Gouden mannen, ineens zijn ze weg O 1 IjMiÉÜ Martijn de Vries (40) uit Middelburg is één van de 12 COLUI MN Ba™ van der Hooft Als ik in de jaren negentig de verslagen in de krant las, bleef ik bij zijn naam altijd even hangen. De spelers van Jong Ambon hadden vrijwel allemaal Molukse achternamen (Pentury, Taniwel, Waisapy, Latumeten, Tuhule- ruw) maar Wilfred Vreeke, dat klonk niet echt Moluks. De lange doelman voelde zich ongelofelijk thuis bij de Middelburgse vereniging, speelde bijna twintig jaar in het eerste en bleef zich ook daarna inzetten voor de club. Ik leerde Wilfred pas echt een beetje kennen toen ik in de zomer van 2015 namens deze krant mee mocht naar Jakarta en Ambon. Als speler was hij al twee keer met zijn ploeg op het eiland in de Grote Oceaan geweest, nu was hij keeperstrainer. In 2005, tijdens de eerste trip van Jong Ambon, brachten de spelers een bezoek aan een vervallen schooltje, waar les werd gegeven aan blinde en ge handicapte kinderen. Terug buiten kwam een klein meisje naar Wilf red toe, kroop in zijn armen en wilde hem niet meer loslaten. Hij vertelde me erover, met een brok in zijn keel. Soms nam hij even een korte pauze, om op adem te komen. ,,Ik had het niet meer. Ik zei meteen: als ik terug in Nederland ben, ga ik iets doen voor deze kinderen.'' Hij voegde ook echt de daad bij het woord. Vanaf 2006 zamelde hij op allerlei manieren geld in. Onder meer met de jaarlijkse 'Rit Rock voor de Molukken', om kansarme kinderen op Ambon een betere toekomst te geven. In 2015 zag ik wat er met al dat geld was bereikt. Na ons bezoek aan de school voor dove kinderen, vloeiden tranen. Net als na de rondleiding bij Caleb House, een wees huis vol getraumatiseerde jongens en meisjes. Voor hen spanden Wilfred en zijn vriendin Karla zich in. ,,Deze kinderen verdie nen een betere toekomst'', zei de geliefde weldoener. Een week geleden sloeg het noodlot toe. Bij een ont ploffing achter zijn winkel raakte Wilfred zwaarge wond. De volgende dag volgde een nieuwe klap voor de hechte gemeen schap, waarin de vereniging Jong Ambon een belang rijke rol speelt. August La- tumeten - oom Agus voor iedereen - overleed plotse ling. August was er in 2015 ook bij op Ambon, sa men met zijn zoons Jonah en Jeremy, die toen voorzitter was. Een rustige, vriendelijke man die zelf ook goed kon voetballen en aan wiens ogen je tijdens de reis kon zien dat hij met volle teugen ge noot. August was erelid van Jong Ambon, nog steeds jeugdtrainer en lid van de klusploeg. Zijn vriend Wilfred, met wie hij samen muziek maakte, was kind aan huis bij hem. In de nacht van maandag op dinsdag overleed Wilfred, net als Au gust een grote leegte achterlatend. Twee mannen met het hart op de juiste plaats. De verslagenheid is groot. Ik hoop dat iedereen die deze twee gouden kerels heeft gekend, steun kan vinden bij elkaar. 'Bersatu!, Bersama!', de yell van de spelers, betekent vrij vertaald 'eenheid, ge zamenlijk', legde Jim Pentury me bijna zeven jaar geleden uit. Dat biedt, in deze moeilijke tijden, ho pelijk houvast voor al die mensen van een door verdriet overmande gemeenschap en vereniging. Wilfred, de weldoener, voegde ook echtde daad bij het woord Zeeuwen voorin Acrogym in Laco r'i/ Martijn de Vries is, hoewel vaak in het zwart gekleei »■■■■- kleurrijk figuur. De Middelburger - met zijn dunne baardje, manen en baseballpetje heel herkenbaar - is altijd in voor iets aparts, iets nieuws, iets obscuur kilometer van Walcheren. Martijn de Vries zoekt graag zijn grenzen op. De Middelburgse hardloper loopt steeds langere en extremere wedstrijden. Hij werkt nu toe naar de Ultra Trail Mont Blanc, die in augustus is. ,,Dat is het summum op het gebied van trails", vertelt hij. ,,Je kunt ook niet zomaar meedoen. Je moet genoeg punten verzamelen én ingeloot worden. Laat ik nou gelijk bij de eerste keer ingeloot