Gemeente schakelt zelfs zorgverzekeraar in bij kwestie recreatiewoning krantenbezorgen.nl 7 Gemeenteraad Schouwen-Duiveland Kom ons team versterken in Zierikzee Interesse? 088 013 96 20 De huidige coalitie van LSD, CDA, GroenLinks en SGP op Schouwen-Duiveland haalde bij de verkiezingen net zoveel zetels als in 2018. Vooral zo doorgaan, zou je dan zeggen. En dat is twee. Wéér boekte Leef baar onder aanvoering van lijst trekker Robbert Lievense een dui delijke overwinning op de andere partijen, die dit jaar een gooi de den naar een plek in het gemeen tebestuur. LSD handhaaft de zes zetels waar het in 2018 op uit kwam. De volgende in rangorde, het CDA, moet zich met de helft minder tevreden stellen. Beide an dere coalitiegenoten én grootste oppositiepartij VVD bleven even eens steken op drie zetels. Net als vier jaar geleden. Op het eerste gezicht lijkt er dus niks veranderd aan de onderlinge verhouding in de gemeenteraad. Los van het feit dat de PvdA - als enige deze verkiezingen - een ze tel winst boekt, en de Christen Unie met één man sterk terug keert. Maar schijn bedriegt. Verhoudingen op scherp Leefbaar snoepte de afgelopen pe riode twee zetels weg bij de VVD en GroenLinks, door afgesplitste raadsleden van die partijen in te lijven. Een tactisch slimmigheidje van Lievense, waardoor zijn machtsblok groeide. Ook het CDA mocht zich sterker rekenen dan het was, dankzij de overstap van het enige raadslid van de Chris tenUnie. Met de verkiezingen van 16 maart repareerde de kiezer die scheefgroei en zijn de vijf betrok ken partijen teruggebracht tot hun niveau van 2018. Wat betreft het aantal zetels dan. Want wanneer je inzoomt, valt op dat Leefbaar 136 stemmen minder kreeg. GroenLinks verloor 182 aan hangers, waar coalitiegenoten CDA 119) en SGP (+111) hun ach terban juist iets zagen groeien. Deze uitkomst zet de onderlinge verhoudingen op scherp. Lievense gaf voor de verkiezin gen al aan bij evenaring of winst een tweede wethouder te ambië ren, naast de oudgediende Jacque line van Burg. Die wens maakt hij nu tot inzet van de nieuwe coali tiebesprekingen. Dat gaat onge twijfeld leiden tot een scheuring van het bestaande front. Want houdt de leider van de grootste partij zijn poot stijf, dan kan het C Op het eerste gezicht lijkt er niks veranderd aan de verhoudingen in de gemeenteraad. Maar schijn bedriegt niet anders dan dat één van de hui dige coalitiegenoten in de nieuwe samenstelling wordt opgeofferd. Het college uitbreiden met een ex tra wethouder is nogal overkill voor een gemeente met krap 34.000 inwoners. Ook kost het de gemeenschap een slordige 80.000 euro per jaar. GroenLinks de dupe GroenLinks zou wel eens de dupe kunnen worden van de aspiraties van de lokalen. De partij werd vier jaar geleden met open armen bin nengehaald, omdat ze uit het niets met drie zetels de raad in kwam. Die winst moest worden beloond, ook uit respect voor de kiezers, was het argument. Met de lichte knieval die GroenLinks nu heeft gemaakt, geldt die overweging niet meer. In het voordeel van GroenLinks speelt dat Leefbaar de tanden liever niet stukbijt op mi lieu en verkeer. Dat geldt ook voor de zware maatschappelijke porte feuilles waar trouwe broeder SGP zich traditioneel om bekommert. Het CDA dan? Die partij zit op de post financiën en woningbouw. Het is geen geheim dat Lievense graag aan de knoppen zit, zeker als het gaat om meer geld voor bij voorbeeld stads- en dorpsvernieu wing, en hij de CDA-wethouder vaak veel te voorzichtig vind. Maar het CDA als tweede grootste partij tot de oppositiebanken veroorde len, kan Leefbaar ook wel eens op breken. Dus die tweede wethou der is beslist geen gelopen race. Er is nog een optie: CDA, Groen Links, SGP én vVd vormen, even tueel met steun van de PvdA, een coalitie en doorbreken zo de machtspositie van LSD. Een krappe meerderheid, maar meer heb je in principe niet nodig in een democratie. De gemeente Schouwen- Duiveland blijkt zelfs informatie bij zorgverzekeraar Menzis te hebben opgevraagd over het huisarts- en specialistenbezoek van twee gebruikers van een recreatiewoning in Ouwerkerk. Dit tot grote verbazing van de Raad van State, die daar gisteren tijdens een rechtszaak in Den Haag nog al wat privacyhaken en -ogen aan leek te zien. De ge meente deed dat en veel meer om te achterhalen waar de familie Klap haar hoofdwoning heeft. Of in een recreatiewoning aan de Oostweg in Ouwerkerk, of in een woning in Capelle aan den IJssel. Volgens Aad Klap wonen zijn vrouw en hij sinds maart 2019 in Capelle en recreëren zij afwisse lend in Ouwerkerk, of ergens in Europa met de camper. Permanente bewoning Klap maakte er geen geheim van dat hij tot maart 2019 permanent in Ouwerkerk woonde. Hij stond er zelfs al jaren, met toestemming van diezelfde gemeente aan de Oostweg ingeschreven. Maar de gemeente Schouwen-Duiveland vond het opeens welletjes en legde in 2019 een dwangsom van 10.000 euro op. De familie Klap schreef zich vervolgens in Capelle aan den IJssel in. Doopceel gelicht De gemeente vertrouwde het niet en stuurde een soort rechercheur achter de familie aan die zo'n bé- tje de hele doopceel van de familie Klap lichtte. Uit die recherche-on derzoeken zou blijken dat Klap ook na 2019 in Ouwerkerk bleef wonen. Want zij kochten daar boodschappen, gingen daar naar de huisarts en lieten zich opereren in het ziekenhuis van Goes. Die gegevens werden blijkbaar zonder enige reserve door zorgverzekeraar Menzis aan de gemeente overlegd, zonder dat Klap daar om toestem ming was gevraagd. De uitspraak van de Raad van State volgt. J; Prima verdienste per vier weken Startpremie 200,- na drie maanden Gratis deze krant lezen Bezorgen van ma. t/m vrij. voor 07.00 uur, zat. voor 08.00 uur Alle leeftijden maar tenminste 15 jaar SD VRIJDAG 18 MAART 2022 OUWERKERK Marcel Modde ANALYSE - Jan van Ommen r ▲Robbert Lievense wil een tweede LSD-wethouder naast Jacqueline van Burg, nu zijn partij weer twee keer groter is dan de huidige coalitiegenoten. foto marcel modde Leefbaar kan het maken of breken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 58