Autowasstraten puilen uit door Saharazand Britse vrouw na zes jaar cel weg uit 'Iraanse hel' 9 'Je moet creatief zijn' Max van Varik (17) uit Hoogerheide, 4 vmbo, richting techniek Woensdag trok een grote pluim met Saharazand over ons land, en dat was niet alleen te merken aan de prachtige zonsopkomst en -onder gang en de oranje gloed in de lucht. In het oosten en midden van het land is de woestijn door neerslag neergedaald en zijn auto's, ramen, tuinsets en zonnepanelen bedekt met een laag zand. Volgens weerman Wouter van Bernebeek van Weerplaza hoeven we ons geen zorgen te maken over nog meer zand. ,,De wind is ge draaid, en daarmee is het Sahara- zand van ons weg gevlogen. Alle stof is verdwenen uit de lucht.'' De weersvooruitzichten zijn niet echt goed nieuws. „Normaal is het na een goede regenbui wel weer weg, maar dat gaat nu niet gebeu ren. Het lijkt erop dat het de ko mende tijd droog blijft, en dat bete kent dat het zand blijft zitten.'' Dat wordt dus zelf de auto was sen, de tuinset afspoelen en de ramen lappen. ,,Denk ook aan je zonnepanelen'', zegt Van Berne- beek. ,,De zon gaat flink schijnen, en dat laagje zand kan de opbrengst zeker negatief beïnvloeden." Het is druk bij autowasstraten. ,,Het loopt aardig door, om het zacht uit te drukken'', aldus een woordvoerder van Bovag, waarbij Normaal is het na een goede regenbui wel weg, maar dat gaat nu niet gebeuren 170 autowasstraten zijn aange sloten. Bovag adviseert mensen die het zand zelf willen verwijderen de auto eerst goed af te spoelen, voordat ze met een borstel aan de slag gaan. Iran arresteerde Zaghari-Ratcliffe zes jaar geleden nadat ze op vakan tie was geweest bij familieleden in Iran en terug wilde naar Londen. Tijdens een rammelend proces werd ze veroordeeld tot vijfjaar op sluiting in een van de grimmigste gevangenissen van het land. Haar strafwerd verlengd, toen die afliep. De ware reden achter het gevan genzetten van de Britse staatsbur ger met een dubbel paspoort kwam gisteren naar buiten: Iran wilde een rekening vereffenen. Het land plaatste eind jaren 70 een order ter waarde van 450 miljoen euro voor de levering van Chief tain-tanks. Het Verenigd Konink rijk voldeed hier niet aan vanwege de Islamitische Revolutie in 1979. De Britse regering liet weten, dat de schuld alsnog wordt vereffend. Op deze 'hel in Iran', zoals La- bour-parlementslid Tulip Siddiq op Instagram schreef, volgt nu een terugkeer naar Londen. Echtgenoot Richard Ratcliffe, met dochter Ga- brielle aan zijn zijde, kon zijn vreugde niet op. ,,Als eerste wil Nazanin thee zetten'', zei hij. ,,We denken nu even niet aan de verloren jaren. We hebben de toekomst voor ons.'' Schema Formule 1 Bahrein GO VRIJDAG 18 MAART 2022 ,,Ik wilde zelf al jaren karten, maar mijn ouders vonden het te duur, en dat begrijp ik wel. Een kart kost duizenden euro's. Gelukkig mag ik sinds januari op les en word ik nu al beter. Ik deed de kartbaan in Roosen daal eerst in 33 seconden en zit nu al onder de 28. Als ik echt mijn best doe, kom ik volgend jaar misschien wel in het raceteam van mijn kart- school en kan ik er in de toe komst misschien mijn werk van maken. Misschien hè. Want ik ben wel wat oud om door te breken. Ik ben al vanaf mijn tiende fan van Max Verstappen en sinds twee jaar kijk ik alle races, trainingen, kwalificaties. En ik heb hem een keer in het echt gezien. Bij de GP vorig jaar in Oostenrijk. Stond ik tus sen al die fans in oranje shirts, met de muziek van Snollebolle- kes: geweldig. Mijn mooiste stuk merchandise? Max' Red- Bull uit 2020, op schaal 1:18. Kostte 180 euro, die ik heb verdiend met vakkenvullen.'' Voorlopig komt er geen regen meer aan om het Saharazand weg te spoelen dat woensdag met de buien mee uit de hemel kwam vallen. De wasstraten doen goede zaken. Wouter Peer Houten - Wouter van Bernebeek, Weerplaza Gisteren zijn alleen al in Drachten honderden auto's door de wasstraat gegaan, meldt een medewerker. foto kappers media LONDEN De Iraanse regering heeft Naza- nin Zaghari-Ratcliffe vrijgelaten. De Britse vrouw zat zes jaar ge vangen voor het vermeend plan nen van een staatsgreep. - Geert Langendorff Vrijdag 18 maart eerste vrije training: 13.00-14.00 uur, tweede vrije training: 16.00-17.00 uur Zaterdag 19 maart derde vrije training: 13.00-14.00 uur, kwalifi catie: vanaf 16.00 uur Zondag 20 maart race: vanaf 16.00 uur 711 In 2018 werden nog 596 licenties voor kartwed- strijden afgegeven. In 2019 waren dat er 610, in 2020 461 (corona), in 2021 660, en in 2022 tot nu toe 780. Je hebt geen bakken met geld nodig om aan autosport te doen, stelt Maarten van Wesen- beeck, directeur van de kart- en autosport bond KNAF. ,,De Formule 1 is natuur lijk min of meer onbe reikbaar. In die compe titie gaan miljoenen om en is maar plek voor twintig coureurs. Maar er is meer dan dat, hè. Je kunt met veel minder budget racen in huur- karts, autocross of rally. Ik ken een student die leerde sleutelen, een oude rallyauto kocht en nu meedoet aan de Peugeot 206 Rally Cup. En zo zijn er meer voor beelden. Maar je moet wel creatief zijn.'' Jongeren met Verstap penkoorts kunnen ook de e-sports in. ,,Ja, virtu eel racen is iets anders dan echt racen, maar inmiddels wel zo waar heidsgetrouw dat je een goede indruk krijgt of de autosport je ligt.'' G Max Storm in actie: Er is niks leuker dan met 115 km/u over de baan te gaan.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9