13 'Toen Poetin Oekraïne binnenviel, was iedereen in het Westen geschokt. Hier in Roemenië dachten we alleen maar: zie je wel' nis aan. ,,Mijn opa komt uit Moldavië, in de oorlog is hij met zijn broers naar Roemenië gevlucht uit angst voor de Russen. Twee van hen zijn gedood, zijn ouders zijn naar Siberië gestuurd. Zelf bleef hij in Roemenië, waar hij gevan gen is gezet door communisten in de allervreselijkste gevangenis die je je kunt voorstellen. Zo zijn er letterlijk duizenden verhalen, misschien wel miljoenen." Calistru (36) is activiste. Ze zet zich in voor democratie, burgerschap en goed bestuur, maar de afgelopen maand hielp ze met het vervoer en de opvang van Oekraïners. Roemenië heeft geen enkele ervaring met vluch telingenopvang, de complete organisa tie rust op vrijwilligers. Op het treinstation van Boekarest zetten die een opvangcentrum op, waar vluchtelingen eten, rust en hulp bij verder vervoer kregen. Bij de grens posten zorgden ze voor bussen. ,,Ik voel me soms net een touroperator, maar dat ben ik natuurlijk helemaal niet. Het is goed dat de internationale hulp nu eindelijk op gang komt. Dan kan ik mijn normale werk weer doen." Dat werk doet ze deels in Brussel, waar ze lid is van het Europees Econo misch en Sociaal Comité. ,,Toen Poetin zijn troepen aan de grenzen met Oe kraïne opstelde, heb ik mijn collega's uit het Westen nog gewaarschuwd, maar ik merkte dat het besef er gewoon niet was. Het besef hoe Rusland is, en wat de omvang is van de schok die deze daad teweegbrengt. Het besef ook wat de gevolgen zijn voor het Europese pro ject." Precies met die vraag zijn we naar het oosten van Europa getrokken. Sinds Roemenië lid werd van de Navo (2004) en de Europese Unie (2007) is het net als andere voormalige Oostbloklanden officieel een bondgenoot van Neder land. Mocht Poetins agressie een van deze landen bereiken, dan betekent dat vrijwel zeker dat ook wij in een oorlog belanden met de Russen. Maar wie zijn onze bondgenoten precies? En hoe bang zijn ze, hier aan de rand van Europa? Om met die laatste vraag te beginnen: diep van binnen voelen ze zich totaal onveilig. Calistru: „Roemenen kijken met een mengsel van twee gevoelens richting Rusland: angst en haat. Dreiging en geweld door de Russen is voor ons een historisch gegeven, dat zit in ons systeem." Zelfs voor de oorlog had minder dan een op de vijf Roemenen het gevoel dat Russen te vertrouwen zijn, zegt strate gisch analist Radu Magdin. Nicolae Ti- brigan (34), socioloog aan de GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Een Oekraïens meisje zwaait naar een achterblijver op het station van Boekarest als ze verder reist in de richting van Hongarije. foto mihai barbu LEES VERDER OP PAGINA 14 Nicolae Tibrigan, socioloog en vrijwilliger (links), is samen met het Roemeense parle mentslid Stefan-Iulian Lorincz op het station van Boekarest om Oekraïense vluchtelin gen op te vangen. foto mihai barbu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61