Het failliet van de partijpolitiek c Zeeland applaudisseert: 'Dit is goed nieuws' 2 Fl-WEEKEN&S WEER BEGONNEN COLUMN Maikel Harte Terwijl in het oosten van Europa een volk vecht tegen een dictator om z'n democratie te behouden, maakten er hier juist nog nooit zo weinig mensen ge bruik van: het was een historisch lage op komst bij de gemeenteraadsverkiezingen. Als je het mij vraagt: dit is toch het failliet van de partijpolitiek? zijn de lokale partijen. Ze hebben weliswaar niet de steun vanuit Den Haag, maar ze heb ben er ook geen last van. Zoals van toesla genaffaires of kopstukken met grensover schrijdend gedrag. Het is bovendien duide lijk dat wereldbeelden en ideologieën er steeds minder toe doen. De lokale partijen: zijn dat liberalen, socialisten of christelij- ken? Zijn ze links? Zijn ze rechts? Niemand die het weet en het doet er kennelijk ook niet toe. het referendum over het associatieverdrag tussen de EU en Oekraïne in 2016. De op komst was toen 32,2 procent, tegen 50,3 procent nu. Ik was het bijna vergeten, maar toen konden we stemmen over verdergaande sa menwerking met Oekraïne. Je kan het je nu niet meer voorstellen, maar we stemden tegen. Het kan verkeren. Waren we toen nog tegen samenwerking met de Oekraïners, nu halen we ze massaal in huis. Stel je voor dat je nu zo'n referendum zou houden, waar schijnlijk stemden we dan wel vóór en zou de opkomst vele malen hoger zijn. Gewoon weg omdat je dan het gevoel zou hebben dat er echt wat te kiezen zou zijn. afgelopen woensdag in het stemhokje sta, dan zie ik allerlei bekenden op de lijst staan. Ze horen bij verschillende partijen, maar wat het verschil is? Ik heb eigenlijk geen idee. Ik vind het over het algemeen aardige en intelligente mensen die volgens mij het beste met de mensheid voor hebben. Ik zou wel benieuwd zijn wie er in de raden zou den komen als er geen partijen zouden zijn. stem moest winnen en dat je niet meer automatisch in de raad komt, omdat je nummer zes op een lijst bent. Iedereen maakt dan kans en je weet dan nooit wat er kan ge beuren. Kijk maar naar Oekraïne: president Ze ienski was een komiek die ineentv-serie de rol van minister-pre sident speelde. Ver volgens werd hij het in het echt nog ook. heet trouwens De premier....;-) Ze horen bij verschil lende partijen, maar wat het verschil is? Zo gezegd in deze krant ,,De verkeerde dingen op de verkeerde plek, op de ver keerde tijd. Dat is wat je wilt voorkomen" Het kabinet steekt miljarden in nieuwe windparken op zee. De stroomproductie moet tot 2030 verdubbelen tot 21 gigawatt. Dat biedt kans om de Zeeuwse industrie te vergroenen. Breed applaus klinkt er in Zeeland. ,,Dit is goed nieuws. Het besluit van het kabinet sluit aan bij ons plan om onze krakers te elektrificeren en ook bij het waterstofplan dat we als regio aan Den Haag hebben gepre senteerd", zegt een woordvoerder van Dow Terneuzen. Havenbedrijf North Sea Port is ook positief. Om productieprocessen van de Zeeuwse industrie te elektrificeren en (petro)chemiebedrijven zoals Dow, Yara en Zeeland Refinery te voorzien van groene waterstof, zijn enorme hoeveelheden groene stroom van windparken op zee no dig. Momenteel staat er 2,5 gigawatt aan windvermogen op zee. Twee derde levert windpark Borssele. In 2030 moet 15 procent van alle ener gie in Nederland van de Noordzee komen. Met 21 gigawatt aan vermo gen kunnen alle Nederlandse huis houdens van stroom worden voor zien, maar de bulk is nodig voor de industriële energieslurpers die nu gas en waterstofgebruiken en daar door veel CO2 uitstoten. Russisch gas 0rsted, de Deense groene-energie- reus die windpark Borssele 1 en 2 ontwikkelde, is blij dat het kabinet de bouw van windparken op zee versnelt. ,,Het is noodzakelijk om klimaatdoelen te halen en die be reik je het snelste door industrie clusters te vergroenen. Ook maken we ons zo minder afhankelijk van Russisch gas. Wij pleiten er wel voor al het nieuwe geplande ver mogen in één keer aan te besteden. Anders schiet het niet op", zegt woordvoerder Joël Meggelaars. 