GEEF OM VRIJHEID Goes krijgt extra openbaar toilet LPB gaat coalitiegesprekken leiden 7 Nog even onduidelijk of kandidates zetel ook innemen Als het aan B en W ligt, komt dat nieuwe toilet - een losstaand ge bouwtje - op het parkeerterrein aan de Oostwal óf in de Gast huisstraat tegen de wal aan. ,,We gaan dit voorleggen aan de om wonenden", zegt wethouder Cees Pille. Hij zegt wel dat de Ondernemers Organisatie Goes al een voorkeur heeft voor de va riant tegen de wal aan, omdat die geen parkeerplekken opslokt. Onder aanvoering van D66 klinkt vanuit de gemeenteraad al jaren de roep om een extra openbaar toilet aan de oostkant van de stad. De twee toiletgele genheden die er nu zijn, zitten meer aan de westkant, namelijk in de Ostendestraat en de par keergarage. ,,We hebben ook ge keken ofhet nieuwe toilet in een bestaand, leegstand pand kan komen, maar dat is lastig", zegt Pille. ,,We moeten zo'n pand dan als gemeente gaan huren of ko pen en dat is duur. Bovendien zal wellicht niet elke winkelier blij zijn met een openbaar toilet naast zijn of haar winkel. Daarom hebben we gekozen voor een losstaand gebouwtje." Gratis B en W schatten in dat het plaat sen daarvan, inclusief het aan sluiten op de riolering, pakweg 130.000 euro gaat kosten. De ge meenteraad mag er overigens ook nog haar zegje over doen. Het ligt in de lijn der verwach ting dat het zelfreinigende toilet gratis wordt, net als de twee ge noemde toiletvoorzieningen aan de westzijde van de stad. Pille hoopt dat het toiletgebouwtje er aan het eind van de zomer staat. Drie wat lager geplaatste vrouwen hebben tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in Goes zo veel stemmen gekregen dat ze een man uit de raad verdringen. Bij D66 gaat het om Jacqueline van Mil, die liefst 464 stemmen kreeg. Dat is ruim boven de voorkeurs drempel van 165. Van Mil stond overigens niet heel erg laag op de lijst van D66, namelijk op de derde plek. Maar de partij bleefnet als vier jaar geleden op twee zetels steken. Dankzij het grote aantal voorkeurs stemmen verdringt Van Mil nu de C Net als vier jaar geleden haalt Nellie Bliek ruim voldoende stemmen binnen om zelf in de raad te komen nummer twee, Jeroen van de Merwe. Daar zijn ze bij D66 mis schien wel blij mee, want juist die partij heeft onlangs gepleit voor meer vrouwen in de raad. Nummer 1 Martin Wissekerke komt sowieso in de raad. Rood bolletje Bij SGP/CU haalde de nummer zes van de lijst, Esther van de Vree- de-Hensen, de voorkeursdrempel ruimschoots. Liefst 230 kiezers kleurden het bolletje bij haar naam rood. Als ze haar zetel inneemt, gaat dat ten koste van nummer vier Ben Ham. De partij haalde vier zetels. Bij Nieuw Goes haalde Nellie Bliek net als vier jaar geleden de voorkeursdrempel. Liefst 288 men sen stemden op de inwoonster van Goes. Ze stond zevende op de lijst. In 2018 koos ze ervoor haar ze tel niet in te nemen. Als ze dat nu wel doet, is Jan Kees Tramper het haasje. Hij staat op de vierde plek. Nieuw Goes haalde vier zetels. Uiteraard hebben veel meer vrouwen (en mannen) de voor keursdrempel gehaald. Maar zij wa ren op basis van hun positie op de lijst in combinatie met het aantal behaalde zetels al zeker van een plekje in de gemeenteraad. Opval lend zijn de 629 stemmen die As- trid de Jong haalde bij PvdA/Groen Links. Geen enkele andere niet-lijsttrekker haalde zo veel stemmen. Amnesty collecteweek 13 t/m 19 maart 2022 AMNESTY De zes Borselse partijen in de ge meenteraad kwamen gisteravond bij elkaar om te praten over de ge volgen van de verkiezingen. Die werden, enigszins verrassend, ge wonnen de Lokale Partij Borsele, gevolgd door SGP/CU en het CDA. De partijen krijgen elk vijf zetels. De LPB wil graag in de coalitie, vertelde raadslid Bert Smits. ,,We hebben vier jaar lang oppositie ge voerd. Ik zou nu graag eens iets creëren, in plaats van bekritise ren." De LPB heeft een wethou derskandidaat, maar wil die nog niet in het openbaar noemen. Alle andere partijen noemden het logisch dat de lokale partij nu de regie in handen neemt bij het vormen van een coalitie. Maar, be nadrukten SGP/CU, CDA en PvdA: ook zij hebben als samen, als coalitie, winst geboekt. Niet in aantal zetels - dat bleef gelijk - maar wél in stemmenaantal. ,,De inwoners van Borsele vinden dus dat we het goed gedaan hebben", gaven ze aan. En daarmee namen ze impliciet een voorschot op een mogelijk alternatief zónder de LPB: gewoon doorgaan met de huidige wethouders. Onverkiesbaar Overigens behaalden in Borsele drie mensen die op een onverkies bare plaats stonden, op eigen kracht een zetel. Daarvoor waren 143 stemmen nodig. Het gaat om CDA'er Fabian Schenk uit Ove- zande (469 stemmen), LPB'er Tiny Vermue uit Nisse (330 stemmen) en LPB'er Nico Werri uit 's-Hee- renhoek (177 stemmen). Of zij hun zetel ook aanvaarden, moeten ze uiterlijk maandag laten weten. BE VRIJDAG 18 MAART 2022 Mensen die aan de oostkant van de Goese binnenstad plots hoge nood hebben, kun nen waarschijnlijk nog dit jaar terecht op een nieuw open baar toilet. Rob Paardekam Goes G Nellie Bliek (staand) kreeg voor de tweede keer zo veel voorkeur stemmen dat ze op basis daarvan aan spraak maakt op een zetel in de gemeente raad. foto johan VAN DER HEIJDEN Drie vrouwen jagen mannen uit Goese raad Rob Paardekam Goes Doneer via de QR-code INTERNATIONAL Erkend HEINKENSZAND Het is logisch dat de Lokale Partij Borsele het voortouw neemt bij de coalitiebesprekin gen, maar er moet niet verge ten worden dat de coalitie óók een overwinning boekte. Dat benadrukken alle drie de hui dige 'regeringspartijen'. - Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61