Formatie: welke kant gaat het op in Terneuzen? c De Stoof Brocante in Zaamslag over in andere handen 4 Het einde van De Stoof Brocante luidt ook de laatste dagen van het enige podium van Zaamslag in. De Stoof gaat eind dit jaar dicht. Theo en Yvonne Hamelink hebben de knop doorgehakt. Sterker nog, de kerk waar de brocantezaak in is ge vestigd, is al verkocht. Klanten heb ben nog even de tijd om zich te ver gapen aan de veelheid aan spullen. Wie niet eerder in de zaak was, valt na één voet over de drempel stil. Een overdaad aan indrukken. Van Afrikaanse speerpunten, via vintage speelgoedautootjes tot hei ligenbeelden en ver, ver daar voor bij. Wat ooit een ingetogen gerefor meerde kerk was, is dat niet meer. De Stoof is de bonte wereld van Theo en Yvonne Hamelink. Samen drijven ze de brocantewinkel, als mede het podium boven hun hoofd. Dat Het Podium is gedoopt. In 2007 kochten ze de voormalige gereformeerde kerk van Zaamslag en richtten deze in als brocante winkel. Ze maakten een zolderver dieping en Yvonne had ineens plek voor haar koor. Tussen hemel en aarde, waar ooit de psalmen naar de omnipotente opstegen had Zaam- slag een podium. Niet groot, maar toch. ,,Het ging eigenlijk een beetje vanzelf', denkt Yvonne terug. ,,De harmonie vond er een plek. We lie ten er in het begin mensen gratis optreden en in 2008 zijn we begon nen echt een programma op te zet ten." Inmiddels getuigen de wan den van wat de artiestenkamer is van een rijk verleden. Tientallen, misschien honderden posters met artiesten die er optraden. Grote na men, kleine namen, van heel ver tot heel dichtbij. ,,En dat zijn dan nog de namen waarvoor we posters no dig hadden", zegt Yvonne. ,,Het zijn ,,We praten met iedereen'', zegt Van Hulle. Met zeven zetels kwam TOP/GB als grootste uit de verkie zingen. Het is gebruikelijk dat de grootste fractie de dans na de ver kiezingen begint. Samen met de ge meentesecretaris en de griffier gaat Van Hulle nu als verkenner aan de slag. Zeker is al wel dat hij drie par tijen nodig heeft om aan een meer derheid van tenminste zestien ze tels te komen. TOP/GB en CDA zijn samen goed voor twaalf zetels. Tel daar in elk geval één partij met drie zetels (VVD, PvdA of PVV) bij op. Dan moet er dus nog een vierde partner worden gevonden. Doorgaan met de huidige coalitie (TOP/GB, VVD, CDA en Christen Unie) is een optie. Samen zijn ze goed voor zeventien zetels. Het aantal wethouders kan dan nog weleens een heet hangijzer wor den. De huidige club bestuurders telt er zes. Dat is een beetje veel, vinden meerdere partijen. TOP/Gemeentebelangen en het CDA (vijf zetels) lijken tot elkaar veroordeeld. Maar met wie gaan ze verder? Een optie is om de PvdA, vier jaar geleden nog uit de coalitie Waar fracties vandaan komen, doet er niet toe gewipt, terug te halen ten koste van bijvoorbeeld de VVD of Christen Unie. De VVD (3) en Christenunie (2) behielden hun zetels, maar beide partijen kregen wel meer stemmen dan bij de vorige verkie zingen. De Terneuzense PVV-afde- ling ontpopte zich de voorbije vier jaar als een partij waar best mee te praten valt, maar toch ligt deel name niet voor de hand: Van Hulle heeft voldoende andere opties. Minderheidscoalitie Op de verkiezingsavond in het Scheldetheater werd ook al gespe culeerd over een minderheidscoali tie. In zo'n variant met de PvdA aan boord zou dan aan steun van GroenLinks (een zetel) kunnen worden gedacht. Een combinatie tussen die partijen leverde in Goes en Middelburg verkiezingswinst op. Lukt dat