'De Socialistische Partij staat in zijn achteruit' I 4 NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD Politici en bestuurders zijn bezorgd over de lage opkomst bij de raadsverkiezingen. Iedereen wil er iets tegen doen, maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. ANALYSE Het kabinet laat onderzoeken waarom er zo weinig kiezers kwa men opdagen bij de raadsverkiezin gen. Ongeveer de helft ging stem men. Daarmee was de opkomst bij gemeenteraadsverkiezingen nog nooit zo laag.Maar laten we niet te snel concluderen dat het de ver keerde kant opgaat met ons demo cratische stelsel, waarschuwt politi coloog Tom van der Meer van de Universiteit van Amsterdam. ,,De opkomst is een paar procentpunt la ger dan vier jaar geleden. Maar wel onder de bijzondere omstandighe den dat er door de Oekraïne-oorlog maar weinig campagne is gevoerd en uit onderzoek blijkt dat een deel van de kiezers nog bang is om besmet te raken door corona.'' De opkomst bij gemeenteraads verkiezingen is al tijden laag. Terwijl bij landelijke verkiezingen zo'n drie kwart tot vier vijfde van de stemge rechtigden komt opdagen, schom melt dat bij lokale verkiezingen al een aantal edities rond de 54 pro cent. Zowel het Sociaal en Cultureel Planbureau als de Stichting Kiezer sonderzoek Nederland onderzoch ten eerder waarom dat zo is. Geen interesse Er blijkt niet één reden voor aan te wijzen. Er is gebrek aan interesse bij veel kiezers. Een deel weet niet wat de gemeente precies doet of waar de verschillende lokale partijen voor staan. Zeker de vele herindelingen hebben de kloof tussen kiezers en hun lokale vertegenwoordigers ver groot. En een deel van de mensen geeft aan geen tijd te hebben of het dom- j te Opkomstpercentage verge ten. En dan is er nog een groep kiezers die thuisblijft uit wantrouwen in het systeem of in de politiek. 55 pro cent van de thuisblijvers deze week geeft onvrede over de landelijke politiek als reden in een peiling van EenVandaag. Maar dat kan niet de enige verklaring zijn, want de opkomst bij lande lijke verkiezingen is wél hoog. van der Meer: ,,Mensen heb ben het ge voel dat er bij lande lijke ver- kiezin gen meer op het spel lokt mensen naar de stembus.'' van der Meer deed onderzoek naar herinvoering van de opkomstplicht bij verkiezingen. In 1970 is die afge schaft en sindsdien nam bij raads verkiezingen het aantal stemmers gestaag af. ,,Herinvoering helpt wel om de opkomst omhoog te krijgen'', zegt hij. ,,Maar je bereikt er niet mee dat mensen zich meer gaan interes seren in de lokale politiek en ineens programma's gaan lezen of debatten volgen. Je kunt een paard wel naar het water brengen, maar niet dwin gen te drinken. Je pakt de wortel van het probleem niet aan.'' Jéjtei In België geldt de opkomstplicht bij verkiezingen nog wel. Onderzocht is of de uitslag van de verkiezingen er zou verandere n als de plicht werd af geschaft. ,,Niet evident'', zegt van der Meer. ,,Andersom zal herinvoe ring van de opkomstplicht niet snel wezenlijke verschuivingen in de uit slag opleveren. Vooral mensen zon der vertrouwen in het hele democra tische proces, zullen nog steeds niet komen opdagen of uit protest geen geldige stem uitbrengen.'' Om de opkomst op te krikken pro beren veel gemeenten hun kiezers te verleiden met verkiezingsfeestjes, stembureaus op ludieke locaties en veel verkiezingsborden en stemfol- ders. Het heeft allemaal weinig nut, constateerde Julien van Ostaaijen van de Universiteit Tilburg na onderzoek. ,,Als je de opkomst sterk wilt opkrikken, moet je óf de opkomstplicht herinvoeren, óf mensen betalen om te komen óf de lokale verkie zingen koppelen aan bijvoorbeeld de Kamerverkiezingen.'' Net als Van der Meer