5 'Ik vind het een mooie traditie. Er zijn al zo veel tradities verdwenen' komt er een met hamer en zaag bestellen, de bakker een met een deegrol. Maar in Zeeland is het toch echt nog steeds iets van de vissersvloot en vrienden daarom heen. Zo'n oorbel kost tussen de 150 en 1000 euro. Een jongere kan zoiets met een week werken in de vis al bij elkaar verdienen." Ook Nico Boertjes (43) uit Yer- seke heeft ze 'helaas' zelf moeten verdienen, als basisschoolleerling. Met maar liefst vijf oorbellen - drie links en twee rechts - steekt hij iedereen naar de kroon. ,,Ge- woon gladde gouden, met een paar facetten", zijn die van hem. De eerste ging er op zijn 11de in. ,,Mijn vader was mosselkweker en ik wist al vroeg welke kant ik op wilde. Je moet er wel een beetje het kind voor zijn, om zo vroeg te beginnen", vindt Boertjes. ,,En dan is het hetzelfde als met tat toos. Na de eerste komt er vanzelf een tweede. Ik vind het een mooie traditie. Er zijn al zo veel tradities verdwenen. Mijn oudste is 14: die draagt een oorbel met een kotter- tje, zelf bij elkaar gespaard. Mijn zoon van 12 begon laatst ook al over een oorbel. Hij zal er zelf voor moeten werken. Het is niet altijd Sinterklaas, als je snapt wat ik bedoel." Vraagtekens Maar wat is dan precies de tradi tie? Streekdrachtkenner Jankees Goud zet zijn vraagtekens bij al te stellig verkondigde waarheden over de vissersoorbellen. ,,De kle- derdrachtgroepen van nu zijn heel gefolkloriseerd. Er gaan veel verhalen rond over onderdelen van de dracht. Zoals dat verhaal dat van de oorbel de begrafenis betaald wordt. Gaat erin als koek, zo'n verhaal, maar het hoeft daarom nog niet waar te zijn", zegt de geboren Yersekenaar. Ook uitspraken over wat waar gedragen werd (en hoe) neemt hij na 25 jaar studie van klederdracht met een korreltje zout. ,,Op Arne- muiden alleen maar dit, een dorp verder dat.De mensen waren vroeger te arm om kieskeurig te zijn en na de oorlog was gebrek aan alles. Als je een paar goeie oor bellen kon kopen van een dorp verderop, dan deed je dat. Ik heb zelf archiefonderzoek gedaan. Dan lees je wat bij mensen in de kast lag, als er een erfenis te ver delen was tenminste. Wat arme mensen hadden, blijft volledig uit zicht. Een vrouw zei eens tegen mij: 'Kind, je was allang blie as je wat ao!' Als je dan geld had om iets te kopen, waren het eerder knopen voor je broek of hemd. Die hadden tenminste nog een functie. Die oorbellen? Dat was gewoon versiering." stonden - leek de vraag in te zakken. „Nu doen we weer ontzettend veel. Ook in Zeeland. In plaatsen als Yer- seke en Arnemuiden wordt vaak op de 4de, 5de verjaardag een knopje voor de kleine gekocht. In Urk nog sneller, in het eerste levensjaar." Buiten Zeeland is de oorring wat losgekomen van de visserij, merkt Kaptijn. ,,De timmerman Fenijn kocht ze bij Kobus Kaptijn. De juwelier uit Urk doet als speci alist vissersoorringen goede zaken in Zeeland. ,,Mijn vader, die de winkel op Urk vijftig jaar geleden begon, had het idee die oorbel op nieuw in de markt te zetten. Er waren toen eigenlijk alleen nog wat erfstukken in omloop", ver telt Kaptijn. ,,Die oude oorbellen waren niet veel meer dan een klein ringetje met een eenvoudige sluiting. Binnenin de oorbel had de een initialen, de ander heel eenvoudig een draadje van links naar rechts, dat in het midden een krulletje maakt. Dus mijn vader dacht: we maken er een stoere oorbel van. Met een bootje." Het bleek een gouden greep. ,,In 1999, hetzelfde jaar dat onze web site online ging, ben ik voor me zelf begonnen, met de mallen van onze oude goudsmid. Er waren toen vijf, zes modellen in omloop. Dat heb ik uitgebouwd tot hon derden combinaties van boten, ankertjes, visjes, letters, hartjes en noem maar op. Dat sloeg enorm aan." Ook de webshop - een van de eerste - was een schot in de roos. ,,Dat was toentertijd nog compleet nieuw. Later is het een enorm voordeel gebleken. Nog steeds komen de Zeeuwen speciaal naar Urk gere den, maar het hoeft niet meer." Kaptijn en zijn ringen waren ja renlang graag geziene gasten op onder meer de Mosseldagen en de Visserijdagen. ,,Later gingen we adverteren in Het Visserijnieuws en stonden we op grote beurzen als Rotterdam Maritiem en Am sterdam Rai, op internationale beurzen. Toen explodeerde het helemaal. We kregen ook steeds gekkere opdrachten. We hebben al bierlogo's in oorbellen gemon teerd, kratjes bier, favoriete auto's of motoren, noem maar op." Een aantal jaren - toen de inkomsten in de visserij zwaar onder druk GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Ronald Ribbe, Breskens. foto karen van de kerkhove Lieven Kusse, Arnemuiden. foto ruben oreel Kees van Belzen, Vlissingen. foto ruben oreel Nico Boertjes, visser Yerseke Luister ook naar de podcast over Zeeuwse vissersoorbellen op pzc.nl Boertjes: rijk Oorringen linkeroor Nico Boertjes: eenvoudiger, met facetten als versiering. foto johan van der heijden Piet Minderhoud in zijn atelier in Westkapelle. Foto inzet: Minderhoud verkoopt voornamelijk traditionele typen oorbellen. fotos ruben oreel Oorbellen in rechteroor van Nico versierd. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53