'Met je zoon naar de Stones, hoe mooi is dat?!' Zeeuwse vrijwilligers gezocht voor taallessen aan Oekraïense kinderen 2 HULPACTIES VOOR OEKRAÏNE Nederland heeft massaal gehoor gegeven aan de oproep om kleding te geven voor Oekraïne. Bij het Leger des Heils in Vlissingen is dat goed te merken: kwamen er tot een paar weken geleden nog zeker tien zakken kleding op één ochtend binnen, nu zijn het er nog geen twee. Seppe en zijn vader Joep gaan naar het con cert van de Rolling Stones. foto lex de meester ,,Samen met je zoon naar de Stones. Hoe mooi is dat?!" Vlissin- ger Joep Bremmers is een van de gelukki gen die vrijdagoch tend kaartjes wist te bemachtigen. De Rolling Stones be stonden al tien jaar toen Bremmers (51) werd ge boren. Maar voor Sto- nesfans bestaan geen leeftijdsgrenzen. De le gendarische Britse band spreekt alle gene raties aan, blijkt wel in huize Bremmers. Zon der aarzelen zegt zijn 17-jarige zoon Seppe Gimme Shelter, als zijn vader hem vraagt welk nummer niet mag ont breken tijdens het con cert op 13 juni in de Jo- han Cruijff Arena in Amsterdam. Pa is het daar wel mee eens. Joep is al een keer of zes bij een concert van de Stones geweest. ,,De laatste keer was in, ehm." Hij zoekt even het kaartje erbij. ,,Eens kijken, 1998, ook in de Arena." Dat was nog in de tijd dat je letterlijk in de rij moest gaan staan voor een kaartje en mensen in slaapzakken voor de deur gingen lig gen om 's ochtends vroeg de eerste te zijn. Loterij Nu is het een digitale tombola, een loterij. Om tien uur ging het online-loket open. Bin nen een paar minuten waren de 55.000 be schikbare kaarten uit verkocht. ,,We zaten klaar met twee laptops en twee telefoons. Om vijf over tien zagen we op een van de telefoons dat we twee kaartjes hadden. Ik ben er nog beduusd van." Voor zijn 17-jarige zoon Seppe is het de eerste keer dat hij de Stones live ziet optre den. ,,Het is überhaupt zijn eerste grote con cert." Niet gek, want de afgelopen twee corona jaren hadden vader en zoon Bremmers niet eens de kans om naar een groot muziekeve nement te gaan want alles was afgelast van wege corona. PZC.NL Marie Blommaart 101 jaar Veteranen naar Uncle Beach Tweedehandskleding, die normaal gesproken in het Nederlandse 'vin tage-circuit' zou belanden, gaat nu naar het door oorlog verscheurde land. ,,Ik snap best dat mensen nu eerder kleding aan Oekraïne done ren. Ze hebben het daar harder no dig dan wij", zegt ook Leslie van der Burg van De Kringloods in Noord- welle. Maar hoeveel kan een mens met zich meeslepen, als hij op de vlucht is? Kunnen we de kleding niet beter hier bewaren, tot de vluchtelingen in Nederland arrive ren? En wat hebben zij eigenlijk op dit moment nodig? Op die laatste vraag heeft vracht wagenchauffeur Leen Schrijver, die al een paar keer op en neer is ge weest met hulpgoederen, direct een antwoord. ,,Jassen en andere don kere, warme kleding voor de man nen aan het front", zegt hij gedeci deerd. Naast eten, drinken, medi sche hulpmiddelen en hygiënema- terialen natuurlijk. Dat vrolijk ge kleurde pufferjack (zo'n gewat teerde deken, maar dan in de vorm van een jas) mag in de kast blijven: niet stevig genoeg. Praktische, de gelijke en niet te kleurige jassen zijn verre te verkiezen boven een modieuze schietschijf in oranje, geel of rood. Vluchtelingenstroom ,,Wij proberen alleen de jassen aan te nemen voor Oekraïne", zegt Hannuel Kramer van christelijke mannenvereniging De Vierde Mus ketier, die inzamelingen organi seert. ,,Laten we goede kleding zo veel mogelijk hier houden voor de vluchtelingen die het straks nodig hebben." Maar, waarschuwt hij: ,,We moeten ook niet denken dat ze daar niets nodig hebben. De be hoeften verschillen per grensover gang. Er zijn natuurlijk ook men sen gevlucht die niets anders heb ben dan de kleren aan hun lijf. Maar als ik