'Ieder kind moet het kunnen proberen' Max Schreurs (11) uit Laren, zit op de basisschool Max Storm (13) uit Rhenen, brugklas havo/vwo Karters Max, Max en Max willen maar één ding: net zo snel worden als hun wereldberoemde naamgenoot. Bij de start van het nieuwe seizoen van de Formule 1 dit weekend vertellen ze over kampioen schappen, chicanes en een schaalmodel van 180 euro. KARTEN DURE HIT Sinds het succes van 'Supermax' wil zo'n beetje ieder kind racen. Maar wat als het te duur is? Kartcoureur en -trainer Rick den Hartog probeert de sport (iets) goedkoper te maken. Ja, racen zal altijd duurder zijn dan zwemmen, tur nen of voetbal, erkent Rick den Hartog (22). ,,Alleen het huren van de kart kost al meer dan de aanschaf van een bal.'' Toch kan de sport volgens hem een stuk be taalbaarder. ,,Het doel zou moeten zijn er een breed tesport van te maken. Dat ieder kind, rijk of arm, het kan proberen. Niet om kam pioen te worden, maar ge woon om te ontdekken hoe leuk het is.'' Toen Den Hartog zelf nog een jochie was - en groot Schumacher-fan - wilde hij niets liever dan de racebaan op. ,,Maar dat bleek lastig én duur. Een tweedehands kart kost duizenden euro's, dan de lessen, outfit, helm. Daar kwamen nog dingen bij als de aanschaf van een aan hanger voor vervoer, de huur van een loods voor de stalling, de hulp van een monteur. Ik kom uit een ge woon gezin in een rijtjes huis, mijn vader is metaal bewerker, mijn moeder financieel medewerker, dus zo'n hobby leek niet voor me weggelegd.'' Op zijn 14de rolde hij het wereldje toch in. Hij won een dagje gratis karten met echte coureurs, zijn talent werd ontdekt en Den Har- tog maakte furore in de we reld van de huurkarts, voor coureurs zonder eigen wa- gen. Toen hij in 2016 Nederlands kampioen werd, kocht hij met hulp van sponsors een ei gen kart. „Maar de kos ten bleven een obstakel. Voor één seizoen racen heb je tienduizenden euro's nodig. Op de centen letten beïnvloedt je ook als cou reur. Je bent bijvoorbeeld toch bang dat je je wagen in de prak rijdt.'' Na zijn actieve carrière zinde Den Hartog op een idee om de autosport toe gankelijker te maken en in 2020 richtte hij een 'aca demy' op met betaalbare kartlessen voor kinderen en jongeren. ,,Zo'n les van anderhalf uur kost nog steeds 30 euro, maar dat is goedkoper dan drie rondjes recreatief karten. En het geeft jongeren de mogelijk heid om zonder veel inves teringen op ver schillende banen van de sport te proeven.'' Zijn bedrijfje heeft inmiddels driehonderd leden. ,,De sport is vooral sinds Max Verstappen heel populair.'' VRIJDAG 18 MAART 2022 GO FOTO'S KOEN VERHEIJDEN ,,Ik heb de race van Max dit weekend in Bahrein thuis al een paar keer op mijn simu lator geoefend. Het is een mooi circuit en er zit één echt lastige bocht in. Dan moet je flink af remmen. Ja, natuurlijk kijk ik dit weekend. Samen met mijn vader, mijn neef, mijn broertje van 3 en mijn opa die nóg gek ker van racen is dan mijn vader. Mijn opa kijkt alles. Ik ben naar hem vernoemd. Max Verstap pen is de beste, natuurlijk. Ik wil later ook in de Formule 1 racen, maar ik ben pas op mijn negende begonnen, dus mijn kans daarop is, eh... 40 pro cent? De komende jaren gaan we kijken of ik er écht voor kan gaan. Dan krijg ik misschien mijn eigen kart. Ik denk wel dat ik een beetje talent heb, ja. Toen ik tien was, versloeg ik mijn vader, oom en neefje al op de kartbaan. Toen was mijn vader wel een beetje jaloers. Die zei: 'Ik verlies omdat ik meer kilo's heb', maar dat had er niks mee te maken.'' ,,Het mooiste is: iets doen wat je eigenlijk niet durft. Ik durfde op de kartbaan van Venray een hele tijd niet voluit door de chi cane. En toen, op een dag, ging ik er wel in één keer doorheen. Zo lekker. Dat is dus racen, en daar is Max Verstappen super- goed in. Ik weet nog precies wanneer ik Formule 1-fan werd: in 2015, toen Verstappen in Monaco crashte en mijn vader, die al lang fan is, heel hard riep: 'Max, wat doe je nou!?' Ik dacht even dat mijn vader het over mij had, dus ik rende naar de tv en was direct fan. Inmid dels heb ik mijn eigen kart en doe ik mee aan kampioen schappen. Soms zijn klasgeno ten wel wat jaloers, maar ze zien niet hoeveel erbij komt kijken. Schoonmaken, sleute len, vroeg op. Laatst moesten we om vijf uur op voor een training op de kartbaan van Mariembourg in België. Ik heb het ervoor over, natuurlijk. Niks leuker dan met 115 kilometer per uur over de baan te gaan.'' Eefje Oomen Houten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8