7 VOORRAAD DREIGT BINNEN ENKELE WEKEN OP TE RAKEN Het dreigende tekort aan zonnebloemolie zorgt voor een run op de laatste flessen. Supermarkten stellen een quotum in, producenten proberen nog snel extra te bestellen bij leveranciers. Vanwege de oorlog in Oekraïne waarschuwde de Federatie Neder landse Levensmiddelenindustrie (FNLI) al dat de plantaardige olie dreigt op te raken. Oekraïne is een grote producent van zonnebloemolie. Er zou nog voldoende zijn om een paar weken vooruit te kunnen, maar daarna is het op. Dat leidde direct tot een schrikreactie bij groothandels, producenten en veel particulieren. Nederlanders pakken snel de laatste flessen in de supermarkt. Enkele supermarkten besloten daarop een quotum in te stellen voor het aantal flessen dat een klant mag kopen. ,,De hoeveelheid verschilt per supermarkt. We zijn ondertussen druk in gesprek met fabrikanten om alternatieven te zoeken'', zegt een woordvoerder van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL). De tijd dat in de keuken boter, reuzel en ossenvet de boventoon voerden, ligt achter ons. ,,Er is veel campagne gevoerd omdat roomboter veel verzadigde vetten bevat'', zegt voedingskundige Frouwkjen van Duin. ,,Dat heeft langzaamaan voor een verschuiving gezorgd naar olie.'' Het tekort aan zonnebloemolie kan een serieus probleem worden, denkt Van Duin. ,,Het zit in zo veel produc ten: vloeibare bakmargarine, bak en braad, margarine. In bewerkte pro ducten zoals salades zit ook vaak dressing van olie. En kant-en-klare frietjes zijn ook vaak bereid met zon nebloemolie. Die producten zullen ook duurder worden.'' Geenander land kan zo veel leveren Dat levert chaotische dagen op bij familiebedrijf Levo uit Franeker. In de Friese fabriek worden plant aardige oliën, frituuroliën, marga rines en sauzen vervaardigd, maar nu de benodigde aanvoer van zaden vanuit Oekraïne richting de raffina derijen schaars begint te worden, is het alle hens aan dek. Levo levert aan visbakkers, oliebollenbakkers en cafetaria en de producenten van onder meer snacks, friet en chips. „Oekraïne levert zo veel zonne bloemzaden, er is op de korte ter mijn geen ander land in de wereld dat dergelijke volumes kan leve ren'', zegt directeur Simon Rol lingswier. ,,Door de oorlog komt er bijna niets meer. Ondertussen wil len onze bestaande klanten meer bestellen uit angst voor tekorten, en bellen talloze nieuwe klanten, om dat zij al niets meer krijgen van hun eigen leveranciers. Maar wij nemen geen nieuwe klanten aan en leveren niet meer dan gebruikelijk aan vaste klanten.'' Duurder De schaarste zal de prijs verder opdrijven, en die lag al hoog voor plantaardige oliën, zegt Nadia Menkveld van ABN Amro. ,,Je kunt spreken van een all time high, door slechte oogsten en problemen in de toeleveringsketen. Nu komt daar de oorlog bij, die voor nog meer te korten zorgt. Op zich kan er wor den gezocht naar vervanging voor zonnebloemolie, maar dat betekent wel vaak aanpassing van de recep tuur én bijvoorbeeld de verpakking. Ook bij vervanging zal de prijs nog hoog blijven, dus zullen fabrikan ten zich moeten afvragen of dit rendabel is.'' Bij Levo is het aanpoten. ,,We zijn een familiebedrijf uit 1916, dus we hebben veel meegemaakt. We heb ben eerder uitdagingen gekend, maar na twee jaar coronapandemie worden we opnieuw geconfron teerd met een crisis waarop we geen invloed hebben. Dit is een bizarre situatie. Olie is onze basis.'' Dan relativeert de directeur zijn problemen: ,,Als ik de beelden van die verschrikkelijke oorlog zie, mo gen wij niet zeuren. Normaal wordt er in april gezaaid in Oekraïne. Als dat niet lukt, kan dit probleem nog langer duren. Ik hoop bovenal voor alle Oekraïners dat zij straks wel kunnen zaaien.'' Thijs H. gaat in cassatie tegen 22 jaar celstraf en tbs voor