Dierenmens Icoon is geen ster in overleven 'Ze zijn erg langzaam en worden vaak aangereden' 12 IN DE BAN VAN DE OORLOG I ROEMENIË Het oosten van Europa wordt door de oorlog in Oekraïne in het hart geraakt. Vluchtelingen stromen de grens over, en de angst voor de Russische agressie is enorm. In Roemenië smeekt de bevolking het Westen om bescherming. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. f Laten we zeggen dat de koala evolutionair ge zien niet de handig ste is. De wereld om hem heen mag dan compleet veranderen, hij weigert iets anders te eten dan eucalyp tus. En dan is hij ook nog zo kieskeurig dat hij van de 350 eucalypussoorten die er bestaan, er maar een stuk of twintig lust. Zijn die blaadjes niet voorhan den, dan gaat de koala ge woon dood. Het kan zelfs gebeuren dat het nationale knuffel dier van Australië zijn ei gen eucalyptusboom heeft leeggegeten en simpelweg verhongert omdat hij niet de energie heeft over te stappen naar een boom iets verderop. Kortom, de koala is niet echt een licht van de schepping en daarom is het nauwelijks verrassend te noemen dat het beestje zich onder de kwetsbare diersoorten moet scharen. Maar wij zouden geen mensen zijn als we daaraan niet ons steentje bijdroe gen. Want wij maken het de koala wel heel moeilijk door telkens opnieuw bos te kappen en wegen aan te leggen op plekken waar koala's die daar wél de energie voor hebben nu juist van boom zouden willen wisselen. ,,Ze zijn erg langzaam en worden vaak aangereden", treurt Sarah Lafaut van de Zoo Antwerpen. Vorige maand besloot de Australische regering dat de koala toch echt beter be schermd moest worden en sindsdien heeft het dier of ficieel de status 'bedreigd'. In Europa vind je nauwe lijks exemplaren, maar de dierentuin net over de Bel gische grens heeft twee koala's. Mannetje Maka toont hoe traag hij is door in slow motion uit zijn boom te klimmen op weg naar de verse eucalyptus- takken die voor hem zijn neergezet. Zoogdierencu rator Lafaut is opgetogen dat we het dier in actie zien. ,,Hij slaapt twintig uur per dag." Koala's houden is niet eenvoudig. ,,Je moet zomer en winter verse eucalyptus tot je beschikking hebben", zegt ze. ,,Wij hebben het geluk dat er een kweker in de buurt zit die onze voor raad op peil houdt." Maka is een aandoenlijke verschijning. Hij is net zo zacht als hij eruitziet, zegt Lafaut. Dit eucalyptus kau wende beestje achter glas mag dan ver van huis zijn, hij is wel veilig. In 2020 en 2019 kwamen in Australië zo'n 60.000 koala's om door bosbranden. ,,Vuur is altijd vlugger dan een koala", weet Lafaut. Iconi sche beelden van de bui deldieren die bij brand weermannen bedelden om een flesje water, gingen de wereld over. Als een koala water drinkt, is er volgens Lafaut altijd iets mis. Nor maal halen ze al hun vocht uit de eucalyptusbladeren. In Australië werden zelfs hulphonden ingezet om tussen de asresten op zoek te gaan naar bomen waar zich nog gewonde of uitge droogde koala's bevonden. Het barst van de koala-op vangcentra in Australië. Zoo Antwerpen heeft een vader en een zoon die in aparte verblijven wonen omdat koala's nu eenmaal solitaire dieren zijn. Alleen om te paren zoeken man netjes en vrouwtjes elkaar op, verder heeft ieder zijn eigen boom. Helaas over leed moeder Alinga eind oktober. Lafaut benadrukt de am bassadeursrol van de twee koala's. ,,Wij willen vooral dat het publiek weet van het bestaan van dit mooie maar bedreigde dier." Bedreigd is nog zwak uitgedrukt, want in heel Australië daalde het aantal dieren volgens het World Wildlife Fund (WWF) de laatste twintig jaar met een