15 hebben zelfs een Roemeens paspoort. Stel dat zij te maken krijgen met een Russische aanval: kijkt het Westen dan ook lijdzaam toe? ,,Een Russische invasie in Moldavië zou Roemenië echt in de problemen brengen'', zegt militair analist Magdin. ,,We moeten dan met de Navo-partners in gesprek om een verder escalerende oorlog te voorkomen, maar tegelijk iets doen voor al die Roemenen daar. Rus land kan door Moldavië binnen te val len Roemenië en de EU destabiliseren. Stel je voor dat 1 tot 1,5 miljoen Molda- viërs naar Roemenië vluchten. Op dit moment is de kans op zo'n scenario klein, maar we moeten het niet hele maal uitsluiten." Kapitale denkfout Tibrigan is in Moldavië geboren. Hij spreekt ook Russisch, dat leer je daar op school. ,,Ik hou van de Russische cul tuur, van de films, de muziek, de boe ken. Ik heb Tsjechov en Dostojevski ge lezen. Schitterend." Maar volgens de jonge academicus maakt Poetin een kapitale denkfout als hij denkt dat hij en zijn generatiegeno ten bij iets als een groot Rusland willen horen. ,,Onze generatie heeft echt niks met Rusland, en zeker niet met de ma nier waarop dat land wordt bestuurd. We willen helemaal niet bij hem ho ren, we willen vrij zijn. Dat kan hij ge woon niet verdragen.'' In Isaccea, het grensplaatsje aan de Donau, heeft de Oekraïense vluchte linge Asia een vergelijkbare overden king. Ze is 33 jaar, en verlaat haar woon plaats Odessa om ergens anders geld te verdienen. ,,Het schijnt dat Poetin een plaats in de geschiedenisboeken wil, dat hij wil dat mensen als hij dood is bewonderend praten over wat hij heeft achtergelaten. Prima. Maar waarom doet hij dan niet iets waar de wereld iets aan heeft? Iets wat onze wereld mooier maakt?" In Boekarest neemt Elena Calistru even pauze, na een gloedvol betoog dat al bijna een uur duurt. Ze staart de verte in, is uitgeput. Soms is ze bang dat de oorlog van nu niet een nacht merrie is, maar juist een terugkeer naar het echte leven. Dat dat wat ze hiervoor kende niet het echte leven was, maar een mooie droom. ,,Voor onze genera tie was het zo vreedzaam, misschien was dat de uitzondering. Onze ge schiedenis draait om oorlogen en onderdrukking. Ik hoop dat we de moed hebben om op te staan tegen de Russische agressie. Maar ik weet het niet." heid, je wacht, je wacht. En op een ge geven moment ben je het zat.'' Tibrigan: ,,Ze hebben niks en zien dat Roemenië niet zo heel veel voor stelt. Ceausescu liet mensen destijds geloven dat Roemenië alles zelf kon, dat we een groot land waren. Met dat idee zijn de mensen in de communisti sche tijd toch een beetje gehersen spoeld.'' Bakolie Het blijkt een vatbare voedingsbodem voor rechts-nationalistische partijen, fake news en desinformatie. Het ver trouwen in de overheid is van oudsher sowieso al laag, zegt Magdin. ,,Roeme- nen hebben de laatste weken ook erg irrationeel gereageerd op de ontwikke lingen in Oekraïne. Als de overheid hen gerust probeert te stellen, heeft dat geen enkel effect. Heel veel mensen hebben paspoorten aangevraagd om weg te kunnen komen. Ze hebben ex cessieve hoeveelheden bakolie gekocht omdat er een gerucht de ronde deed dat die op zou raken." Op veel vlakken voldoet Roemenië nog lang niet Roemenie aan de standaarden die wij in het Westen stellen aan een democratie. Daarin staat het niet alleen. Ook in Polen en Hongarije is sprake van tendensen die de landen ironisch genoeg eerder naar Rusland doen opschuiven dan naar bij voorbeeld Duitsland of Nederland. ,,Dertig jaar is gewoon niet genoeg om een volwaardige democratie neer te zetten", zegt Calistru. ,,We zijn nog zo kwetsbaar. Er is meer tijd nodig om te zorgen dat instituties goed werken en om een betrouwbare rechtsstaat op te bouwen. Daar moeten we nog elke dag voor vechten." Veel Roemenen die deze krant sprak, smeken Europa en de VS haast om hen niet te laten vallen. Calistru: ,,Veel mensen hier vinden nog steeds dat dat na de Tweede Wereldoorlog wel ge beurd is. Terwijl het Westen in vrij heid verder kon, zaten wij met het communisme en met een dictator, en niet zomaar eentje. Dat merkje onderhuids toch Slangeneiland ook nog steeds: mensen durven niet 100 procent te Mamaia geloven dat het Westen ze Zwarte nu wel helpt." Ze zien nu ook dat Oekraïne het grotendeels alleen moet zien te redden, en zijn vol bewondering voor hun moed. Een gemeenschappe lijke vijand verbroedert, blijkt maar weer. De steun voor de Oekraïners is enorm, terwijl beide landen van nature geen dikke vrienden zijn. Tekenend wat dat betreft is dat de meeste Oekraï- ners geen moment overwegen om na hun vlucht in Roemenië te blijven. Ze pakken de eerste trein of bus naar het westen of het zuiden, naar Bulgarije of Turkije bijvoorbeeld. Ondertussen kijken de Roemenen met angst en beven naar het lot van die andere buurman, Moldavië. De Molda- viërs worden gezien als zustervolk, veel Roemenen vinden dat het weer onderdeel van hun land zou moeten zijn. 700.000 inwoners van Moldavië Twee landen in één GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Oekraïne Moldavië 'Boekarest Roemenië verenigt twee kanten in zich. Er is de pracht en praal van het Ceausescu-regime, met als hoogte punt het Parlementspaleis (uiterst links). Er zijn prachtige landschappen met prima wegen. Ook parels van ste den, maar de buitenwijken ademen vaak een grauwe Oostbloksfeer. Op het platteland zijn schilderachtige dorpjes, waar boeren nog rijden met paard en wagen. Hier heerst echter grote armoede en perspectief voor jongeren is er niet. FOTO'S GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 63