Kinderen met griep zijn aandoenlijk, mannen daarentegen... 'Medewerking van industrie hard nodig voor windparken' Spaar 2x zo snel met Mijn Albert Help PREMIUM Dat is het an Albert Heijn /bh 6 LINDA AKKERMANS Toen ze haar slagroomtaart op de verjaardag van oma niet lustte, wist ik het al. En ja, hoor. De uren daarna zag ik onze dochter stiller worden. Bleker vooral, alsof ze het ster- venskoud had. Maar haar bibbe rende lijfje voelde gloeiend aan. De conclusie was helder, zeker na een negatieve thuistest: griep. De dag erna volgde ook haar broer, weer 24 uur later lagen alle drie onze kinderen om de beurt op de bank of in bed. Net als het halve land momenteel, want er heerst sinds deze week een heuse griep epidemie. Griep, wat was dat ook alweer? Och ja, iets met hondsmoe zijn, koorts, hoofdpijn en niets willen eten. En heel erg behoefte hebben aan mama. Om dat laatste ga ik dus stiekem best wel goed op kinderen met een griepje, al klinkt dit gemener dan dat ik het bedoel. Maar zie ze nou liggen daar, zo aandoenlijk. Wat een rust ook. Normaal ge sproken hadden ze allang ruzie gehad om de afstandsbediening of de Nintendo, maar nu liggen ze alleen maar klein en lief te wezen. De oudste van bijna 10, niet per se een knuffelkont, wil niets an ders dan tegen me aan hangen. Even later kroel ik door de haren van de jongste die bij me op schoot is gekropen en inmiddels slaapt. Ik vul bekers met water, troost en kus alsof mijn leven ervan afhangt. Ik vond het heerlijk als ik met kussen en dekbed op de bank mocht als ik ziek was Ik krijg flashbacks naar mijn eigen jeugd. Hoe heerlijk ik het vond als ik met mijn kussen en dekbed op de bank mocht als ik ziek was. De hele dag met ons mam alleen. Slapen, slokje drinken, verder slapen, hand op je hoofd, lust je dan een cracker, meisje? naar Bassie en Adriaan te kijken. Had ik al honderd keer gezien, want overdag was er toen nog geen kinder-tv en van Netflix had nog nooit iemand gehoord, maar dat gaf niet. De dagen dat ik bijna beter was, maar nog niet helemaal, was het bijna genieten. Lekker in pyjama met de Lego bouwen, dan nam ik dat vieze hoestdrankje en die thermometer wel voor lief. In dat laatste stadium zitten wij nu. Na dagen van koorts komt er weer wat leven in de brouwerij. Ook weer fijn. Maar nu komt dus net mijn man binnen: of we nog paracetamol en neusspray in huis hebben? Hij voelt zich ook niet lekker. Ik zucht. Kinderen met griep zijn heel aandoenlijk. Mannen met griep daarentegen Hans Timmers, voorzitter van de Nederlandse WindEnergie Asso ciatie (NWEA): ,,Als de industrie dat niet zou doen, heeft de aanleg van al die parken totaal geen zin.'' Het geld komt voor een belangrijk deel uit het Klimaatfonds waar in het regeerakkoord 35 miljard euro voor is vrijgemaakt. ,,De hele industrie verduurza men vraagt tientallen miljarden euro's'', zegt Timmers. Installaties die ammoniak of methanol pro duceren moeten worden omge bouwd, zodat ze op groene water stof kunnen draaien. De NWEA, waarin bedrijven als Van Oord, turbinebouwer Vestas, Eneco en Rabobank zitten, waar schuwt dat het kabinet de aanleg van nieuwe windparken aantrek kelijk moet maken. Afgelopen na- jaar maakte de overheid bekend dat ontwikkelaars van offshore windparken bij de volgende aan besteding geld moeten bieden. Dat ziet de branche niet zitten. ,,Er bestaat de indruk dat wij willen betalen om parken te bouwen. Een gevaarlijke gedachte, zeker bij grote langjarige investeringen.'' Timmers wijst op het wereld wijde tekort aan materiaal, werk nemers en schepen. ,,Vanwege Oekraïne zit elk land op zijn eigen energievoorziening. Als Neder land niet uitkijkt, varen schepen van bedrijven als Van Oord en Heerema ergens anders heen om windparken aan te leggen.'' Minister voor Klimaat en Ener gie Rob Jetten laat, via zijn woord voerder, weten dat hij niet kan in gaan op de verdubbeling van het aantal windparken op zee, noch op de productie van waterstof. Vóór 1 april moet besluitvorming daarover plaatsvinden, want dan dient Nederland het Nationaal Water Programma 2022-2027 naar Brussel te sturen. Hierin staat on der meer hoe Nederland de ruimte in de Noordzee wil benut ten en op welke plekken ruimte is voor visserij, windparken, natuur en scheepvaart. Digitaal Voor slechts €12 per jaar. zo snel sparen VRIJDAG 18 MAART 2022 GO En als er een opleving was, ging de videorecorder aan om Doordat de regering een mega- deal heeft gemaakt met de in dustrie om windstroom af te nemen kan er nu in één klap fors worden vergroend: het kabinet verdubbelt het aantal windparken in de Noordzee. David Bremmer Marcia Nieuwenhuis Den Haag Smj je spaartijd in tweeën. Scan en download Mijn Albert Heijn Alleen vanaf 18 Jaar kun Je messen kopen. WIJ controleren Je legitimatie bij de kassa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6