H Picnic zet de eerste stappen in Zeeland c Pam Lijdsman debuteert met Gekke Jij 6 verkoopaag 26 maart Nog even en de elektrische wa gentjes van Picnic zoeven door de straten van Middelburg, Vlis- singen en omliggende dorpen. De online supermarkt zet zijn eerste stappen in Zeeland. Wie in de Randstad op een kruis punt staat, vliegen de boodschap- penbezorgers om de oren. Zeeland bleeftot dusver gevrijwaard van dit nieuwe tijdsbeeld. Maar daar komt over een paar weken een einde aan. Dan opent Picnic zijn eerste 'hub' in Middelburg, geflankeerd door tien elektrische bezorgwagentjes en twintig bezorgers. En dat is nog maar het begin. De hub - een hip woord voor lo kaal distributiecentrum - komt in het voormalige Office Center aan de Fagotweg in Middelburg. Daar brengen vrachtwagens alle bood schappen naartoe, die vervolgens met elektrische wagentjes naar klanten in de regio worden ge bracht. Voorlopig zijn dat alleen nog Middelburg, vlissingen, Souburg, Ritthem, Koudekerke, Nieuw en Sint Joosland en Sint Laurens. Naar gelang de vraag wordt dat gebied uitgebreid, meldt Picnic-woord- voerder Romke Spierdijk. ,,Dan ko men er dus ook meer wagentjes bij, en ook meer bezorgers. Er hebben zich nu al duizenden mensen aan gemeld, dus voorlopig zijn we nog niet klaar." OfPicnic overal in Zeeland bood schappen gaat bezorgen, is echter maar de vraag. ,,In bepaalde buiten gebieden komen we niet. Het prin cipe achter Picnic is dat we bood schappen gratis bezorgen en dat is niet overal rendabel. Bovendien hebben onze wagentjes slechts een beperkte actieradius." Je eerste boek uitbrengen op je 66ste, dat lijkt op het zoeken naar een hobby na je pensioen. Bij Pam Lijdsman uit Kortgene ging het anders. aar boek was een zaak van de lange adem. ,,Het was vaak een martelgang." Niet dat Pam een he kel heeft aan het schrijven zélf. ,,Zeker niet. Ik vind dat al bijna mijn hele leven leuk. Ik wilde vroeger journalist worden, heb schrijflessen gevolgd, kwam in een schrijfgroepje terecht. En veel van wat ik meemaakte, van wat ik zag of me opviel, schreef ik op. Als een soort fragmenten." En in die fragmenten, hoewel los van elkaar geschreven, zag Pam uiteindelijk een boek voor zich. ,,Ik dacht: hier zit echt een heel verhaal in. Maar ja. Het was natuurlijk geen boek. Toen moest ik dus die losse fragmenten gaan uitzoeken, samenvoegen, inkor ten, aan elkaar schrijvenDe omgekeerde wereld van hoe een 'normale' schrijver een boek maakt, beseft ze ook. „Sommige delen heb ik zeker in twintig ver sies geschreven. Het was echt gekmakend. Bij mijn volgende boek doe ik dat anders hoor." Met vallen en opstaan Daar komt bij dat het schrijven zelf Pam ook niet supersnel af gaat. ,,Het gaat altijd met vallen en opstaan. Ik ben ook erg perfec tionistisch. Ik stop niet voordat ik denk en vind dat het helemaal goed is. Soms zit ik urenlang na te denken over één woord." Uiteindelijk kwam het goed. Haar debuutroman Gekke Jij ligt in de winkels. De rode draad: een vrouw die - als ik-persoon - te rugkijkt op haar tien jaar durende relatie met een veel jongere asiel zoeker, die tegen haar liegt, haar gebruikt en uitbuit, maar óók om haar geeft en haar een doel geeft in haar leven. De 'losse fragmen ten' komen in het boek terug als Ik ben erg perfectionistisch. Soms zit ik urenlang na te denken over één woord kleine hoofdstukken waaruit blijkt hoe het zo ver kwam: mij meringen over haar jeugd, fami lie, vriendschappen en karakter. ,,In het boek noemt de hoofdper soon dat 'achteruit denken'", zegt Pam. ,,Ze kijkt terug op hoe het heden is ontstaan, hoe ze gewor den is wie ze nu is." Geen biografie Pam werd geboren in Utrecht en verhuisde op haar tiende naar Goes, waar ze haar verdere schooltijd doorbracht. Later kwam ze onder meer op Walche ren terecht, waar ze in het onder wijs werkte. En nu woont ze, sinds vier jaar, in Kortgene. Hoe veel er uit haar eigen leven in het verhaal zit, wil ze niet precies kwijt. Maar wie eerst naar haar le vensverhaal luistert en daarna het boek leest, ziet veel overeenkom sten tussen de schrijfster en de hoofdpersoon. Veel van wat Pam heeft meegemaakt, komt terug in het boek: familieperikelen, zie kenhuisopnames, de wens om te schrijven. Maar, benadrukt ze, dat wil niet zeggen dat alles uit haar eigen leven komt. ,,Dan had ik wel een biografie geschreven. Ik schrijf gewoon alles op wat ik interessant vindt. Dus ook wat anderen overkomt. Het is een mix van die zaken geworden." De boodschap die ze ermee overbrengt, komt wel uit haarzelf. Al was 'de wereld een boodschap meegeven' nooit een belangrijk doel tijdens het schrijven. ,,Ik ging daar pas echt over nadenken toen mensen er me naar vroegen. Ik heb het een redacteur ge vraagd, toen hij het las: zie jij een boodschap? Hij zei: 'Vrouwen, laat je niet bedonderen door een buitenlandse profiteur'. Nou, prima. Ik zou óók zeggen: het boek gaat erover dat je van alles kan overkomen, maar dat je er ook sterk weer uit kan raken. Dat vergt vaak een lange zoektocht, maar het vormt je wel." 'Gekke Jij' werd uitgegeven bij uitgeverij Aspekt en is, onder meer bij de Zeeuwse boekhandels, te koop voor 22,50 euro. Residentie De Karolingenburght, Oost-Souburg SCHINKEL DEWEERD i MAKELAARDIJ s Laatste vier! ZATERDAG 19 MAART 2022 PM Meer op www.vg-d.nl/karolingenburght MIDDELBURG Pam Lijdsman aan haar werktafel in haar woning in Kortgene. foto johan van der heijden 'Boek schrijven was soms gekmakend en een martelgang' Koning - Pam Lijdsman, schrijfster Martijn de Kortgene Heerlijke balkons en terrassen Luxe penthouses Bouw is gestart! Residentie De Karolingenburght De bouw is gestart en de verkoopfinale is aangebroken: de laatste appartementen en penthouses met unieke kwaliteiten worden nu aangeboden. Bezoek de verkoopdag (of wees iedereen te snel af). Meld u aan op www.vg-d.nl /karolingenburght Meer informatie: Kanaalstraat 41 Oost-Souburg 0118460300, info@schinkeldeweerd.nl Aan de karolingenburcht van Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34