De bal voor een nieuwe coalitie ligt bij Sluis Lokaal Voorvechter tolvrije tunnel streeft eigen PvdA-lijstrekker voorbij 7 Cees Liefting haalde bij de PvdA meer stemmen dan lijsttrekker Laszlo van de Voorde. foto camile schelstraete De raadsverkiezingen resulteren in Terneuzen niet in een aardverschuiving. Toch mag een aantal verrassende kandidaten zich nu raadslid noemen. De bekendste is PvdA'er Cees Liefting. Raymond de Frel Terneuzen Liefting (64), oud-wethouder en voorvechter van een tolvrije Wes- terscheldetunnel, stond zesde op de kandidatenlijst van de PvdA. Hij nam eigenlijk al afscheid van de lo kale politiek, maar hij bleefmet 489 stemmen nu zelfs lijsttrekker Las- zlo van de Voorde voor. Die kreeg 55 stemmen minder. Toch is de kans nihil dat Liefting terugkeert in de gemeenteraad. ,,Het kan heel goed dat ik ben be loond voor mijn vasthoudendheid in de strijd voor een tolvrije tunnel. Maar als ik nu in de gemeenteraad ga, geef ik die kiezers als beloning terug dat ik niet meer kan doorgaan met mijn tunnelacties." Nieuw elan Liefting stond bewust zesde op de lijst van de PvdA. ,,We hebben voor nieuw elan gekozen. Dus wil ik ook vertrouwen blijven geven aan deze mensen. Kijk, als we nou zes zetels hadden behaald, was het misschien een ander verhaal geworden. Maar dat is niet zo. We hebben drie ze tels. Als ik nu naar voren stap, door kruis ik de vernieuwingsdrang van mijn partij. Dat ga ik dus niet doen. Bovendien zou het actiecomité voor een tolvrije tunnel dan zijn voorman moeten missen. Dus nee, de 'jonge gasten' in onze partij gaan voor. Ik ben wijs en grijs, dus zal ze aan alle kanten steunen.'' Hoe nu verder? TOP/Gemeentebelangen mag zich nog steviger dan vier jaar geleden de grootste partij van de gemeente Terneuzen noemen. Zeven zetels zijn voor lijstaanvoerder (en huidig wethouder) Frank van Hulle de ba- sis om de kar te trekken in de coali tie-onderhandelingen. Dat is geen eenvoudige opgave; de aanwezig heid van maar liefst dertien par tijen in de raad maakt het vormen van een meerderheid (zestien of meer zetels) niet bepaald makke lijk. CDA Het CDA (de tweede in Terneuzen) is ongetwijfeld een eerste gespreks partner, maar die partij past een be scheiden opstelling. De partij van lijsttrekker Jack Begijn verloor na melijk een zetel; er zitten straks vijf CDA'ers in de Terneuzense raads zaal. De PVV verloor ook een zetel en moet nu genoegen nemen met drie vertegenwoordigers in de gemeen teraad. De huidige coalitiepartijen VVD en Christenunie zijn door het be houd van hun drie en twee zetels ook weer in de race om mee te rege ren. Dat geldt ook voor de SGP, dat groeide van een naar twee zetels. Ik ben wijs en grijs, dus zal ze aan alle kanten steunen - Cees Liefting, PvdA in Terneuzen De PvdA (drie zetels) liet ook al doorschemeren open te staan voor een coalitie. Meer kandidaten Niet alleen Liefting haalde veel voorkeurstemmen. Bij de VVD komt Marieke Menu in de raad ten koste van de huidige fractievoorzit ter George Meij. Menu, achtste op de lijst van de liberalen haalde Meij in, dankzij voorkeurstemmen. Ook bij TOP/Gemeentebelangen behaalde een vrouw met voorkeur stemmen de raad. Jacqueline de Witte stond zestiende op de kandi datenlijst, maar mag met 188 stem men de zevende zetel van de partij claimen. Daarnaast zijn 377 voor keurstemmen voor Marc de Haas (achtste op de lijst van TOP/GB) goed voor een zetel. Bij het CDA had