het Russis 15 Een op de acht huishoudens heeft geen tv- abonnement Fokker sluit en verhuist twee locaties VAN ONZE ENERGIEVOORZIENING IS NOODZAKELIJK, MAAR DIT KUN JE ZELF DOEN De neergang van het traditionele tv-abonnement hangt samen met de opkomst van streaming- diensten. Jongere huishoudens hebben vaker geen abonnement. Van de huishoudens met leden onder de 35 jaar heeft een op de vijfgeen tv-abonnement. Onder de 25 jaar loopt dat aandeel op naar bijna een kwart. Netflix is van de streaming- diensten veruit de grootste in Nederland, met een marktaan deel van 43 procent, maar is vol gens Telecompaper sinds het eerste kwartaal van vorig jaar nauwelijks gegroeid. ,,Disney+, Videoland en Amazon Prime Vi deo hebben in 2021 nog wel groei laten zien'', aldus Telecompaper. Het aantal 'stapelaars' groeit steeds verder: huishoudens die geabonneerd zijn op twee of meer streamingdiensten. In het vierde kwartaal van 2021 ging het om ruim een kwart van de Ne derlandse huishoudens. Daarbij wordt Netflix vaak gecombi neerd met Disney+, Videoland of Amazon Prime. De komende kwartalen verwacht Telecompa- per vaker combinaties met Via- play en HBO Max te gaan zien. Daarbij gaan in de basis geen ba nen verloren, maar de vraag is of het huidige personeel van de te sluiten locaties wel op zo'n ver huizing zit te wachten. De sluiting van de fabriek in Helmond, waar Fokker onder andere landingsgestellen maakt, zou dit jaar al moeten plaatsvin den. Er werken zo'n 350 gespeci aliseerde vakkrachten. Bij Elmo in Hoogerheide worden kabel bomen voor vliegtuigen ge maakt. Bij dit onderdeel werken achthonderd mensen. De fa briek in Noord-Brabant moet uiteindelijk in 2023 op slot gaan. Totaal werken er zo'n vierhon derd mensen op uitzendbasis. Werknemers van de twee lo caties zal worden gevraagd mee over te gaan naar Papendrecht. „Er is een baan voor iedereen", benadrukt een woordvoerder. INVESTEREN APPARATEN VERWARMING LAGER KORTER DOUCHEN AUTO GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Bijna een op de acht Neder landse huishoudens heeft geen tv-abonnement. Dat meldt marktonderzoeker Te- lecompaper. ANP Houten De Fokker-fabrieken in Hel mond en Hoogerheide gaan dicht. Moederbedrijf GKN Aerospace wil de activiteiten van de twee fabrieken onder brengen op de huidige locatie in Papendrecht. ANP Papendrecht che Verwarmen zorgt voor driekwart van de gasrekening, dus daar is het meest te besparen. Zet de verwarming lager. Eén graad lager scheelt 6 of 7 pro cent in de stookkosten en volgens United Consumers een gemiddelde besparing van 70 euro per jaar. 18 graden is niet koud, het went snel ge noeg. Koop een slimme thermostaat, dat apparaatje leert hoe je leeft en zet zelf op tijd de cv lager. Wie de thermo staat terugdraait als-ie gaat slapen, is te laat. De cv in de slaapkamer kan uit, het is bovendien ook gezonder om in een koele kamer te slapen. Kijk of je de isolatie kunt verbeteren. Isoleren van leidingen en radiatorfolie plaatsen zijn makkelijke klussen en kosten geen vermogen. Wie het kan financie ren: vraag offertes voor HR++ glas (besparing van 280 euro per jaar) en isolatie van vloer en dak als die ont breekt. Volgens Milieu Centraal kan ie mand met een ongeïsoleerd hoekhuis per jaar voor 2400 euro aan gas be sparen door goed te isoleren. Tip voor het koken: deksel op de pan. Het voorkomt vocht in huis en het be spaart zo'n 10 euro per jaar aan gas. Isolatiemaatregelen, zonnepanelen, een zonneboiler of een warm tepomp. Volgens Van der Gaag is het een ideaal moment om nu te investeren