Worstelen met schurende Bijbelteksten NEW 17 c Massaontslag bij veerdienst P&O brengt regering in verlegenheid FAITH Het ontslag van achthonderd Britse bemanningsleden van veerbootmaatschappij P&O Ferries in een videogesprek legt de broze plekken van de brexit genadeloos bloot. Geert Langendorff Londen De harteloze mededeling van top man Stephen Nee aan de beman ning van de veerboten van P&O deed denken aan bijna vergeten tij den, waarin arbeiders in lompen werkten bij de gratie van heren met hoge hoeden. ,,Het spijt me te moe ten zeggen, dat uw betrekking per direct ophoudt te bestaan'', zei hij tot ontsteltenis van zijn toehoor ders. Goedkope buitenlandse uit zendkrachten nemen hun plek in. Tijd om te bekomen van de schrik kreeg het personeel niet. Moeder bedrijf DP World stuurde beveili gers en ex-militairen, gehuld in bi vakmutsen en met handboeien aan hun riem, de schepen op in diverse Britse havens om onruststokers van het dek te vegen. Op de kades ston den hun vervangers, afkomstig uit onder meer Zuid-Amerika en Oost-Europa, klaar om de diensten over te nemen. De bruuske behandeling van de Britse zeevaarders ontlokte aarts bisschop Justin Welby van de An glicaanse kerk een messcherpe ver oordeling. In de ogen van God, zo stelde de man die het huwelijk van prins Harry en Meghan Markle vol trok, beging P&O een 'zonde'. Poli tici en vakbonden spraken ook schande van het massaontslag, maar hebben waarschijnlijk geen krachtig middel om de situatie te rug te draaien. Loopplank De Nederlandse kapitein Eugene Favier kwam op zijn schip, dat vracht en passagiers van Hull naar Rotterdam vervoert, nog het verst. Favier, wiens baan wél blijft behou den, haalde de loopplank op en ver schanste zich met zijn 141-koppige bemanning op de boot. Pas toen P&O akkoord ging met een ruim hartigere ontslagvergoeding, kwam aan de opstand een einde. Een druppel op een gloeiende plaat. De onfrisse situatie brengt de Britse regering in een moeilijke po sitie. De brexit moest een einde maken aan goedkope arbeid van immigranten uit Europa en de rest van de wereld. Bedrijven kregen de opdracht vrijgekomen vacatures op te vullen met Britse sollicitanten. Protesten in het Engelse Do ver na het massaontslag bij P&O Ferries. foto getty images De schaarste op de markt zou van- zelfgaan zorgen voor hogere lonen. De keuzes van DP World om met flexibele contracten voor uitzend krachten te gaan werken, valt van uit een bedrijfsmatig perspectief te begrijpen. In 2019 nam het concern uit Dubai P&O Ferries voor onge veer 400 miljoen euro over. Mede door de pandemie bleefde aankoop rode cijfers schrijven, volgens voor- zichtige schattingen 120 miljoen euro per jaar. „Gedekt door DP World", zei topman Nee. ,,We kun nen niet op dezelfde voet verder gaan." Op de achtergrond speelt, vrijwel zeker, meer mee. Sjeik Mohammed, heerser van Dubai en in de praktijk de baas van DP World, werd door een Engelse rechtbank in een ui terst kwalijk daglicht gesteld. De rechter achtte bewezen dat in zijn opdracht twee van zijn kinderen waren ontvoerd. Handlangers plukten één van hen van de straat in Cambridge. Prinses Haya, zijn jongste vrouw en moeder van de kinderen, terroriseerde hij op grove wijze. Scheiding In de scheiding die volgde, bekrach tigd in het VK, moe st sjeik Moham med 550 miljoen pond aan haar af staan. Oppositiepartijen menen hierom dat de leider van het emi raat de ferrymaatschappij gebruikt om een vendetta te voeren tegen de Britse overheid, met achthonderd werknemers als pionnen op een ge opolitiek schaakbord. Zelfs als deze inschatting slechts voor een deel klopt, geeft die een pijnlijk vooruit zicht. Buitenlandse werkgevers lijken te kunnen doen wat ze wil len. Gelijktijdig maken Britse vak bonden een incapabele indruk. Hun halsstarrige houding om dis cussies over gedwongen ontslagen uit de weg te gaan in economisch zware tijden, werkt onorthodoxe methodes in de hand. De veerdien sten van P&O komen door het plat leggen van de havens van onder meer Hull en Dover door ontslagen personeel maximaal tien dagen stil te liggen. Daarna gaan de lijnen weer open, zonder Britten. Een bla mage voor de brexit. Advertentie NETWORK 'Heer, ik begrijp het niet! Hoe kan dit gebeuren, terwijl U in Uw Woord zegt...?' Heb je het ooit op die manier uitgeroepen naar God? In het nieuwe programma God, hoe zit dat? van New Faith Network gaat ds. Paul Visser in gesprek met gasten die worstelen met Bijbelteksten die niet lijken te rijmen met hun persoonlijke ervaringen. 'Ik merk nogal eens dat mensen afhaken, omdat de weerbarstigheid van de Bijbel niet eerlijk en open op tafel kan komen.' In elke aflevering gaat Paul Visser het gesprek aan met een andere gast. Het resultaat zijn vier mooie en intieme afleveringen over oprechte vragen en Bijbelse antwoorden. 'Ik ben erg onder de indruk van de eerlijkheid en kwetsbaarheid van de gasten', vertelt Paul. 'Het zijn stuk voor stuk erg bijzondere gesprekken geweest over hele verschillende vragen. Zo heb ik gepraat met een moeder die twee miskramen heeft gehad. Ze zat er erg over in wat God daar wel en niet over zegt in de Bijbel. Ook sprak ik met een studente die al jong tot geloof kwam, maar nu veel moeite heeft met bepaalde verhalen uit het Oude Testament die schuren met haar beeld van een liefdevolle God. In alle gesprekken konden we openhartig praten over de vragen en twijfels die er zijn, maar ook over Gods zorg en Zijn karakter. Het doel van God, hoe zit dat? is om twijfel en ingewikkelde Bijbelteksten bespreekbaar te maken, en elkaar tegelijk aan te moedigen in geloof.' Onkruid wieden 'Ik ben ervan overtuigd dat er veel uit te leggen is aan elkaar. En dat dit heel behulpzaam kan zijn. De Bijbel is een ingewikkeld boek en het kan regelmatig schuren met het dagelijks leven. Als twijfel je eenmaal te pakken heeft, en er is geen ruimte om daar eerlijk over te praten, gaat het woekeren in je ziel, in je denken en in je leven. Het is net onkruid. Het vergaat niet, maar je moet wel blijven wieden. Dat is ook iets wat we met God, hoe zit dat? proberen te doen: onkruid wieden. Omdat de vragen en twijfels van de gasten meestal bij veel meer mensen leven. Tegelijk weet ik maar al te goed dat niet op alle vragen een bevredigend antwoord te geven is. Maar we moeten wel steeds een uiterste poging doen om mensen zoveel mogelijk nabij te komen en serieus te nemen door samen te zoeken naar antwoorden. Dat is wat we doen in de gesprekken. Het gaat niet om succesverhalen, maar om het delen van ervaringen die verder helpen.' Vanaf 4 maart is er wekelijks een nieuwe aflevering van God, hoe zit dat? te zien op New Faith Network. New Faith Network info@newfaithnetwork.nl www.newfaithnetwork.nl newfaithnetwork.nl GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Britten zonder pardon ingeruild

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17