'Inmiddels moet elke arts toch weten dat je van hormoon therapie geen borstkanker krijgt' verwaarlozen is. Dat fabeltje is gebaseerd op stokoud en slecht uitgevoerd onderzoek.' Havenith stoort zich eraan dat er in Nederland zo weinig bekend is over hormoontherapie en zoveel artsen bang zijn ze voor te schrijven. Ze noemt het bangmakerij die niet gestoeld is op wetenschappelijk bewijs. Daarmee doen we vrouwen tekort. 'Een soort calvinisme: niet zeuren, flink zijn, het is een gewoon vrouwen kwaal waarmee je moet dealen.' Te vaak wordt gezegd dat het vanzelf overgaat, terwijl het volgens Havenith voor veel vrouwen 'de hemel op aarde is' als hormoontherapie aanslaat. In de VS en de landen om ons heen laat 40 procent zich behandelen, in Nederland slechts 5 procent. Barbara Havenith krijgt vrouwen op haar spreek uur die slecht slapen, vreselijke opvliegers hebben en neerslachtig zijn. Die ga je niet vertellen dat ze drie keer in de week moeten gaan sporten. 'Dat is flauwekul. Die behandel ik meteen. Hormoontherapie werkt binnen drie weken, de klachten verdwijnen, eindelijk worden patiënten weer de oude. Daarna kunnen ze alsnog aan hun leefstijl werken.' PREVENTIEF HORMONEN NEMEN is volgens Marguérite van Randwijck (50), arts en mede oprichter van de Holland Health Clinic, een ander verhaal. Zij zou het niet doen. 'Je moet kijken naar het kosten-batenplaatje. In principe moet je proberen zo gezond mogelijk door de overgang te komen, zonder hormoontherapie. Maar als je ernstige klachten hebt, heb je het gewoon nodig.' Ze denkt dat de huidige generatie 45+-vrouwen minder lijdzaam is dan hun moeders, die hun kruis in stilte droegen. 'Er is niets tegen ouder worden, rimpels zijn ook mooi, je wil alleen niet verleppen. Als je te hard werkt moet je wat rustiger aan doen. In hetzelfde tempo doorgaan betekent ook voor vrouwen dat ze meer risico lopen op hartklachten.' IEMAND DIE ZICH ABSOLUUT niet neerlegt bij de tand des tijds is lifestylecoach Ashkaine Hora Adema (57) uit Amsterdam. 'Op een gegeven moment huilde ik overal om en het lukte me maar niet die ene kilo te veel kwijt te raken,' vertelt ze. Haar gynaecoloog sloeg haar witte jas open en zei: 'Vetrolletjes zijn heel gezond op onze leeftijd.' Dat nooit, dacht Hora Adema. Ze was 53 en besloot met hormonen te beginnen. Ze was al jaren bezig met een gezonde lifestyle. Ze dronk geen alcohol, leefde supergezond, sportte veel. 'Daar kon het dus niet aan liggen.' Hora Adema showt op Instagram haar jaloers- makende biceps, triceps en blokjesbuik. 'Ieder een wil weten hoe ik het volhoud elke dag anderhalf uur te sporten. Heel simpel, ik kijk geen Netflix. We vinden het blijkbaar normaal avond aan avond series te kijken, maar ik besteed die tijd aan mijn gezondheid.' De lat ligt hoog. Ze eet veel eiwitten, een kilo groenten per dag, geen granen, geen suiker, geen melkproducten. In haar praktijk ziet ze vrouwen die al acht jaar geen seks hebben, een bloedhekel hebben aan hun eigen lichaam, opzien tegen het moment dat de kinderen uit huis gaan, niet kunnen scheiden omdat ze economisch van hun man afeankelijk zijn. 'Dit is de fase dat je je leven moet aanpakken.' Jeugdigheid heeft volgens Ashkaine Hora Adema niets te maken met rimpels en grijze haren, wel met levensenergie. Als je niet openstaat voor nieuwe mogelijkheden, word je oud, zegt ze. Als je er gelukkiger van wordt, waarom niet aan jezelf sleutelen? Botox, fillers, een ooglift, er is zoveel mogelijk. 'Vroeger was het gewoon na je vijftigste langzaam maar zeker onzichtbaar te worden, nu voelen we ons bijna verplicht de bloemetjes buiten te zetten, te genieten, leuk oud te worden.' ER ZIJN MENSEN DIE hormoonsupplementen gebruiken om veroudering tegen te gaan. Ik zoom met Andrea Maier (43), hoogleraar gerontologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en Melbourne. Ze doet onderzoek naar veroudering en noemt ouderdom een ziekte die je kunt bestrijden. 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 102