Een vriendin weet het precies: 'Je bent in de overgang als je in een heks verandert' Hormonen toedienen bij vrouwen in de overgang vergelijkt ze met een nieuwe autoradio in een stokoude auto zetten. De radio doet het, maar de auto zelf rijdt niet. Hormonen zijn niet het oorzakelijke probleem van veroudering. 'Als je hormonen in het oudere lijf stopt, krijgt het ziekten op andere plekken.' Het is complexer dan dat. Als je hormonenproductie daalt als je ouder wordt, moet je cocktails gebruiken van hormonen en andere stofles. Er zijn zo'n twintig stofles bekend waarvan we denken dat ze het verouderingsproces vertragen. Dat blijkt onder andere uit testen met proef dieren. 'En dat is een booming business,' zegt Andrea Maier. 'Ik ben niet geïnteresseerd in rimpels, dat is alleen leeftijdsgenoten blijken vaak ziek te zijn.' Haar team heeft een 'leeftijdsklok' ontwikkeld. Op de genen ligt een suikerlaagje en afean- kelijk van je gedrag en welzijn verandert dat suikerlaagje. 'Stel dat je vijftig bent en je suiker laagje ziet eruit als zeventig, dan is dat je biologische leeftijd. Dat laagje verandert dus ook als je je leefstijl aanpast of bepaalde supplementen gebruikt. En dan kun je de klok terugdraaien.' Zelf slikt ze niets, ze houdt het bij een sportieve leefstijl en periodiek vasten. 'Ook bij mij gaat van alles mis in mijn lichaam, kijk maar naar mijn grijze haar. Vanaf 26 jaar begint je conditie achteruit te gaan. Ver voor de menopauze zie je al slijtage. Ik bestudeer hoe je dat kunt vertragen of voorkomen. Ik sport vier keer per week, doe krachttraining, eet vegetarisch, en ik drink graag een glas wijn. Je moet zelf afwegen wat je doet en laat.' Heel geruststellend: vrouwen verouderen niet sneller na de menopauze. 'Ook het brein gaat niet achteruit, dat blijkt uit grote studies.' DE OVERGANG IS LETTERLIJK een periode van overgang, filosofeert arts Marguérite van Randwijck. Het is tijd voor reflectie: wat heb ik gedaan en wat kan ik de komende veertig jaar nog doen? 'Vanaf vijftig moet je voor jezelf gaan zorgen. Dat geldt ook voor mannen.' En, vergeet niet, niet iedereen heeft last van de overgang hè, twintig procent van de vrouwen merkt er niets van. Ze sluit af met een laatste advies: 'Phaedra, als je je eerste opvlieger krijgt, doe er dan wat aan.' En dat is dus precies wat ik ga doen. maar de buitenkant. Als de machinerie binnen goed werkt, zit het vaak ook goed met de buiten kant. Mensen die er ouder uitzien dan hun MEZZA 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 103