Trots op mijn oorbellei c Legerbaas Onno Eichelsheim: militairen vaker op missie in Oost-Europa cJF JOL De Klassieker is er een van contrasten Feyenoord ziet meer dan ooit kansen tegen Ajax Zeeuwse vissers zijn trots op hun oorbellen. Ook Bas de Koeijer uit Yerseke, die werkt bij een transportbedrijf dat IJslandse vis vervoert. Hij heeft ringen in beide oren. In zijn rechteroor zit een oorbel met een kotter erin verwerkt. Die moet je altijd met de boeg naar voren dragen, legt hij uit. ,,De toekomst in, begrijp je." Nederlandse militairen moeten er rekening mee houden dat ze de komende tijd vaker op missie worden gestuurd naar Oost-Europa. Dat zegt commandant der strijdkrachten Onno Eichelsheim in een interview met deze krant. De Navo wil snel fors meer troepen stationeren aan de oostflank van het bondgenootschap om de grens beter te kunnen verdedigen en de Russische president Poetin af te schrikken. Het komende halfjaar wordt een plan uitgedacht hoe dat er precies uit moet komen te zien. Eichelsheim gaat ervan uit dat dit voor Nederland betekent dat er langdurig grote groepen eenheden en munitievoorraden in de regio worden gestationeerd, misschien wel permanent. Het is voor het eerst sinds de Koude Oorlog dat de Navo op zo'n grote schaal een nieuwe verdedi gingslinie optrekt. ,,Zo'n histori sche omwenteling hebben we lang niet gezien. De troepen gaan daar niet alleen naar de grens staren. We gaan zorgen dat ze ook goed kun nen oefenen. Eenheden die nu al bijvoorbeeld in Litouwen verblij- ven, komen veel beter getraind te rug.'' Nederland had al toegezegd op korte termijn extra luchtverdedi ging te willen leveren. Dit weekend Zo'n historische omwenteling hebben we lang niet gezien gaan de eerste kwartiermakers naar het Slowaakse Sliac, waar ze een luchtafweersysteem gaan opbou- wen. De Patriots komen op onge veer 200 kilometer van de Oekra- iense grens te staan. Ze zijn bedoeld om de Slowaken te beschermen te gen inkomende raketten van de Russen. In totaal verblijven daar de komende zes maanden 150 tot 200 Nederlandse militairen. De Patriots kunnen alleen met hulp van Duitsland worden inge zet. Een aantal is aan vervanging toe en moet tijdelijk worden geleend. Volgens Eichelsheim toont dit voorbeeld dat de Nederlandse krijgsmacht tegen haar grenzen aanloopt en dat de komende maan den flink moet worden geïnves teerd om eenheden sneller en lan ger op missie te kunnen sturen. Het kabinet trok onlangs al 3 miljard euro uit om eenheden beter uit te rusten. Door de invasie in Oekraïne komen daar mogelijk nog eens mil joenen euro's bij. ,,Ik ben blij dat nu is onderkend dat veiligheid niet gratis is.'' Wij houden u 24/7 op de hoogte van het laatste nieuws »Op pzc.nl of via de app Nieuwsmedia Prijs €4,10 C P18-19 iets bijzonders' C Bijlage Z FOTO MARCELLE DAVIDSE Oosten nieuw speerpunt defensie Hanneke Keultjes Raymond Boere Den Haag - Onno Eichelsheim, commandant der strijdkrachten C P4 of vindt achten/ïTging floor ,'lissingen geen sfraatrace, nlnflcr straf «oor fataal ongeluk zaterdag 19 maart 2022 Weeroverzicht lange termijn: C P27 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1