in duurzame oplossingen. „Dit zijn structurele, grote op lossingen en dankzij de huidige subsidieregelingen krijg je zo'n 30 procent van de kosten terug van de overheid. Op die manier ver dien je dergelijke investeringen binnen ongeveer vijf jaar terug." De duurzaamheidsexpert erkent dat niet iedereen een dergelijke investe ring kan opbrengen, maar wijst op de energiebespaarlening. Iedereen vergeet weleens een lamp uit te doen of de tv uit te zetten als hij weggaat, maar wat kost dat? Een sim pele rekensom is het niet, zegt voor lichtingsorganisatie Milieu Centraal. Het ligt eraan wat voor tv je hebt en welke lampen. Gemiddeld ligt het ver bruik voor verlichting op 390 kWh per jaar en dat komt neer op 80 euro per jaar met stroomprijs van 22 cent per kWh. Daar valt volgens Milieu Centraal best wat op te besparen: in een ge middeld huishouden hangen in de huiskamer en keuken zomaar elf on zuinige gloei- of halogeenlampen. ,,Als je die vervangt door ledlampen, be spaar je gemiddeld 35 euro per jaar", weet woordvoerder Joanneke de Jongh. En ook goed om te weten: een televisie van 42 inch verbruikt ruim an derhalf keer zoveel stroom als een te levisie van 32 inch met precies het zelfde energielabel. Daarnaast ge bruikt ook de decoder (de tv-ontvan- ger of mediabox) stroom. Bij vier uur per dag verbruikt een televisie al tus sen de 40 en 220 kWh per jaar. Voor de digitale decoder kun je daar 28 tot 110 kWh bij optellen. Samen kost dat zomaar 15 tot 70 euro per jaar, bij een stroom prijs van 22 cent per kWh. De tip van De Jongh: denk er aan je televisie en decoder uit te zetten als je niet kijkt en het beste is om de stekker eruit te halen. Een gezin dat 5 minuten doucht in plaats van 9 minuten bespaart 60 kuub gas per jaar, genoeg om ander half jaar mee te kunnen koken. Er valt nog meer te besparen op het warme water door de cv-ketel goed te onderhouden temperatuur van het verwar mingswater omlaag te zet ten. Stan daard staat de tempera tuur van het verwarmings water ingesteld op 80 graden. Vaak is 60 graden vol doende. Zo kan de hr-ketel zuiniger branden. Een installateur kan de cv-installatie 'waterzijdig inre gelen'. Dat is het instellen van een optimale balans tussen de cv-ketel en de radiatoren. Waterzijdig inrege len kan een besparing van 10 a 15 procent opleveren. Zorg er ook voor dat de waterdruk op peil is. Deze moet tussen de 1,5 en 2 bar liggen. Geen grotere energieslurper dan de auto, dus daar is ook het meest te be sparen, zeker met de huidige brandstofprijzen. De besparingstips voor wie de auto pakt, zijn on veranderd. Vermijd korte ritten met een koude motor, want met een koude motor is het ver bruik twee keer zo hoog. Het is een vervelend klusje, maar doe het toch: breng de banden op spanning. Dat kan zomaar 5 procent brandstofverbruik schelen. Reken maar uit hoeveel dat is als er weer voor 125 euro ben zine in de auto gaat. Zet grote stroomverbrui kers uit. Altijd de spiegel- en achterruitver warming aan is onzin en echt zonde van de energie. Haal de skikoffer van het dak, de va kantie is voorbij. Haal de kofferbak leeg, het is geen opslagplaats; extra kilo's meenemen be tekent extra brandstofverbruik. Ga niet sneller dan 100 km/uur; wie na 19.00 uur het gaspe daal intrapt, moet beseffen dat het 25 procent aan brandstof scheelt. Probeer die thuiswerk- dagen vol te houden. Wie met de auto pen delt, rijdt per werkdag gemiddeld zo'n 50 kilo meter; wie thuis kan werken, bespaart al snel vier liter benzine per dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15