0rsted heeft zich nauw verbon- den aan het Zeeuwse groenewater- stofplan. Het wil een elektrolysefa- briek van 1 gigawatt bouwen die met groene stroom van windpar- ken groene waterstof voor de in dustrie kan maken. Samen met kunstmestproducent Yara wil het bedrijfook een fabriek voor de pro ductie van groene ammoniak bou wen. Daarnaast zijn er andere, klei nere plannen voor groenewater- stoffabrieken ingediend. Het havengebied van North Sea Het sluit aan bij ons plan om onze krakers te elektrificeren Port is het grootste waterstofcluster van de Benelux. Dat gebruikt jaar lijks meer dan een half miljoen ton waterstof dat uit aardgas wordt ge maakt. Daar komt het broeikasgas CO2 bij vrij. Vergroening lukt al leen als er voldoende stroomkabels naar Zeeland worden getrokken. Vooralsnog zijn dat er drie: één van windpark Borssele (in bedrijf) en twee van IJmuiden Ver die via het Veerse Meer en vervolgens over land naar een nieuw hoogspan ningsstation bij Borssele loopt. Onduidelijk is of bij de aanleg waardevolle scheeps- en vliegtuig wrakken en resten van het verdron ken dorp Tewijk gevaar lopen en wat de stikstofbelasting op De Manteling op Walcheren zal zijn. Daar is meer onderzoek naar nodig, stelt de Commissie voor de Milieu Effect Rapportage. De drie kabels voeren stroom van 5,4 gigawatt aan windvermogen naar de wal. 0rsted denkt dat er mogelijk een vierde kabel bij moet. Meggelaars: ,,Als wij zicht hebben op welke stroomkabels waarheen gaan, kunnen wij verder. Ook zal het Rijk onrendabele kosten van groene waterstof moeten dragen, anders kunnen bedrijven in finan ciële problemen komen." Ook het bouwen van infrastruc tuur zoals een zware elektriciteits verbinding onder de Westerschelde naar de Kanaalzone en een leidin- gennet voor waterstofzal vooral uit de zak van Den Haag en Brussel moeten komen. Gasunie en North Sea Port willen in Zeeland samen een regionaal transportnetwerk voor waterstof bouwen. In 2025/2026 moet dat gereed zijn. Toos Henk Automobilist schept fietsend meisje van 15 Een 15-jarig meisje uit Westka- pelle is gisterochtend ernstig gewond geraakt nadat zij op de Westkapelseweg in Zoutelande werd aangereden door een auto. Het slachtoffer werd per trau mahelikopter naar het zieken huis gebracht. Het ongeval gebeurde om streeks 07.45 uur bij de voetbal velden van Zoutelande. Over de identiteit van de bestuurder deed de politie geen medede lingen, behalve dat hij is ver hoord. De fietsster raakte zwaargewond. ZATERDAG 19 MAART 2022 GO De grote winnaars van deze verkiezingen De lage opkomst doet denken aan die van Dat gevoel heb ik nu niet. Als ik net als Dat echt iedereen zijn eigen Mijn volgende voorstelling HULP AAN OEKRAÏNE - Arjan van Dijke, Metidomi CZEELAND2 PANNENKOEK „Kinderen heb ben een einde loze fantasie. Ook qua smaak blijkbaar." - John van Aken, die kinderen van de Helcher- seeschool een pannen koek liet samen stellen CZEELAND10 Kabinet: veel meer windparken op zee Frank Balkenende Terneuzen Windpark Borssele 1 en 2 van 0rsted, dat blij is dat het kabinet de bouw van windparken op zee versnelt. foto orsted/sky pictures - Woordvoerder Dow Terneuzen Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl ZOUTELANDE OP ZATER&AS BEGINT IE MET HET MAXEM VAN z'n GRAS..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2