Jan Vantoortelboom Missers horen bij het leven T In het nieuws Uit het nieuws als anderen Vlaketunnel gaat paar avonden dicht Jan geeft handbike aan Lindenhof DEZE WEEK IN Z 'We willen met tijdig onderhoud storingen voorkomen Prachtig ermee kunnen sporten9 De uitbaatster werd tot twee keer toe in haar reet geschoten 6 ARJEN FEENSTRA: REDDERVAN 8ZEELAND IS PARADIJS VOOR 9 DAG HUIS: WINKEL MET WONING IN OUDE HUIZEN VOGELAARS PHILIPPINE In de ban van de oorlog n Oekraïne is het oorlog en ik heb een luchtbuks. Die had ik al voor de oorlog in Oekraïne, welteverstaan. Ooit kocht ik die omdat ik het jeugdige gevoel weer eens terug wilde krijgen van de ervaring in een schietkraam op de West-Vlaamse kermis. De meest bizarre dag uit mijn le ven vond plaats op 27 juni 1992. Het was een zonnige zo merdag en op de ochtend van die zaterdag werd mijn moe der begraven. 's Avonds zat ik met een groep vrienden blij te doen op de kermis van Elverdinge, te kijken naar het vuurwerk dat werd afgestoken en, kan niet missen, vlijtig te schieten in een schietkraam. Het is ook op die avond dat de uitbaatster van het schietkraam, een vrouw die zo lelijk was dat zelfs de straat- katten naar haar bliezen, tot twee keer toe in haar reet werd geschoten en dan maar vervroegd haar kraam sloot. Dat lag niet aan mij, maar aan een paar nozemachtige eikels met matjes die een weddenschap hadden afgesloten en die ik la ter die avond stoned en kotsend op het graspleintje voor de kerkpoorten terugzag. Ik was een goede mikker, van mij had ze niks te vrezen en ik was dan ook pissig dat het kraam net die avond ver vroegd dichtging. werden genomen als er raak werd geschoten: van mijn va der als dertiger en mijn ver kouden moeder die naast hem stond, een blinkend blauw jasje aan en een zak doek in haar handen. Van mijn vader als vijftiger, on dertussen weduwnaar, en ik die naast hem stond, toen hij weer eens raak had gescho ten, want ook mijn vader was een goede mikker. Maar ik heb dus een lucht buks en deze week liet ik mijn tweeling dat ding even bevoelen, hanteren en afvu ren. Ze konden hem amper optillen en de loop kregen ze al helemaal niet open. De ene vroeg of hij mocht mikken op die fietser die toevallig pas seerde en de andere vroeg of hij een dikke houtduif uit de lucht mocht schieten. Ik had wijselijk de veiligheidspal in gedrukt en instrueerde ze dat ze altijd de loop omhoog moesten houden. Ik pakte een blauw tonnetje, legde het op zijn kant en beviel ze te proberen een gaatje in het dekseltje te schieten. Telkens weer misten ze dat dekseltje. Sterker nog, ze misten de hele ton. Dat komt omdat de luchtbuks niet goed is afgesteld. Missers horen bij het leven, jongens, zei ik dan, terwijl ze na tien pogingen teleurgesteld afdropen. Zelf schoot ik er ook plompverloren naast. Maar ik nam de tijd om de buks wat beter af te stellen en de volgende dag liet ik ze opnieuw pro beren. Tot vier keer toe verscheen er een gaatje in het dek seltje en vol trots gingen ze de gaatjes van dichtbij bekijken en als ze aan het tonnetje rammelden dan hoorden ze de restanten van de kogeltjes erin. Oefening baart kunst, zei ik dan, terwijl ze trots uit hun ogen keken. weet maar nooit of de oorlog naar hier komt. Op zijn minst kunnen mijn kinderen dan de buks laden, richten en een loodje in de reet van een Russische soldaat schieten. De Vlaketunnel op de A58 is begin volgende week twee avonden dicht voor onderhoud. Rijkswa terstaat meldt dat het gaat om ge bruikelijk, periodiek onderhoud. ,,Allerlei installaties, maar ook verlichting en pompen moet je ge regeld even nakijken en testen", meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. ,,We willen sto ringen voorkomen door tijdig on derhoud te plegen en regelmatig te testen. Als je zo'n tunnel niet bij houdt, dan neemt de kans op uit val toe. Dan krijg je mogelijk gro tere problemen." De Vlaketunnel is in de nacht van maandag 21 op dinsdag 22 maart helemaal afgesloten van 21.00 tot 05.00 uur. Datzelfde geldt voor de nacht van dinsdag 22 op woensdag 23 maart. De tunnel is in beide rijrichtingen dicht die nachten. Het verkeer moet dan omrijden via de N289. Gele borden geven de omleidingsroutes aan. De reistijd is daardoor iets langer. De volgende reguliere onderhouds werkzaamheden aan de Vlaketun- nel staan ook al gepland: voor juni en oktober. Het Dampoortaquaduct op de N57 bij Middelburg krijgt de week erna ook onderhoud. In de nacht van maandag 28 op dinsdag 29 maart en in de nacht van dinsdag 29 op woensdag 30 maart. Dat werk begint om 20.00 uur en gaat door tot 06.00 uur in de ochtend. Het verkeer wordt omgeleid. Jan Simpelaar gaf vorige week zijn handbike aan Revant revalidatie centrum Lindenhof in Goes. ,,Ik ben overspoeld met leuke reacties, echt geweldig." Omdat de 69-ja- rige Goesenaar met een beenpro these weer op een gewone fiets kan rijden, had hij zijn handbike niet meer nodig. Trappen met zijn handen hoeft gelukkig niet meer. De handfiets die hij ooit door een crowdfunding-actie kon kopen, stond stof te vangen. De complete handbike had 3750 euro gekost. ,,Zulke ligfietsen zijn de afgelopen jaren alleen maar duurder geworden. Een nieuwe handbike kost tegenwoordig al snel 6000 euro." Maar daar zelf van profiteren, vond Simpelaar onge- past. ,,Ik kreeg de handbike en als andere mensen er voortaan mee kunnen sporten, is dat prachtig." Het Goese revalidatiecentrum was erg blij met de geschonken handbike. Ze hadden al zo'n fiets en nu kunnen mensen samen trai nen. Diverse sporters die aan het revalideren zijn, willen doen wat Simpelaar ook deed in 2019, de Kaunertaler Gletscherstrasse be dwingen. Dat is één van de zwaar ste beklimmingen van Oostenrijk. Twee mensen uit Zeeland en vier mensen uit Brabant trainen er al voor bij Lindenhof. Jan Simpelaar zelf sport nog volop. ,,Met mijn osseo-integratie- prothese kan ik weer wandelen en fietsen." Ritje op een draak KIEK! P 10 De angst voor een verdere opmars van Rusland in Oost-Europa zit er goed in. Maar ook de 'bevriende' Chinezen worden verlegen van een boze Poetin. Drie reportages vanuit de grensgebieden: Roemenië, Finland en China. P 12 t/m 19 te (fly, ai Ik heb een paar polaroidfo to's aan schietkramen die Tym a**»1 jyp Het is dus oorlog in Oekraïne en ik heb een luchtbuks. Je ZATERDAG 19 MAART 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50