baldErmEin.nl De voordeligste met vertrekgaranties! (fa% balderman.nl 4 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND De baas van het Nederlandse leger zit in de grootste militaire crisis uit zijn carrière. Voor het eerst sinds de Koude Oorlog moet Onno Eichelsheim Nederlandse troepen massaal gereed krijgen om Rusland op afstand te houden. ,,Goddamn, hij doet het toch.'' Het is 'Alert State A' bij het ministerie van Defensie in Den Haag waar de Commandant der Strijdkrachten zijn werkkamer heeft. Het bordje met grote, rode letters stond de afgelopen decennia nog nooit eerder zo prominent bij de en tree. Militairen die het pand betreden moeten extra waakzaam zijn op ver dachte situaties. Sinds president Poetin op 24 febru ari Oekraïne de oorlog verklaarde en duizenden militairen het land bin nenvielen, is ook de Nederlandse le gerstaf in opperste staat van paraat heid. In alle kazernes is de alertheid verhoogd. Elke dag om 06.00 uur rijdt de dienstauto voor bij het huis van Onno Eichelsheim en die brengt hem niet vóór 22.00 uur weer thuis. Dage lijks is hij in crisisberaad met zijn ge neraals, zijn Navo-collega's en minis ter van Defensie Kajsa Ollongren. Hoe vordert de strijd? Wat zijn moge lijke scenario's van Poetin? Met welke wapens en spullen kan Nederland Oekraïne bijstaan? Hoe beschermen we Nederlandse militairen in Litou wen in het geval van een chemische of nucleaire aanval? Welke eenheden kan onze krijgsmacht zelf extra in zetten om het grondgebied van de Navo te verdedigen? Op de dag van de invasie werd Eichelsheim wakker gebeld door Jan Swillens, de baas van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst. De generaal wist meteen waarom. ,,Jan belt wel vaker, maar niet om 04.30 uur.'' ,,Goddamn, hij doet het toch. Nu is het gewoon oorlog. Ik voelde geen angst, eerder boosheid. Oorlog is ge woon altijd ellende, er vallen slacht offers onder burgers en militairen. Maar ik dacht ook: waar eindigt dit? Wat betekent dit voor ons en het bondgenootschap van de Navo? Ik heb dit nog nooit in mijn carrière meegemaakt.'' ,,Nee, we konden ze helaas niet eer der leveren, maar de invasie onder streepte dat we dat nu alsnog zo snel mogelijk moesten doen om zo te la ten zien dat we solidair zijn.'' ,,Het moreel van de Oekraïense over heid en de bevolking is essentieel voor hoelang ze dit kunnen volhou den - dat doet president Zelenski heel goed. Je hebt namelijk niet zomaar 44 miljoen mensen onderdrukt in een land dat zo groot is als Frankrijk.'' ,,Het is absoluut een wake-upcall ge weest. Maar we hadden liever gehad dat er geen oorlog was uitgebroken.'' ,,De hele oostflank moet forser verde digd worden, nu we zien waartoe Poetin in staat is. De Navo zal hier aan alle lidstaten een langere en per manente aanwezigheid vragen. Of Ik moet zorgen datonze eenheden sneller, langer en vaker kunnen worden ingezet dat permanente posten worden of iets anders, moet voor de zomer hel der zijn. Ik moet er nu voor zorgen dat onze eenheden sneller, langer en vaker kunnen worden ingezet.'' ,,Ja, daar moet je wel op rekenen. Een historische omwenteling die we voor het laatst hebben gezien tij dens de Koude Oorlog. Zij gaan dan niet alleen naar de grens staren hoor, we moeten zorgen dat ze daar ook Eiche Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Hart van Schotland, Trossachs 5/8 dagen Zwarte Woud en de Vogezen light all-inclusive 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express 8 dagen De Cotswolds, Bath en Cambridge ZATERDAG 19 MAART 2022 GO Raymond Boere Hanneke Keultjes Den Haag Wat dacht u? Nederland had toegezegd wapens te sturen aan Oekraïne, maar die waren er nog niet toen de invasie begon. Dacht u niet: hadden we die maar een week eerder gestuurd? Het Oekraïense leger is vele malen kleiner dan dat van Rusland, maar houdt nog steeds stand. Hoe kijkt u daarnaar? Is deze oorlog een geluk bij een on geluk voor de Navo? Al jaren roepen militairen dat we de oostflank van Europa beter moeten verdedigen. Nu trekken landen ineens wel de porte monnee. Wat gaan we in Nederland merken van die troepenopbouw in Oost Europa? Nederlandse militairen gaan straks dus vaker op missie? verdedigd' Vertrekdata: 2, 9,16,23,30 mei 6,13,20,27 juni/4, 11 juli etc. v.a. sLechts Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds, reserveringskosten. consumentenbijdrage SCR brandstof toeslag. 8/10 dagen (Drielandenreis) Nauders en de Bernina Express Vertrekdata: 4,18,25 apr/ 2, 9,16,23,30 mei 6 juni etc. Vertrekdata: 30 mei Hl, 20, 25 juni 11,23 juli 15 augetc. Vertrekdata: 14,21,28 mei 4,18,25 juni !2, 9,16 juli etc. Vertrekdata: 16,30 apr/28 mei 9,30 juli 13 aug HO sept etc. Vertrekdata:25 juli/22 aug 5,19 sept 3 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4