Oekraïners krijgen warm welkom op camping Zon en Zee c Verkopers worden platgebeld g-sSSMÉS! YERSEKE Op camping Zon en Zee in Yer- seke worden tientallen vluchte lingen uit Oekraïne opgevan gen. Zoals het gezin Kursakova, met Alex en Olha en hun kinde- ren Ilia (8) en Ivan (1,5). In een week tijd is er een soort mi- nidorp uit de grond gestampt, compleet met klaslokaal, win keltje en animatieteam. Hulp komt niet alleen uit het dorp, maar uit alle hoeken en gaten van de gemeente Rei- merswaal. Groot is de waardering bij de vluchtelingen die uit miljoenen steden Kiev en Odessa komen en via Moldavië hier zijn beland. Weer wolf in Zeeland Dier trekt door Zuid-Beveland Ze worden suf gebeld, de Zeeuwse verkopers van zonnepanelen. Nu prijzen voor gas en elektriciteit door het dak gaan, willen meer mensen hun eigen stroom opwekken. Jeffrey Kutterink Yerseke Natuurlijk is de vraag naar zonne panelen en warmtepompen al lan ger groot. Maar nu de prijs van gas en van elektriciteit extreem stijgen door de oorlog in Oekraïne, neemt de vraag explosief toe. ,,Waar we maanden geleden nog een aantal vragen in de week hadden, bellen er soms nu acht in een uur", zegt Ed win van Leeuwen. Hij is van de af deling verkoop van Van de Velde Installatiegroep in Yerseke. Ook bij de Saman Groep in Zierikzee is het een gekkenhuis. ,,In de afgelopen weken zagen wij het aantal aanvragen voor energie besparende oplossingen 2,5 tot 3 maal zo hoog worden", vertelt di recteur Daniël Lodders. ,,Van onge veer 600 per week naar 1500." Verkopers zeggen de hoge vraag naar panelen aan te kunnen, al moet je niet gek opkijken dat het een paar weken duurt voor ze je kunnen helpen. „Voordat we verko pen, willen we eerst bij mensen thuis kijken", vertelt Van Leeuwen. ,,We controleren of er voldoende ruimte op het dak is, of de hellings- hoek goed genoeg is, of het dak in de juiste richting ligt, ofhet dak het gewicht aankan en of er niet te veel schaduw op valt." Welke panelen je moet hebben hangt af van het gewenste vermo gen (afhankelijk van je stroomver bruik en de ruimte op het dak). En, uiteraard, de prijs. „Gangbaar zijn nu panelen met een vermogen van rond de 375 Wp (Wattpiek). Maar er In de afgelopen weken werd het aantal aanvragen tot drie maal zo hoog - Daniël Lodders, Saman Groep zijn er ook van over de 400 Wp. Die panelen wekken meer stroom op, maar zijn ook groter en duurder, zegt Van Leeuwen. ,,Voor elk huis is dat een aparte afweging. Allereerst is de vraag hoeveel panelen er op het dak pas sen. Heb je geen plek voor grote, dan moet je kleinere toepassen. Heb je de ruimte wel, dan kun je met hetzelfde dakvlak meer elektri citeit opwekken. Hoeveel panelen mensen laten leggen hangt af van de ruimte en het stroomverbruik." Zonnepanelen zijn over het alge- G De familie Groenendijk uit Goes is reuzeblij met de zonnepane len. Hun wo ning was vorig jaar juni het 50.000ste huis in Zeel and met zon nepanelen. meen goed leverbaar, merkt Van Leeuwen. Maar op omvormers (de apparaten die de opgewekte ge lijkstroom van de zonnepanelen omzetten in bruikbare wissel stroom) zit soms wel een fikse le vertijd. ,,Soms wel van maanden." Dat ziet ook John Vette, directeur van Zeeuwse Zon International in Terneuzen. ,,De levertijd van om vormers is kritischer dan de prijs stijgingen van de panelen zelf. Want die prijzen zijn eind vorig jaar al gestegen. We zien nu een stabili sering, al zeg ik niet dat panelen niet duurder worden." Wat een pa neel nu kost? ,,Dat is sterk afhanke lijk van welke panelen en omvor- mer(s) je kiest." Warmtepomp Nu de gasprijzen stijgen, denken sommigen dat ze hun cv-ketel even door een (hybride) warmtepomp kunnen vervangen. Maar dat gaat zomaar niet, benadrukt Van Leeu wen. Allereerst: er zijn verschil lende warmtepompen. Zo heb je een hybride-warmtepomp (werkt samen met cv-ketel), een lucht- warmtepomp en een warmtepomp die werkt met bodemwarmte. ,,Mensen willen heel graag een warmtepomp. Maar je huis moet wel goed geïsoleerd zijn, anders blijft het apparaat voortdurend 'stoken'. En dat kost veel elektrici teit." Bovendien vergeten mensen dat je bij standaard warmtepompen ook een buitenunit nodig hebt. ,,Net zoals bij een airco. Bij een twee-onder-een-kap ofvrijstaande woning is dat geen probleem, maar bij een rijtjeshuis wil je niet dat de unit naast het slaapkamerraam van je buren hangt." Martijn de Vries Paradijsvogel in hardloopwereldje m Zeeland FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN CZEELAND7 C ZEELAND 11 Run op zonnepanelen FOTO MARCELLE DA- VIDSE W- - 'ff-itt. - g CZEELAND12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29