Ronselen van stemmen is zeldzaam en levert hooguit boete op 'Stemmen heeft toch geen zin' 5 Annet van der Hoorn Mira Alberto Edgar Lourens Mireille Deventer Armagan Cetin Cora Stello Danny de Cactus Het verboden ronselen van volmachten om stemmen binnen te slepen, zoals in Roermond wellicht is gebeurd, is een zeldzaam fenomeen. En als het vergrijp al wordt bestraft, gaat het vaak om een geldboete. Begin deze week deed burgemees ter Rianne Donders van Roer mond aangifte van het ronselen van volmachtstemmen rondom de gemeenteraadsverkiezingen in haar gemeente. Inmiddels zijn twee verdachten gehoord, zegt het OM. Hun partijkleur is niet be- kendgemaakt.Bij het ronselen be- nadert iemand stelselmatig kiezers met het verzoek hun stempas te ondertekenen en af te geven. Dat is strafbaar. Je mag in Nederland best voor een ander stemmen, maar dan moet diegene dat aan jou vragen en niet andersom. Ook iets beloven of geven in ruil voor een stem, is verboden. Overigens zijn deze praktijken niet veelvoorko mend en lastig te bewijzen. Roermond is al vaker opge schrikt door vermeende ronsel praktijken. In 2014 deed toenmalig waarnemend burgemeester Peter Cammaert aangifte van ronselen. De aangifte werd toen door het OM geseponeerd. Destijds wilde de burgemeester ook niet zeggen welke partij hij in het vizier had. En in 2008 werd 30 kilometer verderop een gemeenteraadslid uit de Limburgse plaats Weert in ho ger beroep alsnog vrijgesproken van ronselen van volmachten, een misdrijf dat twee jaar eerder ge pleegd zou zijn. Hij ontliep zo een boete van 1000 euro of een gevan genisstraf van twintig dagen. En dan is er nog de zaak van Jos van Rey, de veelbesproken oud wethouder van Roermond. Die werd eerder nog door de recht bank vrijgesproken van ronselen. Uiteindelijk achtte De Hoge Raad het in 2019 toch bewezen dat Van Rey, als stemcoördinator van de VVD, kiezers heeft benaderd om het volmachtonderdeel van de stempassen in te vullen, op het onderdeel van de adresgegevens van de gevolmachtigde na. De stempassen konden vervolgens onder leden van de VVD en fami lieleden van Van Rey worden ver spreid om ermee te stemmen. Nu dus deze nieuwe zaak in Roermond. Toch vindt Ger Koop mans, jarenlang gedeputeerde in Limburg, 'niks Limburgs' aan het ronselen van volmachten. ,,De re gels zijn ook zoveel strenger ge worden, dat het echt incidenten betreft. Natuurlijk zijn er altijd po litici die heel fanatiek zijn, maar dat geldt overal in het land. En langs de deur gaan met het ver- zoek om op een bepaalde persoon of partij te stemmen, dat mag na tuurlijk gewoon nog steeds.'' Bart de Koning - econoom en onderzoeksjournalist - stelt jaar lijks de Politieke Integriteitsindex op. Hij zegt dat hij kwesties met ronselen nauwelijks tegenkomt. ,,Deze in Roermond gaat in de in dex van volgend jaar mee.'' De Ko ning vindt het gek dat de namen of partijen van de betrokken politici bij het jongste incident niet wor den gepubliceerd. ,,Er wordt dan vaak met privacy geschermd, maar dat is bij politici een beetje vreemd argument.'' GO VRIJDAG 18 MAART 2022 Kirsten Jaarsma viert verkiezingswinst Leefbaar Krimpen met een barbecue in ei gen tuin. FOTO JAN KOK BOOMERANG FOTOGRAFIE Stemcontainers in het stadhuis van Steenwijk. Gelukkig staan er nummers op. foto wilbert bijzitter SGP-leider Kees van der Staaij deelt in de fractiekamer in Den Haag een dag na de ge meenteraadsverkiezingen taart uit. foto anp Stemmen tellen in de sporthal in Geldermalsen. Vanaf de tribune kunnen kiezers meekijken. foto william hoogteyling Een stralende GroenLinks-fractievoorzitter Jesse Klaver krijgt ap plaus en bloemen in de Haagse fractiekamer. foto anp De opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen was in Rotterdam historisch laag. Niet-stem- mers hebben zo hun redenen. Trambestuurder ,,Waar je ook op stemt, het heeft toch geen zin. Neem de stij gende energiekosten. Met uitke ring gecompenseerd, ik niet." 37 jaar ,,Ik heb nog nooit gestemd. Ooit heb ik de Stemwijzer gepro beerd in te vullen, maar ik vond de vragen moeilijk te begrijpen.'' 50 jaar ,,Door hoe de politiek is omge gaan met de coronapandemie, ben ik mijn vertrouwen kwijtge raakt. We zijn voorgelogen.'' 45 jaar „Waarom zou ik stemmen? Het boeit me niet zo. Het gaat toch altijd dezelfde richting op.'' Student, 17 jaar ,,Ik mocht voor de wijkraad stemmen, maar ik denk dat het geen verschil had gemaakt.'' Gepensioneerd, 75 jaar ,,Toch onbegrijpelijk dat Rutte er nog zit? Dit ging over de ge meente, maar ook daar heb ik geen hoge hoed van op.'' Winkeleigenaar, 54 jaar Heeft nog nooit gestemd. ,,Ik vertrouw politici niet.'' DEN HAAG - Edwin van der Aa De Rotterdamse burgemeester Aboutaleb (r) en minister Bruins Slot bekijken in Ahoy het tellen van de stemmen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5