Speeltuin Oranjekwartier kan weer vooruit De 24 uur van Oostburg is voor echte doorzetters 5 Als Rudy Thomaes net honderd kilometer heeft gewandeld, moet hij niet aan een pintje denken. ,,De week erna piept en kraakt het li chaam overal." Toch staat hij 29 april weer aan de start voor de 24 uur van Oostburg. De 24 uur van Oostburg is een wandeltocht van 100 of 106 kilo meter en staat voor de tweede keer op het programma. Deelnemers vertrek ken om 19.00 uur vanaf het Raad huisplein en stappen de hele nacht stevig door. Ze passeren Water landkerkje, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Breskens, Groede, Cadzand, Retranchement, Sluis, Draaibrug en Aardenburg. Onder weg zijn er dertien rustpunten waar de wandelaars op adem kun nen komen. Rudy Thomaes uit Hoofdplaat is sinds januari hard aan het trainen. ,,Iedere donderdag loop ik dertig kilometer. Daar heb ik straks al leen maar plezier van." Hij wan delt straks 106 kilometer. Alsof dat nog niet zwaar genoeg is, doet hij dat op klompen. ,,Dat loopt ge woon lekker en zorgt voor een ex tra uitdaging. Wat er zo leuk is aan zo'n wandeltocht? Dat gevoel na zestig, zeventig kilometer: 'Ik ga het halen'." Loop nooit alleen Ook Schoondijkenaar Herman Riemens doet mee. ,,Ik wandelde altijd al de Vierdaagse van Nijme gen. Toen dacht ik: als ik vier keer vijftig kilometer kan, moet hon derd kilometer ook lukken." En nee, urenlang door het pikkedon ker wandelen, is niet saai. ,,Want j e bent in goed gezelschap en hebt altijd aanspraak. Als je in een leuk gesprek zit, ben je zo een paar uur verder. Ik loop met een vriendin die in Roelofarendsveen woont. We hebben twintig uur de tijd om bij te praten. Dat houdt je ook wakker." Dat vindt Rudy ook. ,,Maar na honderd kilometer ben ik wel een eind uitgeluld hoor." Heel belangrijk: goed eten en drinken. ,,Ik neem altijd flesjes water en bananen mee", zegt Her- Bij de finish komt de adrenaline uit jetenen man. ,,En ik loop altijd samen. Als ik het alleen doe, haal ik de snel heid niet, ben ik bang dat ik moet gaan hardlopen. Maar uiteindelijk moet je het wel zelf doen. Soms zit het even tegen, maar een kilome ter verder gaat het weer. Je moet de knop kunnen omzetten." Het weer moet ook meezitten. ,,In 2019 ben ik vier, vijf keer zeiknat gere gend. Tussen IJzendijke en Bier vliet ben ik bijna weggeblazen. Dat maakt het niet makkelijk." De 24 uur van Oostburg, georga niseerd door wandelvereniging Voor de Wind, is een voortvloeisel van de wielerwedstrijd van twin- tig, dertig jaar geleden. ,,Daar kwa men teams van overal op af", weet Tonny de Windt. ,,Het was altijd een hele belevenis. Een paar jaar geleden besloten we het evene ment voort te zetten als wandel tocht." Wandelen is immers popu lair, vooral bij de zuiderburen. Tochten als de Dodenmars en de Nacht van Vlaanderen trekken twaalfduizend deelnemers. ,,We moesten steeds naar België, maar konden ook hier iets organiseren", verklaart Annie de Lijzer. Rudy doet geregeld mee aan lange wandelevenementen. ,,M'n pint smaakt niet bij aankomst. M'n maag is van streek en de week erna piept en kraakt mijn lichaam overal." Herman geeft het een eu forisch gevoel. ,,Bij de finish komt de adrenaline uit je tenen. Zo'n ge voel van: 'Heerlijk, dat heb ik toch even volbracht'. Maar inderdaad, de dag erna doe ik meestal niet veel." Annie kan erover meepra ten. ,,Soms heb je zo'n ontzettende dip dat je er als een zombie bij loopt." Dit jaar is voor het eerst ook de marathonafstand van 42 kilometer te wandelen. Inschrijven voor de 24 uur van Oostburg kan nog tot en met 19 april. In de herfst escaleerde een me ningsverschil over het stukje grond voor de speeltuin. Speeltuinvoor zitter Ronald Roelands, inmiddels afgezwaaid, kreeg er een parkeer boete toen hij op een melding van het alarmsysteem van de speeltuin was afgekomen. Hij had zijn auto geparkeerd op de stoep voor het toegangshek van de speeltuin, het plekj e waar leveranciers en vrijwil ligers van de speeltuin dikwijls ge bruiken om spullen te laden en los sen. Dat was nooit een probleem, tot dat er in de Leeuwenlaan vanwege overlast een verbod werd ingesteld om langs de stoep te parkeren. Wie niet in een vak parkeert, wordt op de bon geslingerd. Zo ook Roelands. Die was dat zó zat dat de speeltuin de deuren vlak voor de herfstva kantie sloot. Daar bleef het niet bij. Meerdere bestuursleden stapten op, al was dat voor een aantal be stuursleden (onder wie Roelands) een stap die al langer in de pijplijn zat. De politiek kwam daarna in ac tie en maande wethouder Sonja Suij tot een snelle oplossing van de problemen. Onderdeel speeltuin Gert-Jan Bouma, de nieuwe voor zitter van de speeltuin, kan niet an ders zeggen dan dat Suij voortva rend te werk is gegaan. ,,Alle knel punten zijn opgelost, we kunnen weer vooruit. Het kost natuurlijk wat tijd om formeel te regelen dat het stuk stoep voor de entree ook echt bij de speeltuin hoort. De handtekening moet nog volgen, maar besloten is dat het voortaan integraal onderdeel is van de speel tuin. Dat is voor onze toelevering van materialen echt heel belang rijk'', vertelt Bouma. Alle knelpunten zijn opgelost, we kunnen weer vooruit De speeltuin is inmiddels weer open. Afgelopen zondag telde de speeltuin in de Oranjebuurt 600 bezoekers. ,,Dat bewijst maar weer dat we echt een functie hebben in Terneuzen'', zegt Bouma. De ko mende tijd zijn er weer tal van acti viteiten in de speeltuin. Die wor- den allemaal begeleid door vrijwil ligers. Daar is nog wel steeds een gebrek aan. Het vertrek van Ronald Roelands laat zich nog altijd voelen. Hij deed zoveel, dat er meerdere handen nodig zijn om zijn werk op te vangen. Roelands, die het na 43 jaar vrij willige inzet rustiger aan wilde doen, helpt nog steeds met hand en spandiensten. Bouma: ,,Daar zijn we heel blij mee, maar dat neemt niet weg dat iedereen die zich wil inzetten om de speeltuin zeven dagen per week open te kun nen houden ontzettend welkom en nodig is.'' i mtU VL ZATERDAG 19 MAART 2022 'Soms loop je er als een zombie bij' Bob Maes Oostburg Herman Riemens, Tonny de Windt en Rudy Thomaes (vlnr) aan de wandel door Het Groote Gat in Oostburg. foto anne hana - Herman Riemens TERNEUZEN De kou is uit de lucht tussen speeltuin Oranjekwartier en de gemeente Terneuzen. Na een periode van vervelend 'gedoe' over het eigendom van een stukje grond voor de entree, kan de speeltuin weer met frisse moed vooruit. - Gert-Jan Bouma - voorzitter Oranjekwartier - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 130