waar schuwt Van Ostaaijen dat dat een soort schijnoplossingen zijn. ,,Als je veel belang hecht aan het op- komstcijfer, moet je het vooral doen. Maar dat cijfer zegt niet alles. Vergis je niet: veel mensen blijven ook thuis omdat ze gewoon tevreden zijn. En er zijn mensen die bij de raadsverkiezingen alleen stemmen om wat er landelijk in Den Haag ge beurt. Dus dan heb je als gemeente wel een hogere opkomst, maar wat zegt het over de interesse in de lokale politiek?'' mm Lichtpuntjes zoeken na de zoveel ste dreun valt niet mee, zo bewijst SP-Kamerlid Jasper van Dijk. Hij zegt: ,,We hebben gewonnen in Zwolle!'' Naslag leert dat er 0,3 pro cent winst is geboekt en geen extra zetel ,,En in Groningen zijn we ge lijk gebleven!'' Maar daar is een ze tel kwijt omdat de SP daar 1,3 pro cent heeft verloren. De SP levert deze gemeente raadsverkiezingen ruim een derde in van haar 273 raadszetels. Dat wordt ook veroorzaakt omdat de SP van 125 afdelingen naar 80 afdelin gen is gegaan en dus in minder ge meenten deelnam. Maar de SP zelf speelt hier ook een rol. Dat is echter niet het geloof van SP-campagneleider en Kamerlid Bart van Kent. De dag na de kater debatteert hij met de andere cam pagneleiders bij Stichting Machia- velli over de uitslag. Van Kent kort samengevat: in deze campagne do mineerde de geopolitiek en ging het niet over de wijk. Door corona haperden de gebruikelijke partijbij eenkomsten. Van Kent geeft ook de regeringspartijen de schuld van de lage opkomst die de SP parten speelt: ,,Belofte na belofte wordt verbroken, afgehaakt Nederland drijft verder af.'' Slechts deels ligt het aan de SP. Van Kent: ,,Je ziet dat we niet op plekken hebben meege daan aan verkiezingen waarvan je zegt: dat kunnen we eigenlijk niet maken.'' Maar politicoloog Gerrit Voer man komt met andere antwoorden. Hij werkt aan een boek over de SP en concludeert dat het niet beter is gegaan sinds Lilian Marijnissen het stokje overnam van Emile Roemer. Voeg daarbij dat het ledental al een decennium slinkt: ,,De partij staat in zij n achteruit.'' Niet lang geleden volgde Voerman een partijcongres online. ,,Het gaat allemaal niet over de existentiële problemen waar de SP al langer tegenaan loopt. Nul! Niets!'' Zijn advies: laat de gewone leden zich buigen over de koers op een partijcongres. Gekmakend Voor een partij die de onvrede poli tiek wil mobiliseren in een tijd dat het vertrouwen historisch laag is in de overheid, moet het gekmakend zijn als dat niet lukt. ,,Had ik het antwoord maar, dan kon ik het ke ren'', zegt vicefractievoorzitter Renske Leijten. ,,Intern gedoe helpt niet'', erkent ze, waarmee ze ver wijst naar royementen van marxis tische SP'ers die een radicalere koers voorstaan. Schrale troost: deze verstotelingen weten met ei- gen socialistische lijsten in Utrecht en Rotterdam geen enkele zetel te halen. Als Leijten 's nachts zou worden gewekt voor het antwoord op de vraag: waarom lukt het al vijf ver kiezingen niet, wat zou dan haar antwoord zijn? ,,Poeh... We wor den niet gezien als de hoopvolle proteststem. Dat zijn we eigenlijk wel. We laten onvoldoende zien dat we anders links zijn. Links is in zijn geheel er onvoldoende in geslaagd een beter alternatief te bieden. Neem nou de verhoging van het minimumloon. Het lukt ons wel, maar we maken het niet zichtbaar.'' VRIJDAG 18 MAART 2022 GO Ook opkomstplicht maakt raadsverkiezing niet ineens uitnodigend Hans van Soest Den Haag DEN HAAG KAART: ADR staat. Dat KAARTGEGEVENS: CBS tsstfó Hoe slaagt de SP erin vijf verkie zingen op rij te verliezen? Het chagrijn groeit in de tocht door de woestijn, het antwoord lonkt - nog - niet. - Jan Hoedeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4