Forum wil samenwerken, maar zal Oud-wethouder gaat snel op tegengas geven tegen linkse koers zoek naar nieuwe coalitie 5 c ANWB-leden: Eén van de vijf mooiste van Nederland Westhove behoort tot de vijf mooiste kastelen van Nederland. Maar liefst 25.000 leden van de ANWB bepaalden dat. Maar welke komt straks op nummer één? Een jury gaat beslissen of het kasteel bij Oostka pelle ook het allermooi ste van heel het land is. De andere vier zijn Kasteel Hoensbroek, Kasteel de Haar, Kasteel Huis Bergh en Kas teel Doorwerth. Beheerder Len Buijs van Stayo kay hostel Kasteel Westhove is maar wat blij met het oordeel van die duizenden ANWB-leden. Hij wacht in spanning af of de jury het ook aanwijst als het mooiste. Hij is niet verbaasd over de hoge klasse ring. „Want dit is het enige kasteel in Nederland dat zo dicht bij het strand ligt. Dat maakt het al uniek." En hij vertelt ook dat de omgeving waarin het ligt natuur lijk een hele belangrijke rol speelt bij de hoge notering. ,,Het is hier prachtig." De ANWB selecteerde samen met de Nederlandse Kastelen stichting en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed vijftig kaste len die voldeden aan een aantal voorwaarden. Ze moesten van middeleeuwse oorsprong zijn, een zichtbare slotgracht hebben, een ophaalbrug en torens. Ook moes ten het rijksmonumenten zijn en geopend voor bezoek. Muurwerk Aan al die eisen voldoet Westhove, gebouwd in de twaalfde eeuw. Het had ooit een voorburcht en een hoofdgebouw, slotgrachten, wal len, bruggen, poorten en torens. Van dat alles is niet zo veel overge bleven. Eigenlijk alleen de onder ste delen van enkele torens en en kele delen van het muurwerk. Het is in de loop van de eeuwen zo vaak verbouwd dat er van het ori gineel niet echt veel meer te vin den is. Maar ondanks dat is nog steeds goed te zien dat het ooit een machtig kasteel moet zijn geweest. Dat is volgens Len Buijs mede de reden dat er zoveel verschil lende gasten komen naar het hos tel. ,,We hebben als hostel welis waar maar twee sterren maar het ligt in een vijfsterrenomgeving. Wie hier naar buiten stapt, staat midden in de prachtige natuur en kan binnen een paar minuten op het strand zijn." En hij wijst er ook op dat het toch bijzonder blijft om in een kasteel te overnachten met een zo'n rijke geschiedenis. Dat al les zorgt er ook voor dat niet alleen jongeren daar verblijven. ,,Maar hier overnachten ook groepen van bijvoorbeeld de Rotary, vogelaars, yoga-beoefenaars, noem maar op. De kamers zijn eenvoudig maar Dit is het enige kasteel in Nederland dat zo dicht bij het strand ligt goed want je hoeft niet altijd alle luxe te hebben." Dat zorgt er vol gens hem ook voor dat zijn kasteel met 23 kamers en 116 bedden vaak al lang van te voren is volgeboekt. Om te bepalen of Westhove of een van die vier andere het mooi ste kasteel van Nederland is, gaan juryleden individueel en onaange kondigd op pad om de kastelen te beoordelen, vertelt juryvoorzitter Marieke Haafkens op de site van de ANWB. ,,We hebben een flinke lijst criteria waar we de top 5 op beoordelen om de keuze zo objec tief mogelijk te maken. Een be langrijk criterium is wat er nog te zien is van het originele kasteel: van binnen én buiten. Maar ook: hoe is het kasteel gerestaureerd? Is het slot mooi geïntegreerd in de omgeving. Hoe aantrekkelijk en toegankelijk het kasteel is voor be zoekers en wordt de geschiedenis levendig gehouden?" De andere juryleden zijn Jaap Evert Abra- hamse (architectuurhistoricus en onderzoeker bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) en Ro bert Quarles van Ufford (Neder landse Kastelenstichting). Op 6 juni, de Dag van het Kas teel, wordt bekend of Westhove het mooiste van Nederland is. Bos wist echt niet wat hij kon ver wachten van de verkiezingen. ,,Middelburg is voor ons een lastige stad. In Vlissingen is een grotere traditie met lokale partijen, maar in Middelburg heb je alleen de LPM. Of er ruimte voor ons zou zijn, en hoeveel ruimte, daar had ik geen idee van." Eén zetel vindt hij zeker niet slecht. ,,De SP heeft een zetel verloren en ik denk dat wij een deel van hun stemmers hebben getrok ken: mensen die het moeilijk heb ben in de maatschappij." Fris en constructief Bos staat 'fris' aan de start en zal 'de samenwerking zoeken'. ,,Ik ken de mores in Middelburg niet, maar als we merken dat andere partijen met ons willen samenwerken en dat onze voorstellen niet meteen wor den weggelachen, dan gaan we con structief de vergaderingen in." ,,Ik kan me niet voorstellen dat de mensen echt blij zijn met het beleid dat is gevoerd. Ja, de coalitie heeft drie zetels verloren en de oppositie is gegroeid, maar ik zie toch wel heel veel overeenstemming tussen al die partijen. Er komt wel een iets linkser beleid, dus ik zal onze stem nog harder laten horen." Wat dat betekent? ,,Geen 30-kilo- meterzone in de hele stad, niet nog meer huizen van het gas af, niet nog meer regels die mensen in de weg zitten." Over zijn invloed met één zetel maakt Bos zich geen illusies. ,,Ik kan me voorstellen dat het een coalitie zonder ons wordt." Voormalig PvdA-wethouder Saskia Szarafinski gaat maandag aan de slag als informateur voor een nieuwe coalitie in Middelburg. Szarafinski is door GL/PvdA ge vraagd te onderzoeken welke co alitie mogelijk is. Daarvoor gaat zij maandag, dinsdag en woens dag de eerste serie gesprekken voeren met alle lijsttrekkers van de negen partijen die in de raad gekozen zijn. De partijen hebben de voor hen belangrijkste the ma's en voorkeuren al geformu- leerd. Twee weken later al wil Szarafinski haar verslag aanbie den aan de gemeenteraad. ,,Het is geen ingewikkeld proces", zei zij woensdagavond nadat de uitslag van de verkiezingen bekend was gemaakt. Met de grote zege van GL/PvdA en de winst van D66 ligt een sociaal en groen beleids programma wel voor de hand, gaf ze aan. Saskia Szarafinski was raadslid en fractievoorzitter van de PvdA in Middelburg van 2002 tot 2010 en wethouder van 2012 van 2018. PM ZATERDAG 19 MAART 2022 Kasteel Westhove in top 5 Emile Calon Oostkapelle - Len Buijs, beheerder MIDDELBURG MIDDELBURG Martin Bos komt voor Forum voor Democratie in de gemeen teraad van Middelburg. ,,De winst van GL/PvdA zorgt voor een linkser geluid, dus ik zal onze stem nog harder laten horen." - Maurits Sep - Maurits Sep Beheerder Len Buijs van Stayokay hostel Kasteel Westhove: ,,We hebben als hostel weliswaar maar twee sterren maar het ligt in een vijf- sterrenomgeving." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33