'Sommige collega's zagen hem als een verstokte nazi, zelf presenteerde hij zich als slachtoffer' ander hoe hij zich een weg door de wereld kon bluffen. Hij voelde haarfijn aan dat mensen gevoelig zijn voor magie. Op te vallen als het nuttig was en te verdwijnen als het moest. Hij jatte trucs van grote goochelaars als Horace Goldin, Fredo Marvelli en boeienkoning Houdini. Zo drong hij door tot het wereldwijde netwerk van de zoge naamde Magische Zirkel, een club waar professionals van over de hele wereld bij waren aangesloten. De club zou de rest van zijn leven de ideale dekmantel zijn om fictie en werkelijkheid door elkaar te laten lopen. Hij gebruikte de cirkel om in de hogere kringen binnen te dringen. Werd hij na de oorlog met zijn naziverleden geconfronteerd, dan ontsnapte hij door te zeggen dat hij als artiest apolitiek was.' Er bestaat ook een interessante link met Nederland. 'Kalanag trad meerdere keren op in Amsterdam en was goed bevriend met de leermeester van Fred Kaps, Henk Vermeyden. Sommige collega's zagen hem als een verstokte nazi, zelf presenteerde hij zich als slacht offer omdat zijn Joodse partner Louis Lam was vermoord in Sobibor. Vermeyden bleef Kalanag als een van de weinige collega's trouw en sprak op zijn crematie in 1963.' 'Ik zou hem vragen naar Gloria, zijn grote liefde. Lange tijd was Gloria de Vos behalve zijn echtgenote vooral zijn sexy bühnepartner. Zij verliet hem in 1960 toen hij vreemdging en al te begerig keek naar jonge assistentes. Mijn vraag zou zijn: waarom wist u de hele wereld met uw trucs en leugens naar uw hand te zetten maar lukte het u niet uw grote liefde vast te houden?' 'Nee, als biograaf zoek je altijd naar persoonlijke motieven. Wat zit er achter alle schone schijn? En dan denk ik dat zijn omgang met Gloria het dichtst bij de kern komt.' 'Ik vrees van niet. Zijn 'hartenvrouw' was de enige kaart die hij verspeelde. Daardoor bleef hij tot zijn dood eenzaam achter.' MEZZA 37 Als u Kalanag nog had kunnen spreken, wat had u hem dan gevraagd? Is zijn band met Hitler en Goebbels niet veel interes santer? En, zou hij dat geheim aan u hebben prijsgegeven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 117