Arjen Feenstra, monumentenredder van Vlissingen 6 Op de valreep is Arjen Feenstra (91) in eigen stad toch nog als profeet geëerd. Het gemeentebestuur bedacht hem vorige maand met de Zilveren Vlissingse Fles. Als Arjen niet op eigen initiatief een aantal panden in de binnenstad had gerestaureerd, was Vlissingen eind vorige eeuw van enkele tientallen monumentale en karakteristieke panden beroofd. 'Vrouwen namen hun was mee naar de winkel om een keer proef te draaien' RENÉ HOONHORST De naam Feenstra klinkt eerder Fries dan Zeeuws. Dat klopt, be vestigt Arjen, want zijn wieg stond in Hallum, waar zijn vader een smederij bestierde. Nadat hij een studie elektrotechniek afrondde, keerde Arjen terug naar het dorp in Ferwerderadiel, de gemeente die eind vorige eeuw opging in Noardeast-FryslJn. Zijn vader had de smederij ingeruild voor een elektronicazaak. ,,Ik heb korte tijd aan tekentafels gestaan, maar ik vond het leuker om met mijn handen te werken. In de zaak van mijn vader werden ook elektrische hekwerken en afrasteringen gemaakt en ter plaatse geïnstalleerd. Zo kon ik zowel zaken ontwerpen als maken en uitvoeren." ,,Op de bruiloft van mijn broer kwam ik mijn vrouw Klien, kort voor Katalina, tegen. De bruid was haar nicht. Het gezegde 'van een bruiloft komt een bruiloft', ging voor ons op. Mijn vrouw kwam uit Vlissingen en wilde daar niet weg. Dus werd ik in 1957 naar Vlis- singen gelokt." „Tijdens mijn studie was ik opgeleid tot elek tricien. En dat ik niet op een kantoor wilde werken, wist ik al langer. Broers van Klien ver trokken uit een winkel aan de Scheldestraat om elders in de stad een zaak te beginnen. Er kwam dus een pand vrij om op de hoek met de Kasteelstraat in 1957 een elektronicazaak te vestigen. We verkochten onder meer verlich ting, radio's, televisies en wasmachines. Als elektricien met technisch inzicht kon ik alle apparaten zelf aansluiten, inclusief de anten nes op het dak." ,,We hadden niet te klagen. Een lange aan looptijd was niet nodig, de meeste apparaten waren vrij nieuw eind jaren 50. Vrouwen namen hun was mee naar de winkel om een keer proef te draaien. Zo gauw ze zagen dat de was er kraakhelder uit kwam, moest er snel zo'n machine in huis komen. Ook televisies waren sterk in opkomst. Mensen die het zich konden veroorloven, wilden zo'n kijkkast in huis." ,,Er waren destijds wel zeven of acht elektroni cawinkels in de stad. Maar we kregen een be hoorlijke dwarsdoorsnede van de bevolking over de vloer, mede door onze goede service. Dat wij zelf de aansluiting, reparaties en on derhoud deden, trok klanten. We zaten bo vendien dicht tegen het bedrijfsterrein van de Schelde aan. Niet dat we alleen profijt van de werf hadden. De hoge kranen veroorzaakten vaak storingen, vooral in de wijk achter onze winkel tot aan de Van Dishoeckstraat. Om de haverklap het dak op om de antenne iets an ders te richten, maar als het weer tegen zat, waren storingsproblemen niet te verhelpen." ,,Mijn vrouw hielp keihard mee en we namen vrij snel personeel in dienst. Na een paar jaar hadden we acht medewerkers. We kregen tijd om er in het weekend op uit te gaan om de drukke stad even te ontvluchten met het groeiende gezin; tussen 1959 en 1968 kregen we vier dochters. We kochten een leuk dijk- huisje in Westkapelle en hebben dat in korte tijd helemaal opgeknapt." ,,Voor aan het strand liggen, hadden mijn vrouw en ik geen talent. We trokken er in het weekend vaak met de auto, dochters achterin, op uit. Zo reden we een keer door Baarland toen we opeens een bijzondere gevel zagen. Auto aan de kant en kijken. Bleek het een voormalig koetshuis van een kasteel te zijn. Het kostte wat moeite en overtuigingskracht om het te kopen, maar toen dat lukte hebben we het voormalige slot grotendeels in oude staat herbouwd. Eerst het huis zelf en nadat we funderingen van oude muren vonden, ook kasteelmuren en bijpassende torentjes en een poort. De vroegere slotgracht groeven we uit, zodat je over een brug de poort binnen moest rijden." ,,Binnen de mogelijkheden. Ik was altijd op zoek naar originele oude stenen, vooral kloos termoppen en ijsselstenen. De muren waren zo dik dat we die niet helemaal van stenen metselden, maar opvulden met onder meer oude, roestige vuilnisbakken. Het kasteel is niet helemaal volgens de tekeningen her bouwd. Het hoofdgebouw is in stijl opgetroklj ken, maar is kleiner dan het middeleeuwse slot was." ,,Nou nee. We gingen bijna ieder weekend naar Baarland. En als het niet druk was op de zaak ging ik er midden in de week ook wel naartoe met een paar medewerkers. Boven- jj dien gingen we niet op vakantie, de kindereh.t|| vermaakten zich prima op ons eigen 'kastee^jj Dus in een jaar of vijf was het wel af." ,,Het onderhoud werd ons te veel en we kre gen ook belangstelling voor historische pan den in Vlissingen. Die wilde ik graag opknap pen, om ze te redden van de sloophamer. Dus verhuurden we het slot van Baarland. Later verkochten we het aan iemand, die ons altijd welkom heette als we langskwamen." ,,Dat was niet direct een besluit. Toen ik in Leeuwarden naar de middelbare school ging, was ik sterk onder de indruk van de vele histo rische gebouwen. Ik vond het eind jaren 60, begin jaren 70 zonde dat in Vlissingen veel prachtige oude panden dreigden te verdwij nen. Toen de gemeente een huis in de Noord straat en drie in de Kolvenierstraat plat wilde gooien, heb ik gevraagd of ik de woningen mocht slopen om ze elders te herbouwen. ZATERDAG 19 MAART 2022 'Ach, ik heb geen huizen gerestaureerd om een lintje te krijgen' Hoe kwam u eind jaren 50 in Zeeland te recht? U begon, net als uw vader een elektronica zaak. Hoe dat zo? En die winkel begon direct te lopen? Kwam heel Vlissingen naar de elektronica zaak van Feenstra? Dag en nacht aan het werk dus? Waarom verkocht u het nadat het helemaal af was? Allemaal origineel, precies zoals het was? Een middeleeuws kasteel met omwalling en4| slotgracht. Een project van tientallen jaren zeker? Het gezin beleefde veel plezier op het kas teel. Waarom het gedoetje dan eerst ver- huurd en later verkocht? Waarom besloot u huizen te gaan restaureren in Vlissingen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54