Informateur Herselman (VVD) neemt het voortouw l c Oekraïners opgevangen op camping Zon en Zee in Yerseke 7 In krap een week tijd is camping Zon en Zee veranderd in een minidorp waar Oekraïense vluchtelingen verblijven. Compleet met klaslokaal, winkeltje en animatieteam. Het gepiep van een achteruitrij dende vrachtwagen-met-oplegger kondigt de komst van een stacara van aan. Zoals het heel de week al gaat bij camping Zon en Zee, waar zonder twijfel al snel onderdak ge boden werd aan vluchtelingen uit Oekraïne. De animatieruimte - met dart borden aan de wand en een poolbil jart in het midden van de zaal - is getransformeerd tot opslagruimte. Kinderkleding ligt er op maat ge sorteerd, een knuffelbeer markeert de toren aan speelgoed. ,,Het werd meer en meer, dus we hebben er even een stop op gezet'', zegt Step- han van der Linden. ,,Als we iets nodig hebben, plaatsen we een op roep op Facebook. Dan is het er zó." Alleen een plastic zakje Van der Linden is eigenaar van de camping in Yerseke, samen met Chris Sinke. Ze zeiden meteen 'ja' toen een Moldavische dominee via zijn Nederlandse zoon contact legde, met de vraag ofer Oekraïners op de camping ondergebracht kon den worden. Laat ze maar komen, zei Sinke. En niet veel later stond er een bus voor de deur, vol mensen die slechts een plastic zakje met be zittingen bij zich hadden. Die eerste groep is opgevangen in een leegstaand huis in de To renstraat in het dorp. Binnen no- time was dat volledig schoonge maakt en ingericht. Vluchtelingen die later kwamen, kregen onderdak op de camping. In stacaravans die Sinke en Van der Linden hebben opgekocht ofsoms zelfs gesponsord krijgen. Sinke wijst naar wat oor spronkelijk een trekkersveldje is, bedoeld voor campinggasten met ,,Het geeft voor ons bij de VVD een heel dubbel gevoel. De afstand tot de nummer twee is alleen maar groter geworden. We zijn nu met afstand de grootste partij in Ka- pelle, maar in zetels even groot als nummer twee en drie. Terwijl het in stemmenaantal echt een heel groot verschil is. Wat ik opmerke lijk vind is dat door heel Neder land de lokale partijen hebben ge wonnen, maar dat Gemeentebe lang bij ons 13 procent heeft verlo ren. Dat had ik niet zien aanko men. En eigenlijk is de PvdA in Kapelle de grote winnaar. Die par tij heeft 22 procent meer stemmen gekregen. Alleen heeft dat geen extra zetel opgeleverd. Dat is de SGP (met 7 procent winst, red.) juist weer wel gelukt." En dan moet er een coalitie wor den gesmeed. Hoe gaat dat in zijn werk? ,,Wij nemen als grootste partij het voortouw. Ik heb gisteren de mail weg gedaan om als informateur de gesprekken te starten. Aanstaande maandagavond hebben we alle fracties uitgenodigd en worden de eerste gesprekken gevoerd. Uiter lijk donderdag bieden we een openbaar verslag aan de partijen aan. Daar staat in wat ons advies is om mee verder te gaan." ,,Ik heb er voor gekozen om me vanaf het begin te laten ondersteu nen door Thijs Bierens als me de-informateur. Hij heeft dat vier jaar terug ook gedaan. Ik heb hem gevraagd en hij is daartoe bereid. Thijs zal de gesprekken voorname- lijk leiden. Ik heb mezelf een wat andere rol toegedicht, ik zal meer luisteren en af en toe mijn vragen stellen." ,,De huidige coalitie heeft in stem- menaantal en percentage gewon nen, maar qua zetels heb je min één, dus is die coalitie niet meer mogelijk. We hebben heel