zijn.Ik ken iemand die al drie keer pech heeft gehad." Die UTMB is een wedstrijd van liefst 170 kilometer, dwars door de Alpen. Geoefende atleten hebben meer dan een heel etmaal nodig om daarbij over de finish te ko men. De 60 kilometer van Wal cheren, die morgen is en stiekem 65 kilometers telt, is één van de voorbereidingswedstrijden van De Vries. ,,Het is wel jammer dat ik afgelopen week corona heb ge had", zegt hij. ,,Ik heb bijna een hele week binnen gezeten. Dat is niets voor mij, haha. Gelukkig vie len de klachten mee." Voetballer bij MZVC De Middelburger is geen geboren hardloper. Hij was eerst voetballer bij MZVC. Pas zo'n dertien a veer tien jaar geleden werd zijn inte resse gewekt. De Vries: ,,Dat was in de tijd dat Henk Willemse onze trainer was. Je had toen een paar van die strenge winters en toen zorgde hij voor alternatieve trai ningen. Dan gingen we hardlopen rond het sportpark. Dat ging mij goed af en ik had er lol in. De PZC Familieloop van 2009 was mijn eerste prestatieloop." Gestaag bouwde De Vries zijn activiteiten op. Van de 10 kilome ter ging het naar de halve mara thon en in 2012 debuteerde hij in de Kustmarathon met een tijd van Ik win alleen als de rest verkeerd loopt 3.54.46 uur. Inmiddels gaat hij nog wat verder. ,,De langste wedstrij den waar ik tot nu toe aan mee heb gedaan, zijn twee trails van 80 ki lometer. Daarbij was de start mid dernacht en liep je dus het groot ste gedeelte in het donker. Ook heb ik Olne-Spa-Olne gelopen van 69 kilometer, een bekende wed strijd in België. Het wordt allemaal wat uitdagender met de jaren. Ik denk dat ik daar heel verstandig mee bezig ben, maar ik geloof dat het thuisfront wel eens denkt dat ik te hard van stapel loop." Runderground De Vries is in het Zeeuwse hard loopwereldje vooral bekend van Runderground. Dat is een loop- groep waar iedereen die al enigs zins kan hardlopen zich bij mag aansluiten. 'Er is geen lidmaat schap, geen contributie, geen bal lotagecommissie', schrijft de Mid delburger op de website. ,,We lopen twee keer in de week, op dinsdagavond ('RejoinTues- day') en zondagochtend ('Mel- lowSunday'). Kun je 5.20 a 5.30 minuten per kilometer aan, dan ben je hartstikke welkom. Maar kun je dat tempo niet volhouden, dan zijn we er ook heel eerlijk in en zeggen we dat je niets bij ons te zoeken hebt. Want dan houd je de rest alleen maar op. En wij doen niet aan loopscholing. Wij zijn van de 'social running'. We vinden het gewoon heel prettig om met een groep kilometers te maken." Runderground heeft wel iets obscuurs. ,,De gedachte bij de op richting was dat ik iets onder gronds wilde", zegt De Vries. ,,Dus geen vereniging, maar iets dat je viavia moest kennen. En als je er eenmaal bij zat, wilde je er ook bij blijven horen." In het begin was de groep ook nog klein, maar die is in de afgelopen vijf jaar gegroeid. Runderground is ook zichtbaarder geworden door evenementen te organiseren, zoals de Lange Jan-challenge, een Halloweenrun en de Walcheren Flat Trail Mara thon. ,,Zelf worden we heel en thousiast van dat soort dingen en het is leuk dat je anderen dan daarin mee krijgt." ZATERDAG 19 MAART 2022 GO II 11 NI OLYMPIA Wielrenner Jo- chem Kerck- haert uit Schoondijke klom gisteren naar de acht ste plaats in Olympia's Tour. In de tweede rit fi nishte hij als dertiende in Wijster. In de top 20 van het algemeen klassement staan ook tweede an dere Zeeuwen: Thijs de Lange (14e) en Jarno Mobach (16e). TURNEN Het is volle bak vandaag in Laco Sport centrum in Zierikzee. Ruim 300 gymnasten uit Limburg, Bra bant en Zeel and strijden er in de districts finale acrote- ams D/E. Na mens Zeeland komen Forza Goes, VTV Vlissingen, Thor Sas van Gent en Delta Sport uit. De dag duurt van 8.30 tot 18.30. a o "5> o cc - - - Roeland van Vliet Middelburg - Martijn de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40