'De wereld draait door. Dus maak er wat van en doe wat je leuk vindt' O Nederland van 14 COLUMN Anne-Marije Buckens Deze week is het elfjaar gele den dat ik in mijn studen tenbarrel, waar de bodem bijna uit viel, naar de Kamer van Koophandel reed om mijn bedrijf in te schrijven. Ik was nog net niet afgestudeerd en besloot alvast mijn onderneming te starten. Met de stijgende pensioenleeftijd en de groeiende kloof tussen arbeids markt en ervaren werkenden, was ik vastbesloten om daar iets aan te gaan doen. En nu zijn we elf jaar en duizen den 50-plussers verder. Op kan toor, op beurzen, in tv-studio's, bij seminars. Overal sprak ik mensen die twee keer zo oud waren als ik en die mijn beeld van de wereld met hun levenslessen hebben ge vormd. Eén van die levenslessen leerde ik van Mariëlle (57). Het was druk bij de receptie toen ik haar op een maandagoch tend ophaalde. Mariëlle zit in een rolstoel. Opgetogen rijdt ze naar me toe, de drukte omzeilend. ,,Ze lopen je snel onder de voet'', zegt Mariëlle met een knipoog. Terwijl we naar mijn kantoor gaan, gaat het alle kanten op in mijn hoofd. Kan ik haar vragen waarom ze in een rolstoel zit? Moet ik het negeren? Waarom maak ik hier zo'n ding van? Als ik de thee voor Mariëlle op tafel zet, blijkt dat al die vragen nergens voor nodig waren. ,,Een giraffe in Zuid-Afrika'', be gint ze. ,,Hij was op de vlucht voor jagende leeuwen en struikelde bo venop de open jeep waar ik in zat. Dat is behoorlijk wat gewicht wat er dan naar beneden komt.'' Mari- elle lijkt er zelf de humor van in te zien. vanuit de wildernis. De red dingsoperatie heeft zo'n acht uur geduurd. Een helikopter bracht mij naar een luchtmachtbasis, waarna het nog ruim vier uur rij den was met een ambulance naar het ziekenhuis. Eenmaal in het ziekenhuis bleek dat mijn rug was gebroken. Ik ben nog vijf weken in Zuid-Afrika gebleven, totdat ik naar Nederland werd gerepatri eerd. Ik was een bezienswaardig heid hoor, op het vliegveld. Ik bleek een dwarslaesie te hebben. Ik zou nooit meer kunnen lopen.'' De opgewektheid waarmee Mari- elle haar verhaal vertelt, valt op. ,,Ik heb iets heel bijzonders mee gemaakt'', gaat Mariëlle verder. ,,Ik had het liever niet meege maakt. Maar ik heb het wél meege maakt. Het is een wonder dat ik nog leef. Daar ben ik dankbaar voor. Ik zou het leven flink beledi gen als ik er nu niet alles uit zou halen, vind je niet?'' Ik denk aan alle beperkende gedachten die veel Ik zou het leven flink beledigen als ik er nu niet alles uit zou halen, vind je niet? mensen zichzelf opleggen. Mari- elle heeft daar geen last van. ,,Ik ben nog zoveel meer dan mijn handicap. Ik zit dan nu wel in een rolstoel, maar daarmee zijn mijn kennis, mijn ervaring, mijn ambi ties en mijn dromen niet verdwe nen.'' vertelt Mariëlle. ,,Soms misschien iets anders dan je had bedacht, maar alles kan. Het leven kan op eens veranderen. Het is goed om je daar soms even bewust van te zijn. Met of zonder jou, de wereld zal doordraaien. Dus maak er wat van en doe wat je leuk vindt.'' Ebusco Fugro Aperam BESPARINGSTIPS RADICALE VERDUURZAMING Door de hoge energieprijzen en de oorlog in Oekraïne zoeken Nederlanders massaal naar manieren om op gas te besparen. Wat kun je zelf doen? ,,De verwarming een graadje lager, wassen in het daltarief en korter douchen... het helpt echt.'' et is nog nooit zo duidelijk geweest dat we onze energievoorzie ning radicaal moeten verduur zamen: er is een klimaatcrisis, we zijn afhankelijk van gewelddadige dicta tors en de energierekening rijst de pan uit. Dit is hét moment om samen in actie te komen'', stelt Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging voor Duurzame Energie (NVDE). De NVDE pleit voor een gezamen lijke campagne van overheden, bedrij ven, maatschappelijke organisaties en experts. ,,We zien dat de betrokken heid bij Oekraïne groot is en het ge voel dat je meebetaalt aan die bom men, is afschuwelijk. Maar Nederlan ders kijken ook naar wat het voor hen zelf betekent. Het gemiddelde gebruik van een Nederlands huishouden is in korte tijd van 60 euro per maand naar 150 euro per maand omhooggescho- ten. Gelukkig zijn veel mensen en be drijven al aan de slag gegaan, want 'liever koud dan fout'. Wij pleiten voor een doelstelling om binnen één jaar ten minste 5 miljard kuub minder aardgas te ge bruiken. Want iedereen kan bijdragen aan de vermindering van ons energie verbruik.'' Ook Paul van Selms, directeur van consumentencollectief United Con sumers, ziet dat er nog genoeg te be zuinigen valt: ,,Een belangrijke tip? Voorkom sluipverbruik. Een huishou den is elk jaar gemiddeld 450 kWh kwijt aan sluipverbruik van bijvoor beeld de televisie. Dit zoveel mogelijk beperken, scheelt ongeveer 100 tot 200 euro. Enkele andere simpele bezuini gingen zijn 's nachts de gordijnen sluiten (30 euro per jaar), radiatorfolie aan muurzijde achter radiator aan brengen (75 euro per jaar) en een wa terbesparende douchekop (75 euro per jaar).'' Van der Gaag vindt het frustrerend dat er een oorlog nodig is om de ur gentie van energiebesparing bij huis houdens onder de aandacht te krijgen. Toch lijkt het voor veel Nederlanders een wake-upcall, nu ze zelf fors meer betalen voor een energierekening. En bezuinigen kan op veel manieren. Tal van kleine ingrepen door particulie ren leveren direct een lager gasver bruik op. Van der Gaag somt op: „Bij voorbeeld de deurdranger, tochtstrips en een brievenbusborstel. Maar ook korter douchen, vaker fietsen en stand-bykillers om apparaten vaker helemaal uit te zetten. En er zijn al miljarden kubieke meters gas te be sparen door alleen ruimtes te verwar men en te verlichten waar ook men sen zijn. Beter voor je portemonnee en we zijn minder afhankelijk van het Russische gas.'' Een huishouden is elk jaar gemiddeld 450 kWh kwijt aan sluipverbruik Velen zijn aan de slag, want liever koud dan fout ZATERDAG 19 MAART 2022 GO Y @annemarije50 ,,En zie dan maar eens bij een ziekenhuis terecht te komen, zo ,,Ik heb geleerd dat alles kan'', c Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (33) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. O Bouwer funde ring windmolens maakte forse winstsprong. 1,5% Elektrische bus senbouwer stapt in elektrische binnenvaart. Aandeel ver dwijnt uit de Mid- kap-index. Producent roest vrij staal heeft last van hoge nikkelprijs. o Zo kunnen we zelf een steentje bijdragen Bram Verbrugge Ton Voermans Natasja de Groot - Paul van Selms, United Consumers - Olof van der Gaag, NVDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14