Alex is heerlijk los van alles Rechter laat Oekraïense mensensmokkelaars vrij zodat ze tegen de Russen kunnen vechten 'Baarsma tekende voor mondkapjesdeal Sywert' 3 Mi'Jh&i Eerder deze week moesten een 29-jarige man uit Oekraïne en een 27-jarige medeverdachte zich voor de rechtbank in Middelburg ver antwoorden voor mensensmokkel naar Groot-Brittannië. De twee Oekraïners zouden elf Albanezen hebben geholpen die met een boot illegaal Engeland probeerden bin- nen te komen. De Oekraïners wor den ervan verdacht die boot te hebben geregeld en de Albanezen te hebben geholpen met de over steek. Tijdens de zitting vroegen beide mannen, afkomstig uit Loetsk in het noordwesten van Oekraïne, of zij mochten worden vrijgelaten. Zij zouden voor het vergrijp een celstraf van twaalf jaar of meer kunnen krijgen. Volgens de recht bank kan iemand dan alleen in af wachting van zijn zaak worden vrijgelaten als daarvoor zwaarwe gende belangen zijn. In het vonnis schrijven de rech- ters dat daarvan sprake is, 'gelet op de oorlogssituatie in Oekraïne en de oproep van de regering aan haar inwoners om het land te verdedi gen'. Het belang van de Oekraï- ners om aan die oproep te voldoen en bij hun familie in Oekraïne te zijn, weegt zwaarder dan het maatschappelijk belang om de ver dachten vast te houden. Het Openbaar Ministerie heeft zich donderdag verzet tegen de vrijlating van de mannen, maar dat heeft de rechtbank naast zich neergelegd. Gistermorgen om 11.00 uur zijn de twee vrijgelaten. - Raymond Boere Deze steun maakte Van Lienden een serieuze gesprekspartner voor het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS). Dat blijkt uit het boek Sywerts Miljoenen van Follow the Money-journalisten Jan-Hein Strop en Stefan Vermeu len, dat op 24 maart verschijnt. Vanaf het begin van de onderhan delingen met het ministerie schermde Van Lienden met de steun die hij van de Rabobank kreeg, schrijven de onderzoeks journalisten. Barbara Baarsma, toen directeur van Rabobank Amster dam, werkte mee aan het plan. Zij had een krediet van 115 miljoen euro geregeld waarmee de mond kapjesdeal zo nodig gefinancierd kon worden. Barbara Baarsma en een woord voerder van Rabobank wilden niet reageren op vragen van Follow the Money over hun rol bij de mond kapjesdeal. GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Als Alex Stegeman (28) met haar partner Menno en de 6-jarige boxer Lemmy in hun volkstuin - inclusief huisje met slaapkamer - aan het Piccardthof in Groningen is, dan heeft ze vakantie. Gisteren was het in de stralende lentezon snoeien geblazen. En ook moest er nog wat stormschade van Dudley en Eunice worden gerepa reerd. Vanaf 1 april worden de huisjes weer aangesloten op het water, en kan het grote genieten beginnen. ,,We hebben achter een moestuin met frambozen, bessen en kruiden. Aan de voorkant is er een siertuin, en we hebben ook nog een grasveld waar Lemmy lek ker rond kan rennen. We hebben hier 12 volt stroom, dus je kunt net je telefoon opladen. Maar werken, televisiekijken, dat gaat allemaal niet. Dus je bent heerlijk los van alles. Dat is af en toe heel gezond. Hier vinden we de rust die je ergens anders niet vindt." - Chris van Mersbergen FOTO'S: CORNÉ SPARIDAENS MIDDELBURG Twee Oekraïense mensen smokkelaars die vastzaten in een Nederlandse gevangenis, zijn gisteren vrijgelaten. De reden? Nu kunnen zij gaan meevechten tegen de Russen in hun eigen land. AMSTERDAM De Rabobank was een belang rijke steun voor Sywert van Lienden tijdens het onderhande len met de overheid over de mondkapjesdeal. De bank zette 115 miljoen euro opzij na bemid deling van directeur Barbara Baarsma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3