Dikke Toren wordt cultureel centrum Bij Zeeuwland tillen ze de afvalestafette over de gemeentegrens heen 6 Hup, als je dan toch gaat wandelen in de pauze, neem dan gelijk ook de prikstok mee. et is weliswaar een prikactie voor bedrij ven op Schou- wen-Duiveland, maar zwerfafval ligt overal. Daarom rapen medewerkers van Zeeuwland, die deze week mee doen aan de estafette ook op Wal cheren troep van de straat. ,,We hebben ook woningen op Walche ren, vandaar dat collega's die op Walcheren wonen onder andere in Oost-Souburg afval rapen", ver klaart Zeeuwlanddirecteur Marco van der Wel. Vanwege corona stond de actie op een laag pitje, legt Terry Bom van Natuur- en Milieueducatie (NME) Schouwen-Duiveland uit. Die organisatie nam vorig jaar zo mer de coördinatie van de actie over van de gemeente, die de de afvalestafette in 2019 in het leven riep. ,,Wij deelden de grijpstokken en afvalzakken al uit, dus ze von den het bij de gemeente handig als wij ook aanspreekpunt zijn." Fysiotherapeuten Bij kinderboerderij De Punt in Zierikzee werd afgelopen zomer de afvalestafette weer leven inge blazen en gingen cliënten van Gors fanatiek op pad. Zij gaven de prikstokken door aan de fysiothe rapeuten van Fysant, iets verderop in de Miereweg. Job Leeuwangh van Fysant vertelt dat zijn collega's Jaco en Janet Vleeshouwer privé al met grijpers in de weer zijn en twee keer in de week een wande ling houden waarbij de prikstok ook meegaat. ,,In die zin waren we er al mee bezig. Toen we van het najaar de actie overnamen van Gors, zijn we zelf een keer in de omgeving van de praktijk afval gaan rapen." Leeuwangh vertelt dat de praktijk op zich niet bewust zwerfafval produceert. ,,We geven niets aan de cliënten mee wat ze op straat kunnen achterlaten. Al leen toen ze mondkapjes op moes ten. Het kan zijn dat die af en toe op straat zijn beland. Het zijn wat dat betreft ondingen, die fladderen makkelijk in het rond." Leeuwangh gaat vooralsnog niet uit zichzelf met een grijper de straat op, maar hij kan zich wel er geren sigarettenpeuken op straat. ,,Dat mensen die gewoon maar neergooien vind ik ergerlijk. Ik vind dat je dat opvallend vaak ziet. Ik ben wel eens op iemand afge stapt om te zeggen: 'Volgens mij verlies je wat.' Die persoon keek boos, draaide zich om en liep weg, maar is misschien wel aan het denken gezet. Want het is best raar Mondkapjes zijn ondingen, die fladderen makkelijk in het rond gedrag eigenlijk om zoiets te doen." De fysiotherapeut juicht de zwerfafvalestafette toe. ,,Als be drijf moet je het gewoon een keer doen. Het is goed om met een an dere bril naar je eigen omgeving te kijken. Ten tweede kom je aan een beetje lichaamsbeweging en kom je buiten in plaats van dat je bin nen op je stoel blijft zitten. En als het schoon is op straat, houden an dere mensen het ook sneller schoon." Die laatste mening on derschrijft Zeeuwlanddirecteur Van der Wel. ,,Voor ons gaat deze actie vooral om leefbaarheid. Een schone woonomgeving heeft daar mee te maken. Wij houden onze omgeving schoon, maar vragen bewoners ook om daaraan mee te werken. We zijn met zijn allen verantwoordelijk dat de omgeving er netjes uit blijft zien." Voor Zeeuwland is de actie van deze week een aanloopje richting de nationale opschoondag van za terdag. Zelf prikt Van der Wel niet mee - 'te drukke agenda'- maar hij is niet te beroerd om ook te buk ken als hij iets op straat ziet liggen. ,,Ik pak het wel even op en gooi het in de vuilnisbak. Ook rond mijn eigen huis." De deur zit dicht. Even proberen toch. Als de Stichting Monumen- tenbezit een euro zou ontvangen voor iedere keer dat toeristen het afgelopen jaar het pad naar de Dikke Toren zijn opgelopen, had dat een aardige bijdrage opgele verd voor de komende verbou- wingskosten. Na het vertrek van de VVV uit het baken van Zierik- zee nam het Stadhuismuseum het stokje tot eind 2020 tijdelijk over. Verdere plannen bleven uit. De culturele organisaties Cen tree, het Centrum Beeldende Kunsten (CBK) Zeeland en eige naar Monumentenbezit slaan de handen nu ineen. Ze hebben toe stemming van de gemeente voor exploitatie van het gebouw. ,,Cen- tree gaat daar de dagelijkse invul ling aan geven", aldus kwartier maker Kathrin Ginsberg van het CBK. ,,Die zijn al langer actief op het plein bij de Nieuwe Kerk en met exposities in de Dikke Toren. Dat wordt nu hun vaste uitvalsba sis." Centree krijgt dit jaar 25.000 euro subsidie van de gemeente. De toren gaat om te beginnen in de weekeinden van juni en sep tember open en beide tussenlig- gende maanden zes dagen in de week, vertelt Centree-voorzitter Frank van Asten. Los van een be klimming die dan weer mogelijk wordt, keert ook de kunst terug. ,,We kunnen een begin maken. Dan kijken we in de loop van deze zomer wat we verder nog kunnen doen. Kleinschalige muziekoptre- den bijvoorbeeld." Verbouwing De komende drie jaar worden ge bruikt om de plannen uit te wer ken en vorm te geven. Eerst staat een kleine verbouwing op stapel en krijgt de toren sanitair. VRIJDAG 18 MAART 2022 SD Sta op en prikken maar Valeska Nastaly Zierikzee - Job Leeuwangh, fysiotherapeut H ZIERIKZEE Eenzaam, kolossaal en vooral leeg. De Dikke Toren in Zierik zee is sinds begin vorig jaar dicht voor publiek. Maar dat verandert deze zomer. - Marcel Modde Medewerkers van Zeeuwland ruimen zwerfvuil op: (vlnr) Marianne van Dongen, Annegien Schonis, Abco in 't Anker en Kathy Eerland, FOTO MARIEKE MANDEMAKER woonexperts Schouwersweg 7, Heinkenszand 0113-564000 binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 57