21 Met Van der Poel en Jakobsen heeft Nederland twee blikvangers in Milaan-San Remo WIELRENNEN MILAAN-SAN REMO Mathieu van der Poel (27) is terug. Later dan gehoopt, maar eerder dan verwacht. Vandaag staat hij aan de start van Milaan-San Remo. Net als Fabio Jakobsen (25), die debuteert in de Italiaanse klassieker. Opeens zijn er twee Nederlandse schaduwfavorieten. dat Milaan-San Remo uitdraait op een sprint ook niet bijster groot. En dan nog moet de beste sprinter van het moment de Poggio zien te overleven. Want reken maar dat Van Aert vanbinnen zal juichen als hij in zijn oortje hoort dat Ja- kobsen eraf moet op de slotklim. Jakobsen zelf solliciteerde de af gelopen weken openlijk naar een selectie voor Milaan-San Remo. Hij droomt er al van sinds hij na zijn horrorcrash terugkeerde in het peloton. Daags voor zijn come back in de Ronde van Turkije, elf maanden geleden, fantaseerde hij al hardop over succes in de groot ste sprintwedstrijden en noemde toen Milaan-San Remo. Zijn zege- reeks sinds zijn terugkeer is onge kend. Ronde van Wallonië, Vuelta, Gooikse Pijl, Eurométropole Tour, Ronde van Valencia, Ronde van de Algarve Kuurne-Brussel-Kuurne, Parijs-Nice: Jakobsen wint overal. En hoe meer hij wint, hoe heviger hij verlangt naar nog grotere wed strijden. Sprinten in San Remo is voor hem het summum. De kans dat Jakobsen zal sprin ten op de Via Roma, is klein. Dat Van der Poel én Jakobsen - de twee Nederlandse schaduwfavo rieten - in een groep op de finish afstormen, is nog kleiner. Toch valt het niet volledig uit te sluiten, want geen wedstrijd zo onvoor spelbaar als Milaan-San Remo. ijn reputatie was hem al vooruitge sneld. Niet voor het eerst overi gens. Mathieu van der Poel stond donderdag avond nog niet op de voorlopige deelnemerslijst voor Milaan-San Remo. Ook niet als reserve. Zijn comeback was eigenlijk pas ge pland voor aanstaande dinsdag in de Italiaanse etappewedstrijd Coppi e Bartali. Maar plots sijpelde in België het nieuws door dat Van der Poel op het laatste moment werd opgeroepen voor Milaan-San Remo vanwege ziektegevallen in zijn ploeg. Dus zat hij gisteroch tend in het vliegtuig naar Milaan. In Belgische media doken foto's op van Van der Poel op een stoeltje op het vliegveld en zoekend naar zijn plekje in het vliegtuig. Alsof Dré Hazes op weg was naar Ibiza. Terwijl ze bij zijn ploeg Alpecin- Fenix de afgelopen maanden juist vooral stilte rond Van der Poel be trachtten. Ook in de week voor zijn geplande rentree. Van der Poel zelf heeft niet meer in het open baar gesproken sinds hij tweede kerstdag als nummer 2 over de streep kwam in de wereldbeker cross van Dendermonde. Een dag later stapte hij vanwege rugpro blemen voortijdig uit in de veldrit in Zolder en vertrok naar huis. De hype rond Van der Poel en de stilte vanuit zijn ploeg tekenen de tweestrijd bij zijn comeback. Een rentree in alle rust is Van der Poel, die de afgelopen jaren uitgroeide tot een van de absolute sterren van het peloton, niet gegund. Alpe- cin-Fenix heeft bewezen meer dan de 'Ploeg MVDP' te zijn. Tegelij kertijd is Van der Poel voor zijn team als een kip met gouden eie ren. Elke maand dat hij niet fietst, is er één te veel. Voor de Italiaanse hoofdsponsor Fenix is zijn deel name aan Milaan-San Remo een geschenk uit de hemel. Wielerwedstrijden zijn nou eenmaal ook leuker als Van der Poel meedoet. Met MVDP aan de start in Milaan kan het voorjaar dan echt beginnen. Zijn ver- vroegde rentree maakt in één klap alle afzeggingen van andere favo rieten goed. Titelverdediger Jasper Stuyven moest op het laatste mo ment afzeggen vanwege buik griep, zoals ook oud-winnaars Julian Alaphilippe (2019) en John Degenkolb (2015) er vanwege ziekte niet bij zijn. Grote vraag is: wat kan VDP? Vooropgesteld: het belangrijkste deze weken is dat zijn rug het houdt. Van der Poel werkt toe naar de Ronde van Vlaanderen (3 april) en Parijs-Roubaix (twee weken later). Daar wil hij winnen. Opnieuw een terugslag zou funest zijn. Niet alleen voor dit voorjaar. Conditie Milaan-San Remo uitrijden zal het probleem niet zijn. De finale van de Italiaanse klassieker is door gaans krankzinnig, de zes uur daarvoor ronduit gezapig. Na de trainingen van de afgelopen we ken in Spanje is de conditie van Van der Poel voldoende op niveau. Toeval of niet: een van zijn laatste trainingen onder de Spaanse zon was een rit van ruim 200 kilome ter. In totaal zat hij 6 uur, 37 minu ten en 42 seconden op de fiets. Vo rig jaar deed hij over de bijna 300 kilometer tussen Milaan en San Remo een half minuutje langer. Maar is Van der Poel ook goed genoeg om te winnen? In principe niet. Dat een handvol topfavorie ten vanwege ziekte het eerste mo nument van dit jaar moet over slaan, verhoogt zijn kansen. Maar het behoeft geen uitleg dat de voorbereiding van Mads Pedersen, Wout van Aert en Tadej Pogacar van een andere orde is. Tegelijker tijd zijn weinig renners zo snel competitief als Van der Poel. Vorig jaar won hij na een crosswinter di rect zijn eerste wedstrijd op de weg. Rugproblemen vanwege de val in de olympische mountain bikewedstrijd speelden hem afge lopen zomer parten, maar hij keerde in oktober met winst terug in het peloton. Drie weken later speelde hij een hoofdrol met een derde plek in Parijs-Roubaix. Zijn doel de komende week is om een rit te winnen in de Coppi e Bartali. Maar Van Aert of Pogacar kloppen in La Primavera is nog van een an dere orde. Alpecin-Fenix is trouwens niet de enige Belgische ploeg die van daag leunt op Nederlandse schou ders. Bij Quick-Step Alpha Vinyl is Fabio Jakobsen noodgedwongen meer en meer de vooruitgescho ven man geworden. Na het weg vallen van wereldkampioen Alaphilippe en de Italiaanse kop man Davide Ballerini ontbreekt het de ploeg aan een absolute top favoriet. Met zes zeges is Jakobsen tot nu toe de veelwinnaar van het voorjaar. Al haast de ploegleiding van Quick-Step zich te zeggen dat Jakobsen bij zijn debuut vooral rijdt om te leren. Nou is de kans GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Met MVDP aan de start kan het voorjaar dan echt beginnen Daan Hakkenberg Milaan G Mathieu van der Poel maakt vandaag zijn ren tree in Milaan- San Remo. FOTO BELGA Fabio Jakobsen is tot nu toe de veelwinnaar van het voorjaar met zes zeges. Hier klopt hij Wout van Aert in Parijs-Nice. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21