niet? Dan kan komt de SGP misschien wel in beeld. De ge reformeerde partij, die in het verle den in Terneuzen ook al eens be- stuurlijke verantwoordelijkheid pakte, is goed voor twee zetels. Van Hulle houdt alle opties open. ,,Waar fracties vandaan komen, of ze eerst negen zetels hadden, of ze in het verleden meer zetels hadden, dat doet er niet toe. We kijken naar hoeveel zetels er nu zijn." Behalve bij de politieke partijen, steekt Van Hulle ook zijn licht op bij anderen. „Volgende week praten we met 'het maatschappelijk mid denveld': werkgevers, jeugd, wijk en dorpsraden. Als de nieuwe raad op 30 maart wordt geïnstalleerd, hebben we misschien ook al een eerste selectie gemaakt." - Raymond de Frel Theo en Yvonne Hamelink runnen in Zaamslag in De Stoof, een wondere wereld vol curiosa en antiek waar ooit gereformeerd Zaamslag kerkte. foto anne hana niet eens de mensen waar we geen reclame voor hoefden te ma ken." Hakim hangt ertussen. Be kend van Sesamstraat, vormt hij een uitzondering. Volle bak, weet Yvonne nog. Als corona er niet was, was stop pen misschien niet eens bij ze op gekomen, denkt ze. Het dwong haar en haar man tot een lange pauze, waarin ze ongevraagd tijd kregen voor reflectie. ,,Onze activiteiten voor het podium stopten ineens. Sinds januari 2020. Twee jaar gele den alweer", bedenkt Yvonne in eens. ,,Twee verloren jaren. Nor maal gesproken ging het steeds weer door en waren we nu al bezig met de programmering voor 2024. We hebben een team van vijftien vrijwilligers, maar daar zitten er ook bij die na twee jaar alweer iets anders gevonden hebben. Tja, zo gaat het", zucht ze. Verkocht De kerk is inmiddels al verkocht aan Alain Rotthier. ,,Dat was eigen lijk snel bekeken", vertelt Theo. Dat bordje 'vrijdag en zaterdag geopend' op de voordeur, daar wil ik eigenlijk vanaf ,,We raakten aan de praat met Alain. Die zei dat hij al heel lang iets der gelijk ook zou willen, Brocante ver kopen. Hij zocht alleen nog naar een goede locatie." Theo maakt een wegwuivend gebaar, alsof kerken van de hand doen iets is voor tussen de soep en de patatten. Verder vanuit loods ,,We gaan wel door met brocante, maar dan op een andere manier. Niet meer in een winkel als nu. We hebben een loods in Axel die we vergroten. Van daaruit gaan we door. Op afspraak, op markten en een deel online. Dat bordje 'vrijdag en zaterdag geopend' op de voor deur, daar wil ik eigenlijk vanaf", vat hij samen. Het voortbestaan van Het Po dium, dat is een ander geval. Theo krijgt er al vragen over. ,,'Hoe nu verder?' hoor ik mensen zeggen. Er wonen hier drieduizend mensen. Als die allemaal drie keer per jaar zouden komen, dan lag het anders, maar dat is niet zo. Hier de boel warm stoken, dat kost al snel twee honderd euro. Daar moet ik ook een dag eerder mee beginnen. Er is toch zeker ruimte voor een man of hon derdtwintig maar dat zien we niet heel vaak. Met kaartverkoop, de bar en subsidies komen we net uit. Mis schien dat de nieuwe eigenaar met het podium wil doorgaan. Maar het is heel wat om je op de hals te halen hoor. Ik hoop dat-ie weet waar hij aan begint." ZATERDAG 19 MAART 2022 VL Doek valt voor Het Podium Guido van der Heijden Zaamslag TERNEUZEN Wethouder Frank van Hulle heeft als voorman van Top/Ge meentebelangen de eerste stap pen gezet voor een nieuwe coa litie in Terneuzen. Welke kanten kan hij op? - Frank van Hulle, voorman Top/ Gemeentebelangen Guido van der Heijden E KOMEN Theo Hamelink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 129