de roep om meer vrouwen in de gemeenteraden ook effect. Niet alleen Veerle de Regt uit Zaamslag behaalde een zetel, maar ook het ervaren raadslid Anja Dijk huis mag weer meedoen. Zij stond zevende op de lijst van het CDA, maar 208 voorkeurstemmen helpen haar toch in de gemeenteraad. De definitieve samenstelling van de gemeenteraad verandert waar schijnlijk nog in de komende we ken, als een aantal gekozen leden zich tot wethouder laat benoemen. Hun plekken in de gemeenteraad worden dan ingevuld door partijge noten die nu net buiten de boot val len. Nu de stofwolken van de uitsla gen zijn opgetrokken, kan het spel met de poppetjes beginnen in politiek Sluis. Sluis Lokaal, de winnaar van de gemeenteraads verkiezingen, sluit op voorhand geen partijen uit. Arnold Scheppers proefde woens dagavond het zoet van de verkie zingsoverwinning. Daar blijft de lijsttrekker van Sluis Lokaal niet te lang in hangen. ,,Vanavond hebben we fractieoverleg en gaan we horen hoe het vervolg zal zijn." Als win naar staat de nieuwe partij op de eerste plaats voor de vorming van een coalitie. ,,In principe staan we open voor iedereen." Ook Forum voor Democratie, dat een zetel be haalde, mag op gesprek komen. In tegenstelling tot Hulst, waar de partij wordt buitengesloten. Scheppers laat nog in het midden wie de kandidaat-wethouder is. ,,We hebben meerdere opties, zo wel binnen de partij als extern." Sluis Lokaal behaalde vier zetels, die naar Scheppers, Marian van Oostenbrugge, Sebastiaan Keijmel en Sjaak Quaak gaan. Nummer vijf Quaak haalde 428 stemmen, één minder dan zij n lijsttrekker, en pas seerde daarmee Conny Tanghe. De VVD, dat eveneens vier zetels won, legt de bal bij Sluis Lokaal. ,,Zij zijn de winnaar en hebben het voortouw voor de onderhandelin- In principe staan we open voor iedereen - Arnold Scheppers, lijsttrekker van Sluis Lokaal gen", zegt lijsttrekker Jack Werk man. Gezien de uitslag lijkt het lo gisch dat de liberalen in de coalitie aanschuiven. Ook de VVD sluit sa menwerking met FvD in principe niet uit. ,,Maar zij hebben één zetel behaald, een restzetel. Praten kan altijd, maar gezien de uitslag ligt sa- menwerking niet voor de hand." Naast Werkman, kunnen Marlou van Beek, Philip Thomaes en Raoul du Fossé zich opmaken voor de ge meenteraad. Als Werkman op nieuw wethouder wordt, neemt Maaike Basting zijn zetel over. Winnaar Ook de PvdA mag zich een winnaar noemen: van twee naar drie zetels. Lijsttrekker Robert Evers kreeg 573 stemmen, de meeste van alle kandi daten op het stemformulier. Alleen VVD'er Werkman kwam met 538 in de buurt. De sociaal-democraten lieten na de uitslag direct weten open te staan voor coalitiedeel name, maar niet ten koste van alles. Ook voor Joyce Kramer en Jan Elf rink is plaats in de raad. Het CDA is 458 stemmen verlo ren, leverde een zetel in en kwam uit op drie. Die gaan voorlopig naar lijsttrekker en kandidaat-wethou der Patricia van de Vijver, nummer vier Leo Dekker en nummer vijf Ronald de Croock. Zij kregen aan zienlijk meer stemmen dan Michel Verkouter en Angela Boeije, die ho ger op de lijst stonden. Als Van de Vijver wethouder wordt, schuift Michel Verkouter een plaatsje op. Bij de 'eenpitters' Lijst Babijn, Nieuw Gemeentebelang, SP, GroenLinks en FvD vergaarden de lijsttrekker de meeste stemmen. - Bob Maes VL VRIJDAG 18 MAART 2022 Liefting krijgt meeste stemmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 63