t 13 c Kirsten reisde voor haar boek zwemmend heel Nederland door Voor haar boek Water pakken reisde Kirsten van Santen al zwemmend heel Nederland door, om uiteindelijk in de Westerschelde tot de conclusie te komen dat er eigenlijk geen betere, dapperdere zwemmers zijn dan Zeeuwen. We mogen dan wo nen in een echt wa terland: de meeste Nederlanders halen twee zwemdiplo ma's, gaan af en toe met hun kinde ren naar het plaatselijke zwembad, maar daar blijft het bij. Zo niet in de familie Van Santen. ,,Wie bij ons een goed kind wilde zijn, moest zwem men", vertelt Kirsten. ,,Er werd ge- waterpolood en 's zomers gingen we naar zee. Ook als het koud was. Niet piepen, gewoon gaan." Kirsten van Santen (47) dacht dat het overal zo ging, tot ze merkte dat de meeste mensen toch liever droog blijven. „Terwijl ik steeds meer in de ban raakte. Als ik ergens een tekstje vond over zwemmen, dan nam ik dat over in een boekje. Weetjes, anekdo tes, ik schreef alles op. Dat doe ik tot op de dag van vandaag." Chloor Die blauwe opschrijfboekjes - in feite meer dan twintig jaar archief werk - vormen de basis van het boek dat vanaf morgen in alle winkels ligt. Water pakken heet het en het staat vol interviews met zwemmers in meren, kanalen, zeeën en zwemba den. Allemaal mensen die, net als de schrijver zelf, niets liever doen dan zwemmen. ,,Ik ben van chloor naar zoet naar zout gegaan", vertelt Van Santen, woonachtig in Friesland en werk zaam bij de Leeuwarder Courant. ,,Ik ben geen Wim Hof-type, dus ik ben 's winters begonnen in verwarmde binnenzwembaden, in het voorjaar heb ik plassen en rivieren opgezocht en bij Katwijk aan Zee heb ik me via de Oude Rijn de Noordzee op laten stromen. In de zomer natuurlijk." Opblaasbare boeitjes Zo kwam Van Santen uiteindelijk ook in Zeeland. ,,Ik was benieuwd of Zeeuwen van water houden of dat ze er, vanwege de watersnoodramp, misschien bang van zijn. Maar al snel ontdekte ik een cultuur die ik nog niet eerder had gezien: in Zeeland zijn heel veel zwemmers, en ze zijn goed ook! Op zondagochtend een hele meute die de zee in ging bij Vlissingen, met van die opblaasbare boeitjes. Wel dertig, veertig man. Ik wist niet wat ik zag." Daar stond Van Santen dan, in haar wetsuit. ,,Ik ben een voorzichtige zwemmer. Ik heb altijd geleerd om niet bij eb te zwemmen, niet als het mm 'Ik heb altijd bij het water gewoond' In Zeeland zijn heel veel zwemmers onweert en niet als het harder waait dan windkracht 4. Maar toen ik dat in Vlissingen zei, keken ze me appelig aan. Gewoon je benen gebruiken, werd er gezegd. Die paal, dat is een wasmachine. Bij die paal word je te ruggezet in zee. Niet voorbij de Ge vangentoren drijven. En ze gaan ge woon, die Zeeuwen." Niet naïef, wel dapper Van Vlissingen naar Breskens zelfs. Een hele zeearm oversteken, Van Santen kan er met haar verstand niet bij. ,,Of de Zwartepolder Zeezwem tocht. Massale evenementen zijn het. Die zie je in Noord-Holland niet hoor. Op de Wadden wordt zelfs nauwelijks gezwommen. Maar de Zeeuwen hebben een mentaliteit die ik verder alleen in Maastricht heb ge zien, bij mensen die in de Maas zwemmen, dwars tegen de stroom in. Niet naïef, wel dapper." Precies zoals ze de bijzondere Zeeuwen omschrijft, met wie ze ging zwemmen. ,,Een kleine tengere vrouw in Breskens, 67 jaar. Op het land zacht en verlegen, maar eenmaal in het water kwam er een enorme onverschrokkenheid in haar naar bo ven. Heel indrukwekkend. Maar ook de man van 84 die al dertig jaar baan tjes trekt in Emmeloord. Rollator aan de kant. Het heeft me zo ontroerd." Zoet water is veel liever Wie samen zwemt, merkte van San ten, heeft gelijk een diepe verbinte nis. ,,Het zijn een soort blind dates. Je kleedt je samen uit, dat is natuurlijk De zee is uitdagend en onberekenbaar, zoet water of brak water is veel liever al intiem. Maar de gesprekken in het water zijn dat ook. Met een schrijver uit Middelburg sprak ik over eeuwig heid en nietigheid, terwijl de golven ons omhoog duwden bij Domburg. Na afloop napraten in je handdoek. Water doet iets met je." Al is Van Santen wel een echt zoet watermens gebleken. ,,De zee is uit dagend en onberekenbaar, ik voel me er een wriemelend insect. Zoet water of brak water is veel liever. De Greve- lingen is verrassend lekker. Daar heb ben ze al het gevaar uitgehaald, het water is in feite dood. Verdrietig voor het water, maar aangenaam voor zwemmers. Of het water bij Dreischor, heel aangenaam fris en tintelend." Dimensie Anders dan de Westerschelde, wil ze maar zeggen. ,,Dat is niet zo fris, nee. Al willen de zwemmers het daar lie ver niet over hebben. Er wordt al vaak negatief over water gepraat. Over stromingen, klimaatveranderingen. Maar er zijn ook andere zorgen. Veel zwembaden sluiten, buitenbaden gaan dicht. Duikplanken worden al jaren opgeborgen. Te duur, te gevaar lijk. Zwemmen staat onder druk in ons land." Zelf is Van Santen er nog meer van gaan houden dan ze al deed. ,,Ik kan er geen genoeg van krij - gen, ik wil alleen nog maar meer. Als je gaat zwemmen, kom je altijd een beetje veranderd het water uit. Je hebt even contact gehad met een an der universum. Een dimensie waar alles stroomt, waardoor alle pieken en dalen in je leven even verdwijnen. Wie zwemt, voelt zich vredig." GO VRIJDAG 18 MAART 2022 'Zeeuwen zijn de beste en dapperste zwemmers' Wendy Wagenmakers Vlissingen Jacco Lamfers is één van de Zeeuwen waar Kirsten van San ten mee is gaan zwemmen voor haar boek. ,,Ik heb altijd bij het water gewoond. Vroeger in Gro ningen, waar we altijd naar de Waddeneilanden gingen, later in Den Haag en Schotland. En nu Middelburg. In de zomer rij ik elke dag naar het water om te gaan zwemmen." ,,Of ja, zwemmen. Ik ben geen sportzwemmer. Het liefst ga ik gewoon even de zee in, een bé- tje drijven, en dan er weer uit. Meestal bij de Veerse Dam. Ik vind het heerlijk. De laatste tijd zag ik steeds vaker winterzee- zwemmers. Blijkbaar is dat hip. Ik heb ook zo'n cursus gedaan. Heel interessant. Bijzonder ook om samen te zwemmen. Dat deed ik eigenlijk nooit. Tegen woordig elke vrijdag." Jacco Lamfers en Kirsten van Santen. Schrijver Kirsten van Santen bij het Elf- stedenmonument over de Murk in Gyt- sjerk. FOTO HOGE NOORDEN/ JACOB VAN ESSEN - Kirsten van Santen - Kirsten van Santen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49