Zeeuwse vissers over hun oorbellen 3 Gaat het over de vissersoorbel, dan is er altijd wel een die weet te vertellen: 'Wist je dat daar vroeger de begrafenis van werd betaald, als een verdronken visser aanspoelde?' Mooi verhaal. Helaas is het niet waar, weten de vissers zelf ook. 'Mijn zoon was nog maar 4 toen hij zijn eerste kreeg. Hij draagt hem nog steeds!' al ik je even gauw uit de droom helpen?, snuift Lieven Kusse. ,,Geloof er maar niks van. Ze sneden nog eerder het oor af, bij wijze van spreken." De 75-jarige Arnemui- denaar kent nog wel andere verha len. Dat jutters in Frankrijk de ba kens verzetten om schepen te la ten stranden, voor de buit. Als de schipbreukeling onverhoopt nog een beetje leefde, gaf de strandjut ter ze voor de zekerheid nog een klap na, voor hij de oorbel pakte. ,,Ze gingen die oorbel echt niet af geven voor de begrafenis!" Juwelier Piet Minderhoud kent het verhaal natuurlijk ook. ,,Leuk idee", zegt hij in zijn winkel in Westkapelle. ,,Maar geloof me: bij de meesten die aanspoelden wer den de ringen uit de oren getrok ken en ingepikt door de vinder. En het lijk lieten ze liggen, zeker als het op een vreemde kust was. Nee, dat was geen toonbeeld van naas tenliefde. Maar het is wel begrijpe lijk. Vroeger was overal tekort aan. De mensen leden armoe." Lieven Kusse kun je uittekenen met zijn oorbellen. ,,Ik doe ze nooit af." Hij draagt de slang die in zijn eigen staart bijt: typisch voor Arnemuiden, zegt Kusse. Die 'staart-eter' of ouroboros, zoals het oeroude mythische symbool in het Grieks heet, symboliseert de cyclische aard van de natuur, het eeuwige terugkeren en de eenheid van alles. Zijn eerste was overigens een ronde, gladde. Die kocht Kusse in 1972 toen hij een jaar of 26 was. Datzelfde jaar kwam er een zoon en een tweede oorbel, nu met slangmotief. ,,Mijn eigen zoon was nog maar 4 toen hij zijn eerste kreeg. Dat was die gladde van mij. Hij draagt hem nog steeds!" GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Lieven Kusse draagt een typisch Arnemuidse oorring: een slang die in zijn eigen staart bijt, symboiisch voor de cyciische aard van de natuur. Foto inzet: Juwelier Piet Min- derhoud in zijn atelier in Westkapelle. fotos ruben oreel 'Ik doe ze nooit af. Het voelt bloot als ze eruit zijn' ONDINE VAN DER VLEUTEN Lieven Kusse, Arnemuiden LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51