'Wij gingen niet naar de kerk, wij sprongen in het zwembad' C yV lS student schreef ik citaten, songteksten en gedichten die over water gingen op in schriftjes die mijn hele leven met mij meereisden. Naar Utrecht, waar ik culturele antropologie studeerde, naar Rotterdam, waar ik mijn master journalistiek haalde en naar Friesland, waar ik mijn eerste baan kreeg, bij de Leeuwarder Courant. Ik kom uit een familie van water ratten, waterpoloërs en baantjes trekkers. Mijn moeder was badjuf. Wij moesten niet naar de kerk maar sprongen in het zwembad. Ik zat op waterpolo en ben een borstcrawlfanaat. Dan lig je lekker recht, verdwijn je helemaal in het water. Niet dat ik een prof ben hoor, ik ben geen stoere winterzwemmer. Tot april zwem ik binnen - vandaar dat ik nu een beetje nasaal klink, ik kan niet goed tegen chloor. Straks lig ik weer in zoetwatermeertjes en vaarten, en als het hoogzomer is ga ik richting zee. Ik woon in Fries land dus kan alle kanten op. Een jaar of twee geleden dacht ik: het Nederlandse water verdient een ode. We zijn er zo mee verbon den. Ik besloot die ode zelf te schrijven en dat werd waan zinnig. Ik nam onbetaald verlof en heb tientallen blind dates gehad met zwemmers. Zo stuitte ik op een groepje in de Biesbosch dat op zondag ochtend zwemt. 'Je bent welkom,' schreven ze. Dus hup, ik om half zeven de auto in, en dan maar afwachten wie er staan. Met twee Maastrichtenaren zwom ik in de Maas tegen de stroom in, daarna dreven we en praatten we over het tijdloze gevoel dat je krijgt in het water. In Emmeloord zwom ik met een man van 84, een ouder- KIRSTEN VAN SANTEN (47) door Nederland en schreef het literaire zwemboek Water pakken. 'In het water kun je even aan de maatschappij ontsnappen.' wetse baantjestrekker, al dertig jaar lang. Wij zij aan zij heen-en- weer. Wat er dan gebeurt... Je krijgt zo'n bijzonder contact met elkaar, heel wonderlijk. Ik deed de meeste interviews drij vend en citeerde altijd uit het gedicht Een zwemmer is een ruiter, van de Vlaamse dichter Paul Snoek. Het eindigt met de zin 'Zwemmen is een beetje bijna hei lig zijn'. Die woorden ontroerden sommige mensen diep. Zwemmen heeft iets kwetsbaars, je gaat uit de kleren, en in mijn geval deed ik dat bij mensen die ik niet kende. Openwater- zwemmers zijn niet preuts: die kleden zich in de buitenlucht om. Ik dook in een plas in Winterswijk met dichter Piet Gerbrandy - hij heeft ook mooie dingen over water geschreven. Hij kleedde zich uit en ging poedelnaakt het water in. Nou ja, ik ook maar in mijn nakie. Want dat is het mooie: zwemmen is een demo cratische sport. Dikke en dunne mensen, sportieve en minder spor tieve, jonge en oude. In het water maakt het niet uit hoe je eruitziet. Of hoe snel je bent. Ik jakkerde vroeger het water door maar dank zij die gesprekken voor mijn boek besefte ik: daar gaat het niet om. Het gaat om uit de tijd zwemmen - losraken van alles, even weg zijn van de maatschappij. Zwemmen is ontsnappen.' MEZZA39 MIJN BOEK ïwemgeschj, Water pakken, een zwemgeschiede nis verschijnt bij Atlas Contact 21,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 119