Première cantates Pucklitz tijdens Lutherconcerten op 26 en 27 maart Arnon Grunberg op festival 11 -\&Uj M67 ÓHZe QetAOC&KTlë /MPEIZPMD ja!-: IK k/eS éjzmz cM hie7 re KiezenpemTSiA&eN \jozqeN~toch GeMWiPuue&o poog ju Lueween S7P€AMi media fc. 6h pie purre Bujfr jow/rtjjp 2ni£H AARDENBURG Het Kunstenfestival staat voor de derde keer op het programma en vindt plaats van 16 juli tot en met 4 september. Het thema is dit jaar Over Grenzen. Daarom is ook samenwerking gezocht met het Vlaamse grensdorp Middel burg. Het kunstparkoers voert bezoekers langs kerken, verlaten huizen en privétuinen. Er is een uitgebreid pro gramma van kunst, poëzie, mu ziek en literatuur. De gevestigde kunstenaars Koen van den Broek, Folkert de Jong, Johan Ta- hon, Hadassa Ngamba, Manjot Kaur, Maartje Korstanje en Jo- rieke Rottier hebben hun komst bevestigd. De werken zijn vooral geselecteerd op het thema mi gratie. Op 19 juli gaat schrijver Arnon Grunberg, winnaar van de P.C. Hooft-prijs, in de Sint-Baafskerk in gesprek met kunstenaar Koen van den Broek. In Middelburg staat op 13 augustus eenzelfde evenement op het affiche. Dan praat auteur Jeroen Olyslaegers met kunstenaar Johan Tahon. CORDEJONGE HOEDEKENSKERKE Monnikenwerk Luther maakt vrolijk, afgaand op de goede zin die Rutger Mauritz en Jeroen de Haan hebben in de derde serie 'Lutherse muziek op de Bevelan- den'. Rutger is cantor in Goes en met Erik Zwiep initiatiefnemer tot het project. Jeroen is luthers, organist en hij spreekt zondag 27 maart deskundig over lutherse kerkmuziek. ,,Luther is bekend als reforma tor, voor veel mensen houdt het daarmee op", steekt Rutger van wal. ,,Maar Luther was muzikaal begaafd." In de inleiding van Een door God geschonken gave - Luthers erfenis in de Nederlandse protes tantse kerkmuziek las ik dat Luther opviel doordat hij zo goed kon zingen: 'Hij ging voor wat voedsel of geld met medescholieren vier stemmig zingend langs de deuren van hun stadsgenoten; het zoge naamde Kurrende-singen. Ook bij het zingen in het kerkkoor viel hij op wegens zijn muzikaliteit. Het zorgde ervoor dat een welge- stelde dame in Eisenach hem in huis opnam, wat zijn studie be vorderde maar ook zijn muzikale vorming.' Ratio en gevoel Rutger: ,,Luther wilde later als kerkhervormer mensen meer be trekken bij de mis. Daarvoor ver taalde hij vijf vaste misgezangen in het Duits. Deze koralen - het Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus en Agnus Dei - vormen tot op de dag van vandaag de ruggengraat van een Lutherse kerkdienst. Een kenmerk van Lutherse kerkmu ziek is dat de tekst door de mu ziek wordt gevolgd. Een zucht klinkt ook als een zucht. Het ge heel wordt daardoor zo krachtig dat het mensen emotioneert. Weet je dat bij complexe muziek zoals polyfone muziek van Bach dit ook komt doordat beide her senhelften, ratio en gevoel, gaan meetrillen? Natuurlijk staan stukken uit die tijd bol van toen heersende theologische opvattin gen. Maar wanneer het 'Erbarme dich, mein Gott' uit de Mattheüs- passie nu klinkt onder beelden van Marioepol dan heeft dat niets aan actualiteit ingeboet." De cantates van Johann Daniel Pucklitz (1705-1774) beleven op 26 en 27 maart hun première in Ne- derland. ,,Ik kwam ze via Spotify op het spoor. Toen ik de partitu ren opvroeg kwam ik uit bij een dirigent in Gdansk, die de muziek zelf had getranscribeerd van bij de bibliotheek beschikbare stuk ken. Het is bijzonder dat mensen deze cantates in kerken in de Be- velanden kunnen horen. De con certen en diensten zijn gratis, maar aanmelden is fijn ter voor koming van overvolle kerken." Op zondag houdt Jeroen de Haan om 15.30 uur, voorafgaand aan de cantatevesper in de Grote Kerk in Goes, een lezing over Lutherse kerkmuziek: ,,Luther is de eerste componerende domi nee. Hij ontdekte dat gemeente zang een krachtig instrument is om een boodschap in te prenten. Muziek zag hij als gave van God. Calvijn liet alleen Psalmen zin gen. Luther niet, die schreef im mers zelf liederen voor het kerk volk." Luther schreef in Gesprek ken aan tafel: 'Zingen is een edele kunst en een heerlijke activiteit. Zang heeft niets met de wereld en haar rivaliteit te maken. Wie zingt heeft weinig zorgen. Zingen verdrijft alle problemen en maakt ons goedgehumeurd.'" Is dit zijn persoonlijke aanbeveling voor het bezoeken van de Lutherconcer- ten? Er loopt weer een wolf door Zuid-Beveland. De afgelopen dagen is hij gesignaleerd in 's-Gravenpolder, Hoedekens- kerke en Ellewoutsdijk. In Ril land beet hij in de nacht van woensdag op donderdag al een schaap dood. ,,Er zijn meerdere bevestigde waar nemingen op Zuid-Beveland", ver telt Caroline Huetink. Zij is specia list dier bij de ZLTO en waarschuwt de leden in de omgeving voor de wolf. ,,In de nacht van woensdag op donderdag is er in Rilland al een schaap doodgebeten. Daarbij zijn sporen aangetroffen die lijken op die van een wolf en donderdag is hij ook op andere plekken op Zuid-Beveland gesignaleerd. Don derdagmiddag is de wolf op de foto gezet in Ellewoutsdijk. We hebben diverse foto's en filmpjes op basis waarvan je kunt conclu deren dat het om een wolf gaat. Dat is vrij duidelijk te zien." Waar de wolf vandaan komt is nog niet bekend, al heeft Huetink wel een vermoeden: ,,We weten dat er roedels in Duitsland en België zitten. Na een tot twee jaar gaan de jongen op zoek naar een eigen leef gebied. Dit is hoogstwaarschijnlijk een van die jonge wolven die zoekt naar een nieuw leefgebied." 70 kilometer per dag Ook waar de wolf naartoe gaat is niet te voorspellen. ,,Ze kunnen wel tot 70 kilometer per dag afleggen, Misschien zelfs wel meer. En het zijn ook nog eens goede zwem mers. Dus deze wolf zou ook zo maar de oversteek naar Noord-Be veland kunnen maken. Daarom lichten we onze leden daar ook in." De ZLTO raadt dierenhouders in het gebied dringend aan hun dieren zeker 's nachts binnen te houden. ,,Dan gaat het vooral om schapen en lammetjes, maar ook pony's, vooral als ze veulentjes hebben. Want de wolf zelf is heel hoog beschermd, daar kunnen we niks tegen doen." /N PE GEMeeHTE&AAO GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Het Kunstenfestival Aarden burg trekt gerenommeerde kunstenaars voor de editie van komende zomer. Ook schrijver Arnon Grunberg is in de Kikkerstad te vinden. - Bob Maes Wolf in Zuid- Beveland José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Lees haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Zie ook pzc.nl/video - Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39