Buiten Zeeland is de oorring wat losgekomen van de visserij 4 'Nog steeds komen de Zeeuwen speciaal naar Urk gereden' een maat van me gedaan, met een tangetje. 'Wil je er nog een?' 'Ja hoor, doe maar.' Ze gaan alleen uit voor een poetsbeurt. Een ervan is een creool met een Zeeuwse oes ter erin. De Koeijer zat vijftien jaar in de mosselen, oesters en kokkels. ,,Op alles gevist, behalve op vis, zeg ik altijd!" Nog altijd zit hij in de vis: nu bij een transportbedrijf rand - betaalde ik van mijn baantje als sop- per op een Bres- siaanse kotter." Ribbe vist niet meer, maar hij peinst er niet over zijn oorringen uit te doen. „Onze zoon kreeg toen hij 6 werd een kinderoorring met kotter. Die is nu 16 en werkt zelf in de vis. Hij heeft hem nooit meer uitgedaan!" Kinderkotter Zijn plaatsgenoot Mitchell Fenijn (28) was er al vroeg bij. Op zijn 4de gaven zijn grootouders hem knopjes cadeau, op zijn 6de kreeg hij een 'kinderkotter'. ,,In die tijd hadden al die jonge vissers oorbel len in", vertelt de Bressiaander. Voor zijn eerste volwassen oorring met kotter maakte hij haringen schoon. Nu hangt er links een oor bel met de naam van zijn vrouw, rechts met die van zijn 3-jarige zoon Levi. „Alleen bij de voetbal doe ik ze uit. Dan moet het. Verder nooit. Het voelt bloot als ze eruit zijn. Volgens mijn vrouw is het ook een kaal gezicht." Voor het ouderwetse type vissers- of boerenmansoorbel is juwelier Minderhoud in Zeeland nogal al tijd de aangewezen plek. Anders is het met de ringen waarin een af beelding gesoldeerd is. Die handel is naar Urk verhuisd, vertelt Min- derhoud. „Juwelier Kaptijn is hele maal gespecialiseerd in dat soort vissersoorbellen. Sinds je die van Urk online kunt bestellen, maken wij ze hier nog maar een paar keer per jaar. Ze staan niet eens meer op de prijslijst." Nadenkend: ,,Maar ik moet hier ergens nog de mallen hebben." Na enig zoeken vindt hij ze. In een doos in de kluis. Tientallen zijn het er. Van allerhande vissen, van Michiel de Ruyter, het ijzeren torentje in Westkapelle, van trac toren en ringrijders. Hij laat zijn vingers door de malletjes gaan. ,,Hier, nog een stuk goud met kot ters erop gegraveerd. Wat ik alle maal al niet in die ringen gesol deerd heb..." Arnemuidse vissers droegen hetzelfde model als Walcherse boeren, weet juwelier Piet Min- derhoud: een rond buisje met in de opening een bolletje of fi- ligrein. ,,Dat model is heel oud, net als de slang die in zijn staart bijt. Het luisterde ook weer niet zo nauw, hoor. Er was best wat varia tie." De 84-jarige Kees van Belzen uit Arnemuiden stamt uit een vissers familie. Maar Kees zijn opa van moederszijde stapte aan boord van een Vlissingse vissersboot. Zo kwam Kees, die zelf zeven jaar op de kleine handelsvaart zat, in Vlis- singen terecht. Sinds hij bij kleder drachtvereniging Ons Boeregoed zit, draagt Kees van Belzen weer Arnemuidse vissersdracht. ,,Daar horen oorbellen bij, dus ik ben die gaan halen bij Minderhoud." Had hij die van zijn opa niet geërfd? ,,Geen idee waar die gebleven zijn! Verloot, denk ik." Zo ging dat vroeger met erfstukken, in die grote gezinnen. Waar zijn de erfstukken geble ven? Ook Bas de Koeijer (54) uit Yerseke zou dat graag weten. ,,De opa van mijn opa komt uit de Zak van Zuid-Beveland en droeg ook oorbellen. Die zou ik echt heel graag willen hebben. Maar ja, als je twaalf, dertien kinderen te eten moet geven en het is crisis, is dat natuurlijk het eerste wat je ver koopt. Ik zag er pas nog een paar op Marktplaats staan. Kastvondst, stond erbij, bieden vanaf 5 euro. Dat vind ik eigenlijk wel erg, dat je geen waarde hecht aan erfstuk ken." De Koeijer spaarde zijn eerste oorbellen zelf bij elkaar met pie- rensteken en 's nachts bij de bak ker werken. ,,Ik was 15 toen ik op een zaterdagmorgen de eerste liet schieten. De andere twee heeft dat IJslandse vis vervoert. Een oor bel met een kotter moet je trouwens altijd met de boeg naar voren dragen, legt hij uit. ,,De toekomst in, be grijp je. Ja, dat is bijgeloof." Een gouden ring in de vorm van geslagen touwwerk, met er in een boomkorkotter. Dat was de eerste oorring van Ronald Ribbe. De 44-jarige Bressiaander komt niet uit een vissersfamilie, maar de zee trok. ,,Ik moet een jaar of 13 zijn geweest toen ik voor het eerst mee ging vissen, op de zaterdagen. La ter op de zeevaartschool had ie dereen zo'n oorring. En allemaal droegen ze hem met trots." Bij de Urker juwelier De Parel visser, die heel slim zijn waren aanprees in cafés waar veel vissers kwamen, kocht hij nog een oor ring. ,,Anders ging je scheef lopen, vond ik. Die oorring - met een vis- kotter, een boeitje met een rood steentje en een ankertje op de ZATERDAG 19 MAART 2022 GO Nico Boertjes, Yerseke. foto johan van der heijden Mitchell Fenijn, Breskens. foto karen van de kerkhove VERVOLG VAN PAGINA 3 Kobus Kaptijn, juwelier in Urk Oorbel van Kees van Belzen: een gladde ring met Linkeroorbel van Ronald Ribbe: typisch voorbeeld een filigrein bolletje bij het stekertje. foto ruben oreel van de 'revival-oorbel'. foto karen van de kerkhove Kobus Kaptijn aan het werk in zijn atelier in Urk. Foto inzet: de vissersoorbellen van Kaptijn, met een afbeelding erin gemonteerd. fotos hettie visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52