in Zeeland Dag huis 'Philippine verdient dat er een winkel in het pand zit' f aSaS^fc:./. te* van Reader's Digest. Die rood- borsttapuit hoort bij het land schap waar ik verliefd op was. Een rommelige dijk met een rommelig weilandje, prikkeldraad tussen verzakte paaltjes, een scheve knot wilg. Het landschap van mijn jeugd. Daar raak ik zelfs nu geëmo tioneerd van." Hij kijkt even snel op zijn tele foon. Triomfantelijk: ,,We zitten op 31.000 vogels, waarvan 22.000 vinken! Dat had ik voorspeld!" Kraanvogel Marteijn overziet in het dagelijks leven de bouw van de nieuwe sluis in Terneuzen. De aangewezen man om voor het project Avifauna alle papierwerk en geregel voor zijn rekening te nemen. ,,Er kwam heel veel organisatie bij kijken. Subsidies aanvragen, overleg met de uitgever, de drukker, con- tractjes, de financiën." Vanuit zijn appartement in wat in de volks mond 'de apenrots' heet, net ten oosten van Breskens, overziet hij de Westerschelde. „Fenomenaal! Ik zie zo de zeehonden liggen op de Hooge Platen. Soms krijg ik een telefoontje van de vogeltelpost van Breskens, vier kilometer verderop: 'Er vloog net een kraanvogel voor bij'. Dan weet ik al, die komt zo di rect mijn raam voorbij vliegen. Ik ben een bevoorrecht mens. Ik ben nu 63 en zou als ik wil met pensi oen kunnen, maar dat wil ik niet: de nieuwe sluis in Terneuzen is mijn tweede magnum opus. Die wil ik nog wel open zien gaan." Meininger (net 66) nam op 1 ja nuari 2020 na ruim 43 jaar afscheid als adviseur ecologie bij Rijkswa terstaat. ,,Mede omdat de Avifauna wel erg veel tijd kostte", geeft hij toe. Het financiële offer had hij er voor over. En is het voor Peter Mei- ninger dan eindelijk gedaan, nu zowel zijn standaardwerk Flora Zeelandica (2018) als de Avifauna Zeelandica de boekenplank sieren? Maar natuurlijk niet. Meininger is alweer bezig met een plantengids voor Zeeland. ,,Een veldgids met foto's en kaartjes, om snel iets op te zoeken. Een vriend trekt dat hoor. Ik mag een beetje meedoen. Het komt dit jaar nog uit." Avifauna Zeelandica. Vogels, vogelaars en vogelonderzoek in Zeeland is een gebonden, tweedelige uitgave van Sovon in een fraaie cassette. Het boek omvat 1488 pagina's met tien themahoofdstukken en tien gebiedsbeschrijvin- gen, een uitgebreide beschrij ving van circa 450 vogelsoor ten en talloze foto's, kaarten en grafieken. Het boek is voor 59,50 euro te koop bij de Zeeuwse boek handels of via sovon.nl/AZ. Sovon-leden betalen 49,50 euro. -- li Achter elk huis zit een verhaal. In Dag huis! vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: Havenstraat 4 in Philippine. BAS DINGENOUTS Zeker in de zomermaanden is Philippine niets minder dan bruisend te noemen. De vele mosseltoeristen weten de weg goed te vinden naar de talrijke restaurants in het dorp. Toch zouden er nog wel wat andere zaken bij mogen in het gezel lige centrum. Vindt ook Joris Blom, die met zijn vrouw hun voormalige slagerij in de ver koop heeft gezet. ,,We zijn in 2005 gestart met een slagerij in een voormalig kerkgebouw. Twee jaar later hebben we onze huidige wo ning gekocht. Hiervoor zat er een bakkerij in het pand. We hebben het zelf helemaal casco gezet en vervolgens la ten ombouwen tot slagerij. Toen het huurcontract van het voormalige kerkgebouw in 2010 was afgelopen, zijn we helemaal overgestapt naar het nieuwe pand. Met heel veel liefde en plezier hebben we de slagerij gehad, tot we in 2018 besloten te stoppen." ,,In korte tijd zijn er een aantal goede vrienden van ons op jonge leeftijd overleden. Zulke ingrijpende gebeurtenissen zetten je natuurlijk aan het denken. Naast de slagerij wa ren we ook al een tijdje bezig met catering-activiteiten. Dan heb je het dus echt over weken van soms wel negentig uur werken. We deden ons werk in de slagerij met veel plezier, maar hielden wel erg weinig tijd buiten het werk over. Stoppen met de slagerij en fo cussen op de catering leek ons het beste idee. Het is uiteinde lijk ook een goede beslissing gebleken. Daar werken we nog steeds hard voor, want als je iets onderneemt moet je het goed doen." ,,Hier zijn verschillende rede nen voor. Ten eerste is het huis gewoon te groot voor ons. De benedenverdieping is nog helemaal als winkel ingericht, maar voor de catering hebben we genoeg aan de werkplaats. Daarnaast vinden we dat het dorp Philippine ook verdient dat er hier een winkel in het pand zit. Het liefst een slagerij, maar slagers liggen niet voor het oprapen. Het pand kan ook op andere manieren be nut worden, mogelijkheden te over." ,,We wachten eerst tot ons huis verkocht is, daarna gaan we zoeken. Het zal sowieso wel in Zeeuws-Vlaanderen zijn, waar maakt niet zoveel uit. Liefst wel een huis met een werkruimte als het even kan. We gaan volle bak door met onze catering, waarbij we Info ons steeds meer gaan richten op ecologisch en duurzaam ondernemen. We gaan dit huis wel missen hoor, vooral de enorme tuin. Zeker in de zomer leefden we eigenlijk fulltime buiten. Er zit een groot tuinhuis bij de woning en over de hele tuin hebben we een overkapping gespan nen. De afgelopen jaren heb ben we in de zomer een pop-up barbecuerestaurant gehad. Met dit soort initiatie ven willen we bij ons nieuwe stekje zeker verder gaan." GO ZATERDAG 19 MAART 2022 vogelaars 'J—- De bijzonderste Zeeuwse vogels (van boven naar be neden): zwartkop meeuw, strandple- vier, graszanger, roodborsttapuit, kluut en IJslandse grutto. De woonka mer met open keuken van Joris Blom en Diona de Ko ning bevindt zich op de eerste etage boven de voormalige slagerij. FOTO'S ANNE HANA Jullie hebben heel wat jaar tjes een slagerij in het dorp gehad. Waar kwam die beslissing vandaan? Wat is de reden dat jullie het huis ook te koop hebben ge zet? Hebben jullie al een nieuwe woning op het oog? Havenstraat 4 ligt in hartje Philippine. Het to tale oppervlak van het perceel is 549 m2, het woongedeelte is zo'n 90 m2. Het huis heeft een ri ante achtertuin waarin een houten chalet staat. Bij het pand is ook een garage inbegrepen. Het heeft een vraagprijs van 349.500 euro k.k.. De makelaar is Van Gassen Vastgoed uit Ossenisse. S£ag&dj CeWiOnne Swttew IP! f Diona de Koning en Joris Blom bouwden een voormalige bakkerij in Philippine om tot slagerij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 57