u mm Huis VS buigt zich over haardracht moo 13 c Studie naar gevolgen voor natuur, maar wachten is geen optie Sfliwin De Nederlandse Vissersbond is niet te spreken over de plannen om het aantal windmolens op zee fors uit te breiden. Natuurorganisaties reageren juist positief. Het kabinet wil nog eens 10 giga- watt extra elektriciteitsproductie op de Noordzee. Daarvoor wil het er 750 tot 800 enorme windturbi nes plaatsen. De elektriciteit wordt gebruikt om de industrie te ver duurzamen. Voor het plan wordt 1,7 miljard euro uitgetrokken. De vissers zijn tegen het plan. ,,We gaan opnieuw visgebied ver liezen. Het gaat om een enorm ge bied dat aan de visserij wordt ont trokken," zegt Derk Jan Berens, se cretaris van de Nederlandse Vis sersbond. Berens maakt zich zorgen over de effecten op het ecosysteem. ,,Je gaat een natuurgebied veranderen Je gaateen natuurgebied veranderen in een industriegebied in een industriegebied.'' De vissers willen weten wat dat voor effect heeft op het zeeleven. ,,De zeestro ming verandert. Dat kan ervoor zorgen dat larven van vissen niet meer naar de voedselgebieden zwemmen met de stroom. En we weten niet wat voor effect de trillingen van de windmolens heb ben op het zeeleven.'' En dat moet eerst onderzocht worden, vindt Berens. ,,Nu is de stemming: zet ze maar zo snel mogelijk neer. Ik vrees dat we over een paar jaar spijt hebben.'' Overbevissing Milieuorganisatie Greenpeace is juist blij met de plannen. ,,Dit is nodig om duurzaam te worden'', zegt Faiza Oulahsen. Het argu ment van de vissers dat de gevol gen van een windmolenpark op de natuur niet goed zijn onderzocht, vindt Greenpeace onzin. „Overbe vissing en scheepvaart zijn de grootste bedreigingen voor de na tuur op zee. En die worden beide aangepakt met deze plannen.'' Stichting De Noordzee steunt het plan, maar snapt de kritiek van de vissers ook. ,,Het is een afweging tussen klimaat en natuur,'' zegt Ewout van Galen van de stichting. ,,De uitrol van nieuwe windmo lens moet doorgaan in verband met het tegengaan van klimaatver andering.'' Maar de gevolgen voor de natuur moeten wel goed bestudeerd wor den. Zeker omdat de Noordzee nog niet schoon is en een verarmd eco systeem heeft. Die studies kunnen weer gebruikt worden om zaken aan te passen, zegt Van Galen. Wachten tot na zo'n onderzoek is geen optie. „Klimaatverandering is ook een bedreiging voor de natuur in de Noordzee.'' Met de uitbreiding van wind molens op zee neemt het risico toe van een aanvaring van een schip met een windmolen. Jaarlijks raken tachtig schepen op drift op de Noordzee. Vandaag test onder zoeksinstituut Marin daarom drie concepten voor 'een vangrail op zee'. Het wetsvoorstel, dat nu naar de Senaat gaat, is expliciet be doeld om zwarte Amerikanen te beschermen die op school of op het werk gedwongen worden hun haar te knippen of op een bepaalde manier te dragen. Vele gevallen van dit soort discriminatie hebben in de Verenigde Staten tot publiek debat geleid. Bijvoorbeeld eind 2019, toen een zwarte tie ner in Texas door haar school geschorst werd omdat ze haar dreadlocks niet wilde afknip pen. Die waren volgens de schoolleiding te lang. Tegenstanders van het wetsvoorstel, zoals de Repu blikein Jim Jordan, beschul digden de Democraten van 'het vermijden van de proble men waar het Amerikaanse volk om geeft', zoals inflatie en de torenhoge benzineprij zen. Het door de Democraten gesponsorde wetsvoorstel oogstte enkele Republikeinse stemmen, maar de meeste Re publikeinen stemden tegen. Dat maakt het lot van de wet onzeker in de gelijk verdeelde Senaat, die zich nog over de wet moet buigen. Verschillende Amerikaanse staten hebben discriminatie op haardracht al verboden, te beginnen met Californië in de zomer van 2019. In januari 2021 ging ook het Ameri kaanse leger om: niet langer zijn vrouwen in het leger ver plicht hun haar in een strak knotje te dragen. Boek nu en beleef uw meeste ontspannen vakantie ooit! Tel. (026) 445 28 05 T 7^~ GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Vissers boos om meer windmolens op zee Peet Vogels Den Haag - Derk Jan Berens, secretaris van de Nederlandse Vissersbond. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren gestemd voor een verbod op discriminatie op basis van kapsels die ver band houden met een be paald ras of nationale af komst, zoals Afro's, vlech ten of dreadlocks. ANP/AFP Washington Daarom kiest u voor Feenstra v Omboekgarantie v Geld-terug-garantie v Terughaal-garantie v Zeer uitgebreid aanbod op de Rijn, Moezel, Saar, Neckar, Main en Donau en de Nederlandse Belgische wateren v Keuze uit 66 verschillende riviercruises en 9 comfortabele schepen v Interessante excursies v Op alle cruises prijsgarantie H meer informatie hierover vindt u op onze website www.feenstrarijnlijn.nl feenstra rijn lijn M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13