die vluchtelingenstroom zie, hebben de meesten wel een koffer bij zich." Zodra het in Oekraïne misging, ging bij ons de telefoon Op internet circuleert een film pje van dozen kleding, plompverlo ren bij de Poolse grens neergezet. Kramer: ,,Mensen die de grens over weten te komen, willen zo snel mo gelijk door. Die gaan niet in dozen met kleding lopen graaien. Boven dien zitten hun trolleys al vol, ze künnen niet meer meenemen." Dergelijke situaties zijn uitzonde ring, benadrukken diverse hulpver leners. Ze lijken het gevolg van spontane maar ondoordachte ac ties: mensen die op goed geluk met een busje vol kleding naar de grens rijden. Om er dan achter te komen dat je zonder goede contacten niet verder komt. Janet van Boxtel-van Houte woont sinds 2015 in Hongarije. De geboren Reimerswaalse (uit Waarde) is vrijwilliger bij de stich ting Embrace. ,,Wij hebben een op slag voor hulpgoederen in Kapelle. De vrijwilligers hoeven niet werk zaam te zijn in het onderwijs, bena drukt voorzitter van Transfercen trum Onderwijs Zeeland (TCOZ) Pim van Kampen. ,,Per regio wordt tussen de aanmeldingen gekeken wie geschikt is. Dit kunnen gepen sioneerde leerkrachten zijn, maar ook mensen die affiniteit met kin deren hebben. We zoeken ook nog Oekraïens sprekende leerkrachten. Het is heel belangrijk dat de kinde ren zowel Nederlands als Oekra- iens spreken, als voorbereiding op hun terugkeer." Taalklassen Van Kampen legt uit hoe het on derwijs aan Oekraïense kinderen nu georganiseerd is: ,,Kinderen tot zes jaar oud gaan naar de reguliere basisschool. De groep kinderen van zes tot twaalfjaar oud krijgt onder wijs in taalklassen, na een jaar stro men zij door naar het reguliere on derwijs. Oekraïense kinderen van 12 jaar tot 18 jaar krijgen onderwijs in de internationale schakelklas in Terneuzen of Middelburg." Hij sluit een derde schakelklas niet uit. ,,Dat ligt eraan hoeveel kin deren onderwijs moeten krijgen in Zeeland. Dat is lastig te voorspellen. We hopen natuurlijk dat de oorlog snel stopt. Maar ook als dit gebeurt, duurt het maanden voor deze men sen naar hun thuisland terug kun nen keren. Daarom focussen we op zowel Nederlandse als Oekraïens- talige lessen." Vrijwilligers kunnen zich aan melden door te mailen naar info@ tcoz.nl. ZATERDAG 19 MAART 2022 PC VLISSINGEN - Theo Giele H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Nederland moet stemplicht invoe ren (1481 reacties) LAMSWAARDE Taart, koffie en niet te veel visite, zo viert Marie Blommaart, de oudste verzets strijdster van Nederland, haar 101ste verjaar dag. ,,Want als je 101 wordt is het al snel te druk", aldus neef Hans Blommaart. Ma rie Blommaart werd op 18 maart 1921 ge boren in Lams- waarde, Zeeuws-Vlaan- deren. Tijdens de oorlog was ze koerier voor het verzet. Op 16 september 1943 werd Marie Blommaart op gepakt. Ze zat gevangen in Kamp Haaren en Kamp Vught. Op 9 mei 1944 werd ze vrijgelaten. Eens Oneens Nieuwe stelling: Voor windparken op zee moet alle ruimte komen VLISSINGEN Met een lan dingsboot uit de Tweede Wereld oorlog komen zestien oud-com mando's van daag aan op het strand van Vlis- singen. Ze zet ten om 09.30 uur voet aan wal bij Het Landings monument (Un cle Beach) aan de Commando- weg. De tocht van 1000 kilo meter wordt in 21 dagen gelo pen. Van Sain- te-Mère-Eglise in Normandië naar de kazerne in Roosendaal waar ze 22 maart aanko men. De oud-com mando's eren zo de bevrijders en halen geld op voor het Spier- fonds. Warme, donkere Ondine van der Vleuten Vlissingen - Janet van Boxtel-van Houte, Stichting Embrace VLISSINGEN Zeeuwse basisscholen regelen extra taallessen en opvang voor Oekraïense kinderen. Ze zoeken vrijwilligers die één of meer dag delen in de week kunnen helpen. ,,We hebben ze hard nodig." - Lizenka van Essen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30