. Voor het eerst verschijnen er opinie peilingen waaruit blijkt dat een kleine meer derheid van de voorheen zo hartstochtelijk neutrale Finnen toch lid wil worden van de Navo. En als dat gebeurt, zo heeft het Kremlin al meerdere malen laten weten (deze week nog maar een keer), dan zou dat het einde betekenen van een decen nialange vriendschappe lijke relatie. Dan zijn de Finnen geen vrienden Rusland meer, maar vijanden. En dan zou het zo maar eens Moskou kunnen („Je weet het nooit, kijk nu maar naar Oekraïne") dat Antti naar het front moet. „En dan word ik dus binnen vijftien minuten afgeslacht." Hoe je er ook tegenover staat, alleen al de serieuze mogelijkheid van een Navo-lid- maatschap wordt hier in Finland gezien als een aardverschuiving. Mika Rönkkö (55) had het in elk geval nooit verwacht. „Totaal niet. Dit is dramatisch. Het is voor Finland veel vei liger om neutraal te zijn. Kijk naar onze lig ging en onze geschiedenis. Je wilt hier geen oorlog met Rusland." Schrijver en activist Rönkkö is een van de vele Finnen die graag en open willen vertellen over de relatie tussen Finland en Rusland. Hij groeide op in het tijdperk van Urho Kekkonen, de langstzittende president uit de Finse ge schiedenis (van 1956 tot 1982) en de man die niet alleen de neutraliteitspolitiek vorm gaf maar er ook zijn naam aan leende: 'de lijn-Kekkonen'. In het hart van dit beleid ligt de beroemde Winteroorlog, die de Finnen uit vochten tegen de Sovjet-Unie. Op 30 novem ber 1939 vielen de Sovjets hun buurland bin nen op een manier die volgens Rönkkö erg doet denken aan wat er nu gebeurt in Oekra- ine. „Zonder aanleiding of waarschuwing, met als excuus verzonnen provocaties. Het was een bittere, felle oorlog in een ijskoude winter." De Winteroorlog duurde drie maanden, een week en zes dagen. De Sovjets waren zwaar in de meerderheid, maar verkeken zich op de verbeten tegenstand en de winterse omstan digheden. Aan Finse zijde stierven 25.000 sol daten, het Rode Leger verloor er 126.000. Ook het aantal Sovjet-gewonden was met 200.000 bijna vijf keer hoger dan dat van de Finnen, voornamelijk door de kou. ,,Mijn grootvader raakte drie keer gewond", zegt Rönkkö. ,,Bijna elke familie heeft een dergelijk verhaal. Ook al wonnen we uiteindelijk niet, deze oorlog heeft een mythische plek in onze geschiede nis." Zo kent iedere Fin de scherpschutter Simo Hayha, bijgenaamd De Witte Dood, die in zijn eentje meer dan vijfhonderd vijande lijke soldaten doodschoot. Vervolgoorlog Wat volgde, was een opgelegde vredesover eenkomst, waarin de zegevierende Russen een deel van Finland opeisten. Onmiddellijk klopte toen nazi-Duitsland aan: als de Finnen zijn kant zouden kiezen, dan zou het wel goed komen met die gebieden. Die rest van de ZATERDAG 19 MAART 2022 GO Finse vriend kan zo weer vijand zijn Een demonstratie in de Finse hoofdstad Helsinki tegen de Russische invasie in MARK VAN ASSEN HELSINKI Finland Helsinki Mika Rönkkö, schrijver en activist Markku Kangaspuro, directeur Alexander Instituut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64