goed sa mengewerkt, maar je hebt wel je aantal zetels nodig om een de meerderheid te behalen. Cijferma tig is er nu heel veel mogelijk." ,,Bijvoorbeeld de combinatie waar we vier jaar terug mee zijn gestart; VVD/SGP/CDA. Maar we zijn des tijds niet voor niks uit elkaar ge gaan. Getalsmatig is dat mogelijk, maar daar zullen dan ook wel wat gesprekken voor gevoerd moeten worden wil dat ook in werkelijk heid wat worden." ,,Ik zeg niet voor niks wie de grote verliezer en wie de grote winnaar is. Dat zegt wel wat. Winnaars moeten altijd beloond worden." - Willem Adriaansens tent of camper. ,,Straks staat het er vol met stacaravans. De afgelopen avonden is er riolering aangelegd." Overrompeld door hulp Ja, erkent Van der Linden, het is wrang dat sommige gasten naar de camping komen voor hun vakantie. ,,Maar die vinden het mooi wat we hier doen." Al zijn er ook gasten die wegblijven. ,,Vanochtend belde er nog iemand die daarom zijn staca- ravan wel wil verkopen." Dat ze door de opvang een groot deel van de inkomsten missen, zij dan maar zo. Dit is, in de ogen van Van der Linden en Sinke, nu belangrijker. Ze zijn overrompeld door de vele helpende handen en giften uit de omgeving. Een opgezette crowd- funding loopt ook goed. Google Translate Terwijl een Oekraïnse oma (Ba- boesjka, noemen ze haar liefko zend) eten voor de aanwezige vrij willigers kookt (het zijn er in totaal meer dan zeventig uit de hele om geving) rijdt Martijn van den Berge (13) met een grasmaaier over het trekkersveldje. Hij vroeg, en kreeg, De mensen helpen ons goed. Ik had die steun niet verwacht vrij van school om vandaag te hel pen. ,,Die vrouwen en kinders moe ten echt dekking hebben. Dat maakt dat ik graag wil helpen zodat ze hier opgevangen kunnen wor- den." Contact heeft hij nog niet ge legd met zijn leeftijdsgenootjes. Dat is ook lastig, legt hij uit. ,,Ik kan geen Oekraïens, zij geen Engels." Zijn oudere zus Maryleen heeft er wat op gevonden. Via Google Translate praat ze met een nieuw vriendinnetje. Martijn: ,,Ze leren elkaar de kleuren aan in hun eigen taal." Uit miljoenenstad Odessa is Nina met haar twee zoons Platon (6) en Glim (9) gevlucht. Donderdag avond laat kwamen ze aan in Yer- seke. ,,De mensen helpen ons goed. Ik had die steun niet verwacht." Haar man is achtergebleven om te vechten. ,,Via Whatsapp houden we contact. We zijn bezorgd om hem, maar ik moet sterk zijn voor mijn jongens." Ze snikt zachtjes. ,,Dit is een oorlog waar niemand om gevraagd heeft." PM ZATERDAG 19 MAART 2022 'Ze hadden alleen een zakje' Michiel Bouwman KAPELLE Iedereen heeft de uitslag van de verkiezingen even kunnen laten zakken. Ook in Kapelle. Maar hoe gaat het daar nu verder. We vragen het informateur Jon Her- selman. Hoe kijkt u, nu de verkiezingsrook is opgetrokken, terug op de uit slag in Kapelle? U zegt 'we'. Voert u die gesprek ken niet alleen? Het is duidelijk dat de huidige VVD/CDA/PvdA-coalitie niet ver der kan, daarvoor heeft die te weinig zetels. Wat wordt de nieuwe samenstelling? Wat zijn de opties? En kijkt u ook in het bijzonder naar de winnaars van de verkie zingen? Arthur Kostenko uit Odessa volgt online les in een geïmproviseerd lokaaltje op de camping. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Stephan van der Linden (l) en Chris Sinke van Zon en Zee. - Nina, vluchteling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35