14 IN DE BAN VAN DE OORLOG Meeste gevluchte Oekraïners overwegen geen moment in Roemenië te blijven universiteit van Boekarest, spreekt van een sterke vorm van 'russofobie'. Door de recente ontwikkelingen is dat alleen maar versterkt. Roemenië deelt honderden kilometers grens met Oekraïne, met name in het noorden. In het zuidoosten van Roemenië, niet ver van Slangeneiland, worden beide lan den gescheiden door de Donau. Tussen Orlivki (Oekraïne) en Isaccea (Roeme nië) varen veerboten vol vluchtelingen al dagenlang af en aan. Kinderen, moeders en oma's stappen met meestal slechts een kleine tas in hun hand van de loopplank af. Het is een miserabel beeld, onwerkelijk ook als je het voor je neus ziet gebeuren. De Roemenen vrezen dat dit pas het begin is. Het land heeft een hechte band met Moldavië, een ander land waar Vladi mir Poetin mogelijk zijn oog op laat vallen. En last but not least: in zijn eisen aan het Westen noemde Poetin Roe menië expliciet als een van de landen die uit de Navo zou moeten stappen. Daar peinzen de Roemenen niet over, en ook de Navo niet. Na de Russi sche invasie zijn er juist meer troepen gestationeerd, ook Nederlanders. De meeste Roemenen danken God op hun blote knieën voor de westerse militaire rugdekking. ,,Anders zou Roemenië in dezelfde situatie zitten als Oekraïne", zegt Magdin, in het verleden adviseur van Roemeense en Moldavische staats hoofden. ,,De geschiedenis van de twintigste eeuw heeft Roemenië over tuigd van het belang van de Navo." Die geschiedenis is nogal roerig, eu femistisch gesteld. Na de Tweede We reldoorlog, waarin Roemenië aan de zijde van de Duitsers vocht en bepaald geen schone handen hield, kwam het land onder Sovjetinvloed. Vanaf 1967 kreeg het met Nicolae Ceausescu zijn eigen beroemde communistische dic tator, misschien wel de wreedste van het hele Oostblok. Met zijn vrouw Elena bouwde hij aan een persoonlijk heidscultus, waarvan de gevolgen in de hoofdstad Boekarest nog steeds zicht baar zijn. Het bekendste voorbeeld daarvan is het Parlementspaleis, door Ceausescu gebouwd als Huis van het Volk. In Eu ropa is er geen groter gebouw dan dit. Alle materialen die erin verwerkt zijn komen uit Roemenië. Een woonwijk, een stadion en historische kerken moesten er bij de bouw voor wijken. Het is wanstaltig in alles, van binnen en van buiten. De dictator maakte de ingebruik name van het gebouw niet zelf mee. In 1989, kort na de val van de Berlijnse uitgang is. ,,In het dagelijks leven gaat het echt beter. Bij de politie en in zie kenhuizen is het bijna uitgebannen, echt waar. Maar wat er nog wel is, is systematische corruptie, en dat is mis schien nog wel erger. Grote projecten worden verdeeld door politici en be vriende ondernemers." Roemenië, dat is eigenlijk twee lan den voor de prijs van één. Het is niet moeilijk verliefd te worden op schitte rende steden als Timisoara en Cluj- Napoca, Sibiu en Brasov. Die barsten van de jonge, open, talentvolle mensen. Er hangt energie in de lucht, vooruit gang. De infrastructuur wordt ook be ter, tussen de meeste steden liggen te genwoordig zeer behoorlijke wegen. Maar je hoeft maar een buitenwijk in te rijden en de lelijkheid en armoede grijpen je naar de keel. Verweerde, slecht onderhouden Oostblokflats ont nemen je het zicht en soms ook bijna de adem. De uitstoot van de eindeloze optocht vuile diesels vindt maar moei lijk een uitweg uit de betonnen jungle. Op het platteland zijn de dorpjes soms charmant, maar vaak ronduit deplora bel. Boeren rijden er nog met paard en wagen, oude oma's lopen met kromme ruggen langs onverharde wegen. Jonge ren die zich ook maar enigszins bewust waren van hun perspectieven hier, zijn naar het buitenland gegaan. ,,Een kwart van de beroepsbevolking is verdwenen", zegt Calistru. ,,In som mige delen van het land, in het oosten en het zuiden vooral, is de situatie echt uitzichtloos. Er is geen toekomst, geen perspectief, niks. Hulporganisaties die geld in projecten willen steken, hebben zelfs moeite om dat kwijt te raken. Er zijn geen initiatieven, het hele maat schappelijke middenveld is verdwe nen." Hier wonen de mensen, kortom, die niet zo heel veel merken van de zege ningen van Instagram en Coca-Cola. Het maakt dat mensen terugverlangen naar een tijd dat het land een sterke lei der had - al was dat dan een dicta tor. ,,Het is een soort biologisch pro ces'', zegt Calistru. ,,Je wacht op betere voorzieningen en op een betere over- Muur, werd hij met zijn echtgenote ge- executeerd door woedende revolutio nairen. Uit arren moede besloot de Roemeense overheid halverwege de ja ren 90 dat het parlement en de senaat er dan maar in moesten trekken. Daar door heeft nu in elk geval een kleine 40 procent van het gebouw een functie, het deel dat is opengesteld voor toeris ten meegerekend. Tibrigan is een van de mensen die er nu hun werkdagen slijten. Behalve so cioloog is hij fractieassistent binnen de politieke partij USR, in 2015 opgericht als anticorruptiepartij. ,,In de winter is het hier niet te harden, zo koud", zegt hij, terwijl hij door een van de ruim tweeduizend onafzienbaar grote ruim tes loopt. ,,Aan onderhoud zijn we 2 miljoen euro per maand kwijt." Kroonluchters Aan het plafond hangen kroonluchters zo groot als een auto, de vloerkleden zijn formaatje tennisbaan, minstens. Het feit dat honderden parlementariërs dagelijks hun werk doen in de natte droom van een communistische dicta tor, toont feilloos aan hoeveel moeite het dit Oost-Europese land kost om zijn verleden af te schudden. In de lift staat nog steeds een norse mevrouw, wier enige functie is om het knopje in te drukken. Wie toegang wil krijgen tot de algemene ruimtes van het parlement, moet nog steeds een ouderwetse stempel op zijn legitima tiebewijs laten zetten. Er zijn initiatie ven om meer te fietsen en beter afval te scheiden, maar geen Roemeen die zijn gedrag erop aanpast. ,,We willen wel bij het Westen horen", zegt Tibrigan met een diepe zucht. ,,Maar het lukt ons gewoon niet zo goed." Stefan-Iulian Lorincz, parlementslid voor de USR, zegt dat de Roemenen ei genlijk maar één grotere vijand hebben dan de Russen: Roemenië zelf. ,,Cor- ruptie is nog steeds overal. Als jij iets wilt bouwen, kun je nog steeds niet zonder zwart geld. Verandering kost hier zoveel tijd." Geconfronteerd met die woorden zegt Calistru, al haar leven strijdend te gen corruptie, dat er wel degelijk voor- ZATERDAG 19 MAART 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Tussen Orlivki (Oekraïne) en Isaccea(Roe menië) varen veerboten vol vluchtelingen al dagenlang af en aan. FOTO STOYAN NENOV/ REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62