drievoudige moord 'Ook compensatie voor studenten' Corona-activist ontslagen bij politie 'Privacy zit hulp soms in de weg' Kokosolie, koolzaadolie of ghee GO VRIJDAG 18 MAART 2022 Quotum op zonnebloemolie, alternatieven ook duurder Ellen den Hollander Bram Verbrugge Amersfoort/Franeker - Simon Rollingswier, Levo F Consumenten en producenten hebben last van het tekort. FOTO SHUTTERSTOCK DEN BOSCH UTRECHT Het is onacceptabel dat stu denten en jongeren onder de 21 jaar geen extra energietoe slag krijgen, vindt de Landelijke Studentenvakbond (LSVb). Andere huishoudens met een laag inkomen ontvangen dit jaar ongeveer 800 euro extra energietoeslag naar aanleiding van de stijgende energieprij zen. ,,De financiële positie van studenten is al enorm kwets baar", stelt Ama Boahene, voorzitter van de LSVb. ,,Daar komt nu een torenhoge ener gierekening bij. Het is onbegrij pelijk dat deze groep buiten de compensatieregeling valt.'' UTRECHT De politie heeft gisteren een medewerker ontslagen wegens ernstig plichtsverzuim. De man maakte zich bij coronademon straties die hij organiseerde ken baar als politieambtenaar. Daar naast deelde hij tactische poli- tie-informatie met derden. De 52-jarige Dennis Spaanstra, voorman van de Nederlandse tak van Police for Freedom, or ganiseerde coronademonstra ties en leverde openlijk kritiek op het politieoptreden. Hij meldde eerder op sociale media: 'Ik was maar een simpele agent die het onrecht wilde bestrijden.' Hij kan nog in beroep tegen het ontslag. Thijs H. moet 22 jaar de cel in voor de moord op drie mensen. Daarnaast krijgt hij tbs met dwangverpleging opgelegd. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch besloten. De straf is vier jaar hoger dan de rechtbank in Maastricht hem eerder oplegde. Advocaat Job Knoester laat we ten dat H. in cassatie zal gaan. H. heeft bekend dat hij op 4 mei 2019 in de Scheveningse Bosjes in Den Haag een 56-jarige vrouw heeft gedood. Drie dagen later stak hij op de Brunssummerheide eerst een 63-jarige vrouw dood en even later een 68-jarige man. In de zaak speelde vooral de vraag in hoeverre H. toereke ningsvatbaar was. Knoester vindt de uitspraak zeer opmerkelijk. ,,Ze gaan compleet in tegen het advies van twee psy chologen en twee psychiaters, die zeggen dat hij volledig werd gestuurd door de psychose. En toch zegt het gerechtshof dat hij slechts gedeeltelijk ontoereke ningsvatbaar was. Als onderzoek naar de geestestoestand van een verdachte zó makkelijk aan de kant wordt geschoven, zullen veel verdachten in de toekomst denken: Daar werk ik ook niet meer aan mee.'' DEN HAAG Minister voor Armoedebestrij ding Carola Schouten wil het debat aangaan met de Tweede Kamer over het afwegen van privacyregels tegenover ma nieren om mensen uit de ar moede te helpen. Ze zegt dat de privacywet soms in de weg zit, vooral om mensen te berei ken die recht hebben op soci ale regelingen, maar hiervan geen gebruik maken. Schouten kijkt met de SVB, uitkeringsin stantie UWV en gemeenten 'hoe we gerichter mensen kun nen benaderen om te zeggen: misschien heeft u recht op een aanvulling.' Joshi is van plan de zonnebloemolie te ver vangen door kokosolie, koolzaadolie of ghee (geklaarde boter). ,,Ook avocado-olie is heel goed om te koken en arachideolie, ghee en frituurolie kun je gebrui ken om te frituren.'' Voor het garneren van gerechten en voor sausjes adviseert ze extra virgin olijfolie of sesamolie. Kookboekenauteur Paulami Joshi uit Hoofddorp gaat zonne bloemolie missen, als die schaars wordt. ,,Ik gebruik 80 procent van de tijd zonnebloemolie. Ik heb het afgelopen weekend twee kook- workshops gegeven en had moeite om daar voor zonnebloemolie te vinden. Gelukkig vond ik hem uiteindelijk bij Turkse winkels.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7