ii Finnen zijn het gelukkigst 5 goed kunnen oefenen.'' ,,Deze kabinetsperiode is al 3 miljard euro extra uitgetrokken voor defen sie, maar daarmee zijn we er nog lang niet. Dit geld is alleen al nodig om te herstellen. Voor investeringen is nog meer nodig. Maar ik ben blij dat nu is onderkend dat veiligheid niet gratis is. Dat je daar in moet investeren en dat het naar een hoger niveau moet. Dat is belangrijker dan achterom blij ven kijken hoe dit heeft kunnen ge beuren.'' ,,Ik word er alleen maar blij van. Duitsland is een belangrijke bondge noot. Ik ben blij dat zij zich kunnen versterken met deze nieuwe straalja gers, want wij hebben ze ook en dan kunnen we nog beter met ze samen- Ik heb niet alle eenheden volgend jaar al op een hoog niveau. We moeten echt leren hoe we nog sneller kunnen opplussen werken. De Kamer vraagt ons ook om meer uit te geven aan defensie. Je moet me niet morgen 2 procent ge ven van het bruto binnenlands pro duct (de Navo-norm, red.). Dan krijg ik het niet weggezet. Het duurt even voor je spullen kunt bestellen en mensen kunt aantrekken. Maar je kunt er wel realistische plannen voor maken. Dat doen we nu.'' ,,Ik heb niet alle eenheden volgend jaar al op een hoog niveau. We moe ten echt leren hoe we nog sneller voorraden kunnen opplussen, hoe we gemakkelijker nieuwe spullen kunnen bestellen zonder allerlei ingewikkelde procedures en regels. Hoe we sneller extra personeel kun nen aantrekken. En vooral aan onder steunende capaciteit is een gebrek: logistiek, vuursteun, medische func ties. En ik heb behoefte aan mensen die technisch geschoold zijn.'' ,,Ik ben de laatste die zegt dat het een gemakkelijke opgave is. Het is gerust stellend dat we nu extra sollicitanten krijgen, maar ik heb snel behoefte aan goed loon voor mijn mensen, zo dat ik ze kan werven en behouden.'' Er zijn ook mensen die zeggen dat meer geld naar defensie helemaal niet nodig is. Het totale budget van de Navo is vele malen groter dan het defensiebudget van Rusland. Waar maken we ons eigenlijk druk over? ,,Mijn antwoord is dan dat je je altijd moet kunnen verdedigen tegen de oorlog van de toekomst. Dat is niet de oorlog van vandaag. Als ik heel eerlijk ben: zonder de VS zouden we de klus nu niet klaren.'' ,,Die eenheid kan alleen maar weg met hulp van Duitsland. Zonder de Duitsers konden we dit niet. Het laat zien hoe belangrijk het is om interna tionaal samen te werken, maar ook dat je aan de grenzen zit.'' ,,Dat risico is er natuurlijk. Maar als je daar rekening mee moet houden, krijg j e nooit je verdediging op orde. Wij zijn niet bezig om het conflict verder te laten escaleren. Elke beweging die wij maken, is ter verdediging van ons grondgebied en de Patriots maken daar deel van uit. Wat niet wegneemt dat we goed moeten blijven nadenken over wat wel en niet kan. Een no-fly- zone afkondigen boven Oekraïne kan om die reden niet, want het land is geen lid van de Navo. Maar de Patriots zijn heel goed uit te leggen.'' ,,Dat is altijd een politieke oplossing en die moet er ook komen. Poetin zal dit militair misschien kunnen win nen, maar hij heeft zich wel vergalop peerd. Het gevecht zal nog lang du ren. Deze oorlog wint Poetin niet zo maar, daarvan ben ik overtuigd.'' Kort nieuws overleden, nadat hij eind februari gewond was ge raakt bij Russische be schietingen in Kiev. Dat melden internationale bronnen. Hij werkte voor het Nationale Opera en Ballet Theater van zijn va derland. Hij is 43 gewor den. Hij toerde binnen en buiten Europa als danser van leidende rollen in klas siekers als het Zwanen- meer, De Notenkraker, Gi selle en De schone slaap ster. De Finnen zijn voor het vijfde jaar op rij de gelukkigste men sen ter wereld. Nederland staat op de vijfde plek. Dat blijkt uit het World Happi ness Report, een jaarlijks onder zoek van de Verenigde Naties. Denemarken is tweede, IJsland derde en Zwitserland vierde. De meeste data zijn overigens verza meld voordat Rusland Oekraïne binnenviel. Het onderzoek richtte zich tij dens de coronapandemie vooral op de bereidheid om anderen te helpen. Mensen zijn volgens de onderzoekers veel vaker geneigd om vreemden te helpen, vrijwilli gerswerk te doen of geld te done ren dan voor de pandemie. Het gaat om een stijging van 25 pro cent. ,,Dit is krachtig bewijs dat mensen anderen helpen als zij in nood zijn. Zo worden de geholpen mensen gelukkiger en creëren de helpende mensen een beter leven voor zichzelf'', aldus het rapport. Finland scoort hoog vanwege de economische voorspoed, een hoge en gezonde levensverwachting en een groot vertrouwen in elkaar. Nederland scoort goed dankzij onder meer een rapportcijfer 7 voor het leven tijdens de lock- downs. Afghanistan staat op plek 146, helemaal onderaan. J extremis* GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Er is afgelopen jaren fors bezuinigd. Militairen van hoog tot laag klaagden over slecht onderhoud, te weinig voorraden, eenheden die niet com pleet zijn, de gereedheid die te wen sen overlaat. Nu is het oorlog. Zijn we naïef geweest? Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim. FOTO JOOST HOVING De Duitsers trokken onlangs 100 miljard euro extra uit voor hun leger. Ze bestelden binnen een paar weken 35 gloednieuwe F-35's waar wij 25 jaar over deden. Bent u weleens ja loers? Wij kunnen het tempo waarin nu wordt versneld, niet bijbenen? Waar haalt u die vandaan in deze krappe arbeidsmarkt? Nederland stuurt nu luchtverdedi ging naar Slowakije, samen met Duitsland. Waarom? Bent u niet bang dat Rusland onze Patriots uitlegt als een provocatie? Ziet u een uitweg uit dit conflict? Bij een Russische ra- ketaanval op een leger kazerne in de Zuid-Oekra- iense stad Mykolajiv, die al weken onder vuur ligt, zou den gisteren zeker 45 mensen zijn omgekomen, meldt de BBC. Reddings pogingen zouden aan de gang zijn. De kazerne werd gebruikt om soldaten te trainen die een groot Rus sisch offensief langs de kust van de Zwarte Zee moeten tegenhouden. De Oekraïense ster danser Artem Datsisjin is De Baltische staten en Bulgarije wijzen in totaal twintig Russische diplo maten uit vanwege de oorlog in Oekraïne. Bulga rije heeft tien diplomaten aangemerkt als persona non grata, terwijl Litouwen vier diplomaten uitwijst en Estland en Letland elk drie. De Russische diplomaten in Bulgarije hebben 72 uur de tijd gekregen om het land te verlaten vanwege activiteiten die in strijd zijn met hun diplomatieke sta tus. De Baltische landen hebben hun actie gecoör dineerd. Er zal een reactie komen op de 'vijandige' uit zetting van de diplomaten, zo heeft de Russische am bassade in Sofia gezegd. NEW YORK - Sanne Schelfaut Extremis Virus Tafel en bank in één Berden interieur Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering (0)115-562010, pot.nl en Siematic Keukenstudio op de 16 verdieping

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5