schokkende 95 procent. Zonder serieuze bescher mingsmaatregelen lijkt uitsterven onvermijdelijk. De verwachting is echter niet dat koala's snel op krabbelen. Snel zit sowieso niet in hun vocabulaire, vrouwtjes krijgen één jong per jaar. Wat extra tegenzit, is dat veel dieren chlamy dia hebben, een geslachts ziekte die via seks of van moeder op baby wordt overgebracht en tot on vruchtbaarheid kan leiden. In Australië loopt nu een proef waarbij vierhonderd wilde koala's werden ge vaccineerd tegen de ziekte. Ze kregen ook een chip in geplant om ze te volgen. De mannetjes in Zoo Antwerpen zijn vrij van ziektes en worden goed in de gaten gehouden. Zo gaan ze twee keer per week op de weegschaal om te controleren of ze genoeg eten. Verzorgers plukken de slomeriken gewoon uit de boom. Als hun gewicht niet op orde is, wil dat zeg gen dat ze plots hun neus ophalen voor een bepaalde soort eucalyptus. Waarom is niet altijd even duidelijk. ,,We bieden altijd vijf soor ten aan zodat ze iets te kie zen hebben", zegt Lafaut. Lachend: „Koala's zijn luxepaardjes, hoor.'' ofuck your self ofwel 'Krijg de te ring'- dat wa ren vrij ver taald de on verschrokken woorden waarmee dertien Oekraïense soldaten zichzelf een heldenstatus be zorgden, toen een Russisch oorlogs schip hun basis op Slangeneiland wilde innemen. Voor zover dat nog nodig was, wonnen ze hiermee ook meteen de onvoorwaardelijke sympathie van het Westen. Wat weinig Europeanen zich bij het zien van de beelden realiseerden, is dat de oorlog zich met die confrontatie al meteen aan de poorten van de EU meldde. Vanaf het Roemeense plaatsje Sulina, aan de monding van de Donau, is het maar 30 kilometer naar het door de Russen bezette puistje in de Zwarte Zee. Omdat Sulina alleen met een lange boottocht bereikbaar is, zijn wij afge reisd naar Mamaia, dat iets zuidelijker ligt. Het is rustig op het schel- penstrand, vanochtend. De mist kleurt zowel de hemel als het water grijs, het is moeilijk te zien waar de zee ophoudt en de lucht begint. Aan de overkant, 300 kilometer ver derop, bevindt zich de Krim, in 2014 door Rusland ingenomen. Als je een beetje naar links draait, weet je dat daar Cherson ligt, een stad die door Poetin met veel geweld is ingenomen. Nog iets dichterbij stijgen de iconische trappen van Odessa op uit de zee. Het is een vreemd besef dat daar ach ter de horizon Russische oorlogssche pen patrouilleren. De golven die hier zo kalm het strand op rollen, zijn mis schien wel veroorzaakt door een ma noeuvre van een marineschip van Poe- tin. Het is niet eens zo'n gekke meta foor. De oorlog in Oekraïne raakt hier in Roemenië een open zenuw, veel meer nog dan in het westen van Europa en dan in sommige andere Oost-Euro- pese landen. Onvoorspelbaar ,,Toen Poetin Oekraïne binnenviel, was iedereen in het Westen geschokt'', zegt Elena Calistru. ,,Hier in Roemenië dachten we alleen maar: zie je wel. Wij zijn opgegroeid met het idee dat Rus sen onvoorspelbaar zijn, en dat ze ner gens voor terugdeinzen. Die informatie hebben we niet uit een boek, maar uit de eerste hand, uit de verhalen van onze opa's en oma's. Die hebben in de Tweede Wereldoorlog het geweld mee gemaakt, de plunderingen, de ver krachtingen." Ze haalt haar eigen familiegeschiede- ZATERDAG 19 MAART 2022 GO FOTO JONAS VERHULST Soort: koala Woonplaats: Australië (oostkant) Bijzonderheid: heeft vingerafdruk ken die voor elk dier uniek zijn. Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.net 'Laat ons niet vallen. We zijn nog zo kwetsbaar' SANDER VAN MERSBERGEN BOEKAREST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60